krájecí prkýnka

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

Ahojky,

tak jsem koupil nějaký javor a americký ořech a zkusil jsem pár krájecích prkýnek

tim
Přílohy
javor a americký ořech.JPG
javor a americký ořech.JPG (85.21 KiB) Zobrazeno 25777 x
po prvním lepení.JPG
po prvním lepení.JPG (94.84 KiB) Zobrazeno 25777 x
druhé řezání.JPG
druhé řezání.JPG (92 KiB) Zobrazeno 25777 x
lepení.JPG
lepení.JPG (92.35 KiB) Zobrazeno 25777 x
broušení.JPG
broušení.JPG (106.58 KiB) Zobrazeno 25777 x
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

pokračování
Přílohy
šablona.JPG
šablona.JPG (88.76 KiB) Zobrazeno 25776 x
frézování vybrání podle šablony.JPG
frézování vybrání podle šablony.JPG (105.34 KiB) Zobrazeno 25776 x
po prvním nátěru.JPG
po prvním nátěru.JPG (104.7 KiB) Zobrazeno 25776 x
HonzaV
Příspěvky: 16
Registrován: 10 bře 2014, 09:25

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od HonzaV »

Tohle se mi moc libi, budu muset taky neco podobneho vyzkouset. Jak je to s pripadnou zdravotni zavadnosti/nezavadnosti lepidla, kdyz to maji byt prkynka?

Honza.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

na to je jednoduchá odpověď,piješ nebo jsi pil někdy kofolu nebo cocacolu případně jiné podobné pití,tak si na obalu přečti co vlastně piješ a neměj strach z trochy lepidla a přírodního oleje.
moje babička měla na takovýhle otázky jednoduchou odpověď ,,dobrý prase ,všechno spase ,,
doufám,že jsem nikoho neurazil ale je v tom moudrost našich předků...

tim
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od JanB »

To je sranda, jak nás ve stejnou dobu napadají podobné myšlenky. Mě se poslední dobou v dílně nakupila spousta malých odřezků, tak jsem je polepil a udělal prkýnko. Na rozdíl od tebe ale s chaotickým vzorem a jen z jedné dřeviny. :-)
Jaký olej hodláš použít? Já jsem trochu pátral, moc variant jsem nenašel, ale ve čtvrtek jsem koupil minerální olej v IKEA. Od té doby jsem ale na cestách, tak to budu moct vyzkoušet až dnes večer. ....snad.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od hylopetes »

S tim olejem bych taky potrebovala poradit. Tohle je prkynko natrene olejovym balzamem - lneny, saflorovy a pomerancovy. Dva mesice pred pouzivanim to schlo. Bylo mi receno, ze ten pomerancovy olej bude trosku zdravotne zavadny. Ale je ho tam jen par procent a stejne se vypari, takze to tak moc neresim. Nicmene priste ho tam uz radsi nedam.
Na druhem obrazku je prkynko po 3 mesicich pouzivani. Je to normalni? Nevoskovala jsem to, ale mam predstavu, ze to vydrzi aspon rok nez to ma vypadat takhle...
Mozna je problem v tom, ze je to dub, ktery je na prkynka nevhodny a mozna se vic vymyva nez ostatni dreviny.

Obrázek
Obrázek
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od truvan »

Moc pěkný,vidím v tom inspiraci Tím rusákem nebo ukrajincem co se s tím docela slušně živí,taky si na něj narazil na yutubu??
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od werdio »

Dobrá práce Time...dotaz, budu dělat za cca 14 dní stůl právě z am.ořechu,máš nějaký poznatky, borcení , lepidlo atd?
Deska bude cca 2000x900x30-40, lamely kolem 250
díky W
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od Tim »

Ahojky ve spolek,
díky za hodnocení,inspiraci jsem našel u The Wood Whisperer ,určitě ho všichni znáte na youtube ale je tam i okoukáno jak poznal truvan od hocha z ruska či ukrajiny najdete ho na http://www.mtmwood.com a má spoustu videi na youtube.
no a k oleji použil jsem olej osmo top na kuchyňské pracovní desky ,podle technického listu který najdete na http://www.osmo.cz je to možné používat na dětské hračky ,víc jsem to neřešil hlavně taky proto ,že to rychle schne nic nemusím míchat a mám ho pořád doma.
wewerčo koukal jsem na tvůj blog máš tam taky pěkný prkýnko s těma pruhama,ale prkýnka po letech jak máš tak mají málo otevřený pory a špatně sajou olej ,zkus udělat prkýnko s pracovní plochou řezanou kolmo na léta a uvidíš ,že to bude lepší i u dubu .
Proč dělat pracovní plochu kolmou k létům najdeš na tomhle videu v asi 1min a 16s https://youtu.be/m08XLrcaXWk
werdio moc zkušeností s am.ořechem zatím nemám ale řekl bych že se velice dobře hobluje a řeže ,při rozmítání se nekroutil akorát při broušení to bylo docela hustý moje oblíbené brusivo sia narazilo a mělo docel honičku si stím poradit,hrozně se tupilo a na větší ůběr to nebylo vůbec a tak jsem nakonec vytáhnul velkýho veritase a plochu jsem ohobloval a i to byla docela makačka a potom lehce přebrousil 120 a nakonec 240 a potom už olej.
jo a lepidlo jsem dal rakol expres a hobloval jsem už po hodině lepení
přikládám foto z hoblování menšího prkýnka /je akorát na uzený na nový rok/síla jenom 12mm uděláno s kousků do kamen.

tim
Přílohy
IMG_0611.JPG
IMG_0611.JPG (93.85 KiB) Zobrazeno 25645 x
IMG_0612.JPG
IMG_0612.JPG (101.98 KiB) Zobrazeno 25645 x
IMG_0613.JPG
IMG_0613.JPG (80.72 KiB) Zobrazeno 25645 x
IMG_0614.JPG
IMG_0614.JPG (73.42 KiB) Zobrazeno 25645 x
IMG_0615.JPG
IMG_0615.JPG (76.22 KiB) Zobrazeno 25645 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krájecí prkýnka

Příspěvek od JanB »

Hylopetes: i já jsem se opakovaně dočetl, že dub není na prkénka vhodný, jenže několik mých posledních výrobků bylo právě z dubu a drobné odřezky se povalovaly skoro všude. Tak než bych je hodil do kamen, začal jsem je postupně lepit k sobě a ořezávat a lepit, až vzniklo krájecí prkénko. Jak píše Tim, na uzené (u nás na Moravě na "bokovinu") to bude dobré :-)

Podařilo se mi ještě teď přesvědčit sám sebe, abych zašel do dílny a prkénko obroušené 80kou jsem přejel ještě 120kou a 180kou a zkusil na ně nalít ten olej z IKEA. Vypadá to dobře, nemá to vůbec žádný zápach a prý ani chuť (neochutnal jsem to). Na přebalu píšou, že se má nátěr obnovovat, nebude to olej vysychavý jako třeba lněný. Po 24 hodinách se má dát druhá vrstva.
Na zkušenosti po nějaké době používání si budeme muset počkat.
Tady dvě fotky, jen z mobilu, protože už jsem byl líný se vracet do baráku pro foťák. První před aplikací oleje, druhá po ní. To ztmavnutí po oleji je ve skutečnosti o něco intenzivnější, než se zdá na fotce.
20151213_202737.jpg
20151213_202737.jpg (28.38 KiB) Zobrazeno 25608 x
20151213_203524.jpg
20151213_203524.jpg (31.31 KiB) Zobrazeno 25608 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti