muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Vše co se týká soustružení dřeva.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
tak frezovane dily jeste stale nemam, protoze to v patek nestihli dodelat, tak snad zitra je budu moct vyzvednout.
Psal mi kamarad, ze menic uz ma hotovy, tak se ceka na me, az to poskladam dohromady.
V sobotu jsem dokoupil dalsi dily zeleza (na drzak motoru, na podperky, - cca 150kc) , barvu
Protoze nemam jindy cas, tak jsem zase dnes otravoval tatu se svarovanim a udelali jsme zase par dilu do skladanky:
drzak motoru s napinaci pakou, rovnou podperku z 25mm kulatiny a tvarovou operku pro vnitrni casti misek z pasoviny a kulatiny.
Taky uz mam navrzenou finalni podobu soustruhu. Nakonec jsem zvolil kombinaci leskle zelene a kovarske cerne. (ve skutecnosti ta zelena vypada mnohem lip nez na fotce z mobilu)
TAkto to bude vypadat:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Dnes jsem privez ofrezovane dily na soustruh.
Vsechno vypada super a uz se tesim az to pofrci.
Taky uz mam doma kompletni elektroinstalaci s menicem a stop tlacitkem.
Kabelaz mi prijde upravit kamarad na miru az budu mit
soustruh usazeni na miste. Dnes jsem dodelal nekolik der a zavitu pro osazeni dotahovacich mechanizmu,
ovladacich pak atd....
Zitra obrousim loze a nohu, odmastim a zacnu natirat.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek -( ten motor na fotce tam nebude ten byl jenom kvuli kalibraci menice)
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Obrázek
Pro dnesek jsem skoncil v teto fazy.
Zitra zacnu ladit uchylkomerem usazeni vretene a upravim konika do presne polohy a zafixuju pred svarenim.
Soustruh je jenom volne usazeny na podlaze a vypodlozeny do roviny.
Zitra ho podlozim 1cm tlustou gumovou podlozkou a uvidim jak se to bude chovat, pripadne budu resit dal co s tim.
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Vcera jsem dokoncil serizeni konika a poprve v zivote svaroval trafosvareckou.
Domluvil jsem se sice s kamaradem co jsme svarovali cely soustruh, ale nechtel jsem ho
otravovat v nedeli pres obed a muj otec byl na mysliveckem hone.
V minulosti jsem to sice zkousel snad pred 15ti. lety, ale vubec mi to neslo a ted jsem se
parkrat dival na tatu jak se to ma delat. A tak jsem si rekl, ze to musim zkusit.
Zrovna to vyslo na ten nejdulezitejsi svar na soustruhu, ale byl jsem sam prekvapeny jak mi to pekne vyslo
na to, ze svarecka je pres 20 let stara a ja to nikdy nedelal. Posudte sami:
Obrázek
FOTO PRED NATEREM:
Obrázek
Dnes jsem soustruh poprve vyzkousel v praxi. Upnul jsem rok starou rozdelanou jasanovou misku a zkusil tocit. Bohuzel jsem se daleko
nedostal, protoze mam dva male chlapecky a tak jsem musel jit za rodinou. Planuju ale natocit video jak to slape a pak to sem hodim.
Obrázek
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Zdravim,
tak misku uz jsem uspesne dotocil a behem prace jsem si uvedomil, ze soustruh byl jenom zacatek.
Predevsim musim ale rict, ze soustruh fuguje bezvadne a plynula regulace otacek nema chybu. Konik drzi taky vyborne a podperka se
mi taky nikdy nepohla behem prace. Musim rict, ze na tak velke vylozeni uz je trosku znat ze tycka s excentrem trosku pruzi, ale vetsinou
tocim mensi veci a tam se to neprojevuje. Projevi se to u prumeru 40 a vic, ale na funkci to nema vliv.
Dalsi vybaveni, ktere musim poresit je pripravek na vnitrni brouseni misek, protoze u nepravidelne kurove hrany je to nekdy o prsty kdyz
se to dela rucne. Pak to bude chtit osvetleni abych na to videl a mozna trosku poresit vybrace, ktere samozrejmne jsou ale zatim ne v takove
mire ze by me omezovali v praci, takze jsem to neresil. Budu to resit az budu tocit velkou jasanovou misu co mam pripravenou. Ale na tu budu
zase potrebovat nechat utocit prirubu se zavitem 33x3,5 nebo mi to urazi hlavu az to roztocim.
Miska je napustena balzamem na drevo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A z tohoto bude velka misa prumeru cca 55cm.
Obrázek
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Vasil »

Koukám na Tvůj hezký soustruh a jsi frajer.Klobouk dolů. Už jsi něco točil a to asi byl zkušební provoz. Kdy bude zahájení a oslava, že bych se zastavil.
Přeji hodně vytočených hezkých věcí, všechny prsty pohromadě a prolínající se hezkou vůni dřeva při točení.Ahoj Vasil.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
diky za pochvalu. Oslava bude az se konecne dockam a koupim si "wood chuck" - to se potom snad i ozeru. :mrgreen:
Dneska jsem v garazi zase organizoval, uz to zacina vypadat tak jak bych si predstavoval.
Premistnil jsem policku se struhy a bednu s FM jsem dal nahoru, aby nebyla porad zasypana.
Jeste zbyva udelat nastavitelne operky na brusku a pristi tyden budu mit svetle ruzovi kotouc zrnitosti 80 na brouseni struhu.
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od truvan »

Ahoj Petře
jen dotaz,co převážilo za důvod žes koupil rychloběžku?? já taky přemejšlím vo brusce mám tady takovou polorozsypanou fermku Jak má vytuněnou Vasil,tak ted nevím ;) jestli ji mam tunit.
Míru zdar
práci čest
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
no po pravde jde o to, ze kdyz jsem zjistoval informace o tom, jak brousit struhy na soustruzeni, tak 99% odborniku
jako "Peter Hromek, Cindy Drozda a mnoho dalsich pouzivali prave rychloreznou brusku. Dival jsem se i na americke
seminare o brouseni a vseobecne o soustruzeni a taky tam vzdy meli rychlorezku s bilym nebo ruzovym kotoucem.
Tim nechci rict, ze treba Tormek neni dobry na brouseni soustruznickych struhu, ale ono jde hlavne o neco jineho a tim
je rychlost. Tormek je samozrejmne spickova bruska a jednou bych ji rad mel, ale chce to cas a venovat se ji aby byla porad
v pohotovosti a kotouc byl porad namoceny atd...Kdyz se na tom seminari ptal borec jestli nekdo na brouseni pouziva Tormek,
a jeden se prihlasil, tak se ho hned zeptal, jestli taky nahodou nekouri fajfku, protoze to je neco podobneho.
Proste ritual, kdy musis vyklepat popel,vycistit dymku, nacpat, zapalit atd.. vycistit vanicku na vodu, dolit vodu, nechat kotouc nasaknout, vyrovnat ho atd...
S rychloreskou soustruzis, zjistis ze je tupe ostri, nasadim na pripravek, 2x prejedu po jemnem kameni, popr. obtahnu kapkou z
rozsutecu a jedu dal za 20 sec. To je asi hlavni duvod. Jo a taky jsem cetl spustu recenzi na podobne brusky jako je tormek od woodstaru,
Holzcraftu atd.. a to me presvedcilo o tom, ze kdyz brusku na mokro tak jedine Tormek nebo JET, ale bohuzel 10-12 tis. na brusku vcetne vsech
udelak proste dat nemuzu.
ピーター 大工
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od truvan »

díky moc za objasnění,něco na tom je.
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti