muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Vše co se týká soustružení dřeva.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove,
uz dlouho nosim v hlave soustruh, ktery bych si rad vyrobil. Ted kdyz mam pripraveny frekvencni menic u kamarada v dilne, tak nastal cas konecne se do toho pustit. Zalozil jsem nove tema, protoze tu chci davat postup vyroby pri inspiraci ostatnim. Soustruh ktery chci postavit. Ma tocny prumer teoreticky do cca 70cm a tocna delka mezi hroty je cca 70cm.
Mam pripravenych spoustu kusu dreva a proto potrebuju stabilni soustruh, na kterem se daji delat velke prumery misek. Takto by to melo ve finale vypadat viz. obrazky. Vychazel jsem z nekolika ruznych soustruhu co si lidi doma delali specialne na celni soustruzeni. Co rikate bude to fungovat? ;)
Obrázek
Obrázek
Ta zluta bedna je skrin na frekvencni menic.
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od JanB »

Vidím, že se do kritiky tvého návrhu nikdo moc nehrne, ani já se nemůžu podělit o zkušenosti, neb jsem nic takového dosud nevyráběl a vlastním jen malý soustruh na kov. (ne že bych soustruh na dřevo nechtěl, ale zatím čas nedozrál :-) )

Takže spíš jen co mě napadá při pohledu na obrázek:
- ta pravá noha na straně pod koníkem. Předpokládám, že jsi ji takto otočil, abys o ni nezakopával, ale takto moc ke stabilitě stroje nepřispěje. Prakticky to stojí jen na třech bodech a nevím, co to udělá, až upneš nějaký nevyvážený špalek.

- ovládací tlačítka na koníku mi taky moc nesedí, koník je pohyblivý, budeš muset řešit kabel...dal bych je nalevo na vřeteník.

- víc z toho obrázku neodhadnu, z čeho plánuješ udělat to lože? Nějaké obyčejné válcované nebo ohýbané U-profily? A spojené to má být jen na koncích?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
Ja jsem k tomu nedal zadne informace tak ted to napravim. Jak jsi psal ta prava noha je otocne kvuli lepsimu pristupu.
Stabilitu soustruhu jsem schvalne resil na trech bodech, protoze se soustruh nebude vyklat. 100% stabilitu chci vyresit navrtanim zavitove tyce M16 do zeme ve ctyrech krajnich bodech nohou. Tyc pripevnim na chem. kotvu a potom prijde matka, velka podlozka a na to nasadim soustruh a potom zase podlozka a matka z horni strany tim si muzu vyvazit cely soustruh do vahy a dotazenim matek doufam zajistim stabilitu a minimalni vybrace. Pokud budu tocit hruby nevyvazeny spalek tak samozrejmne vyuziju vyhodu FM a pustim si ho treba na 100 otacek a az ho nahrubuju tak budu postupne pridavat otacky podle potreby a vybraci - v tom vidim obrovskou vyhodu menice.
Ty ovladaci prvky jsou sice nakreslene na koniku, ale planuju je udelat tzv. "mobilni" kdy budou od zlute krabice spojeny flexo snurou a samotna krabicka s ovladaci bude ze zadni strany opatrena magnety, takze si ji budu moct upnout kamkoliv na soustruh podle potreby. Pokud bych je dal stabilne na vretenik tak bych mel ovladani za obrobkem a na levou ruku a obcas to tam i zavazi, takze radsi volim toto reseni, ktere jsem videl na nekolika hodne vychytanych drahych soustruhach. Celou konstrukci chci resit z valcovaneho "U" profilu rozmeru 6x14 jeste nevim jestli se mi podari loze ofrezovat nebo ho jenom obrousim. (pokud bude moznost tak bych ho rad ofrezoval ale nepovazuju to za nezbytne)
Roztec profilu u loze budu resit presne frezovanyma ocelovyma plotynkama mezi profily do kterych udelam zavity a cele to sesroubuju. Spojovat to budu asi jenom na koncich a taky to zpevni ta prava noha ktera bude ze spodu prisroubovana.
Pokud mate nekdo napad co a jak udelat lip tak sem s tim. Treba jsem neco prehledl, nebo mate zkusenost.
Zdravi Petr
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od JanB »

Dobře, vidím, že na vše, co jsem napsal, jsi myslel už dávno předtím :D Pak nezbývá než "směle do toho" a nezapomeň občas informovat o postupu :-)
venca.m
Příspěvky: 12
Registrován: 06 čer 2015, 06:28

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od venca.m »

Ahoj Petře,

pokud tě zajímá i názor někoho kdo o dřevě neví skoro nic (motám se spíše kolem kovoobrábění), tak taky připojím pár postřehů. Ber to ale s rezervou, o soustružení dřeva vím pramálo.

Moc se mi nezdá to vytočení pravé nohy, tam pak bude kritické kotvení do země (k tomu se dostanu taky). Tak jak to máš, to bude namáhané takovým způsobem, jako kdybys ten šroub chytil a lomcoval s ním ze strany na stranu, což není dobré. Když ju otočíš normálně, budou šrouby namáhány jen na tah, a to v mhohem menší míře. Ale třeba to bude stačit, nevím...

To kotvení do země si nejsem jistý jak dobře bude fungovat, když to bude zvednuté na čtyřech (resp. třech) tenkých tyčkách. Přeci jen 70 cm už je nějaký průměr, to už rozvibruje ledasco. Já bych to řešil tak jak se kotví kovoobráběcí stroje. Uděláš si místo jedné díry na šroub dvě díry. Jednu díru použiješ pro stavěcí šroub a vyrovnáš s ním soustruh na místě do váhy cca 10cm nad zem. Pak si nachystáš závitové tyčky do druhých děr, pod soustruhem musí být ohlé do L, nebo k nim něco přivaříš, prostě abys je později nevytrhl. Pak si uděláš kolem soustruhu šaluňk a podleješ ho řídkým betonem. Po vyzrání betonu nasadíš matky na závitové tyčky a pevně přitáhneš soustruh k zemi. Pointa je, nemít to ve vzduchu na tyčkách, to je hodně vratké, zvláště v kompinaci s vytočenou nohou, měl bys to mít pevně přitažené k podlaze. Toto je předepsaný postup pro kovo stroje, ty to ale třeba nepotřebuješ mít tak přesně ve váze, tak jestli máš rovnou podlahu, tak to udělej tak jak jsi to psal, ale nevyrovnávej to těma matkama zespodu, jen to přitáhni k podlaze, nebo v nejhorším třeba něčím podlož jestli nemáš rovnou podlahu.

Dále jaký potřebuješ rozsah otáček? Možná budu psát věci o kterých víš, ale nezapomeň, že ten motor se při nízkých otáčkách nechladí-potřebuje zvlášť větrák. Dále při nízkých otáčkách má taky nízký kroutící moment. Ale nevím jaký plánuješ rozsah otáček, a taky jak výkonný máš motor. Pro představu, mám taky soustruh s (původně) plynulou regulací otáček, výrobce na něj dal motor s dvojnásobným výkonem než na soustruhy s převodovkou (16kw), a i tak má předlohu s pěti rychlostmi. Tedy zvaž, jestli si na převod nedat třeba trojřemenici, aby to ten tvůj motor všechno utočil.

Spojení těch dvou U pro lože bych dělal na 4 místech.

Máš domyšlené zajištění koně na místě? Spojení koně a lože bude velmi namáhané. A zajištění opěrky?

Ta opěrka je hodně vyložená, to bude chtít jekl alespoň 50x50x5 aby v něm nebyly vibrace? Ale tady si nejsem jistý jestli uvažuju správně...

Pak ta stojatá část opěrky, to je trubka v trubce na seřízení výšky? To bude problém pevně zajistit proti otáčení, hranaté by to bylo lepší.

Mobilní tlačítka chválím.

70cm, to už bude miska pro velké kluky :D
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Venco,
diky za postrehy, pekne ses rozepsal. :mrgreen:
To kotveni jak popisujes zni zajimave a urcitre by to fungovalo skvele mit dole betonovy podstavec, ale ja budu mit sousruh v garazi jenom docasne a tak to chci udelat co nejjednoduseji a funkcne. Nejspis to udelam jak pises na primo to prikotvim do zeme a pripadne podlozim pokud to nebude stat pevne. To vyrovnani neni az tak dulezite.
S tema otackama je mi jasne, ze nizke otacky nemuzu pouzivat dlouhodobe, ale co mi rikal kamos co mi dela ten menic, tak to bude mit kroutak i pri malych otackach. budu tam mit motor 1,5kw a cca 1400 ot. coz je na drevosoustruh optimalni. V kazdem pripade tam bude ta trojta remenice, co uz mam pripravenou doma. Ten menic bude nastaveny asi na 10 poloh rychosti, takze budu jenom prepinat a udelam si tabulku jake otacky jsou na jednotlivych pozicich remenice.
Kotveni kone a operky na miste budu resit stejne jako to byva na fabrickych soustruhach pres excentrickou tycku uvnitr konika a operky, da se to pekne seridit na pozadovanou tuhost a taky pak ma minimalni pohyb takze se nastavi tak aby nezavazela.
ta stojata cast operky bude z plne tycoviny treba 40mm ve ktere bude 20mm otovor a zase plna tycovina 20mm svarena do tvaru operky pro rovne soustruzeni, pak bude druha na vymenu s esovitym prohnutim pro vnitrni plochy atd.. Ten kulaty tvar je zamer protoze pri soustruzeni je potreba neustale operku posouvat a otacet podle tvaru vyrobku tak aby byl prostor mezi struhem a dilcem minimalni a nemohlo dojit ke "kopnuti". I kdyz je to kulate tak to funguje bez nejmensich problemu.
Stejne na tom budu delat vetsinou mensi veci, ale chci mit rezervu a kdyz se podari najit pekny velky kus dreva tak budu mit moznost to utocit.
Zatim ahoj Petr
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
přišel jsem později, tak nevím jak dalece už máš rozpracovaný návrh nového soustruhu. Délka 70 cm mezi hroty je z pohledu začátku dost. Nevím taky co všechno zamýšlíš dělat, do délky, ale po čase, že jsem to lože neudělal o 10 cm delší.Já osobně bych dal 120 cm, nebo bych se zamyslel a udělal přípravek, kterým bych mohl délku mezi hroty prodloužit. Ze začátku jsem si říkal 100 cm je dobrý.Po čase už to bylo málo a potřeboval jsem něco málo přes těch 100 cm.Jak se mně hodilo, že jsem lože udělal 120 cm.Ahoj Vasil.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
po pravde jsem se jeste ani nedostal k nakoupeni materialu, protoze jsem ted makal na stavbe terasy a dalsich vecech v praci. Tento soustruh chci jako specialku na celni soustruzeni misek, vaz, segmentove soustruzeni atd..., takze tech 70cm bohate staci a na seriove veci bude otec vyrabet kopirku na kterou uz ma doma potrebny material asi 20 let jen to dat dohromady. Frezovane cca 2m dlouhe vodici loze ze stare masiny na ten otcuv soustruh je tak tezke, ze jsme dva nemohli uzvednout jednu cast ze dvou, takze to bude podadne tezky a stabilni soustruh.
ピーター 大工
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od jiri »

Když soustruh na mísy,
tak VB36, nebo SL2542, viz net, :-)
asi bych se snažil okopírovat něco ověřeného.
Nebo mám bohaté zkušenosti z točení měnších průměrů a zúročím to při konstrukci většího stroje.
Hodně úspěchů
jiri
Pozn.: Průměr vřetene, vzdálenost ložisek, typ a uložení ložisek,to jsou první věci, ze kterých mohu pak vycházet.
Nožičky a takové věci, opěrka a její průměry,to jsou z prominutím nepodstatné ptákoviny,
na kterých to nestojí.
Musím vědět, že točení mís o průměru 70 cm :-) musím mít vřeteno cca 50 mm v průměru,
odpovídající ložiskové uložení, vzdálenost mezi ložisky min:....
vřeteník o rozměrech:....z materiálu:.........,
až je mi tohle jasné, pak pod to skládám lože a nožičky a podobně.
Při malém průměru vřetene, gracilních ložiscích, měkkém vřeteníku, mi jakkoli tuhé a těžké lože a jakékoli ukotvení k podlaze není nic platné.
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: muj pristi soustruh na misky - postup vyroby

Příspěvek od jiri »

https://www.youtube.com/watch?v=ZeXFNgVV6Dc

taky hodně dobré inspirace
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti