Jak soustružím nádoby

Vše co se týká soustružení dřeva.
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
zde máš návod jak dělám nádoby.Máš to všechno pohromadě.Pokud se týče výroby misek, tak je to zhruba stejné.Samozřejmě víš, že se to většinou dělá z fošny a né ze štípu.Musím k tomu udělat malý nákres v čem je rozdíl.Návod jsem dělal až do večera, tak až zítra.
Je to jen předvedení, jak to dělám.
http://josef49.rajce.idnes.cz/Jak_soustruzim_nadoby
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
diky moc za odkaz. vypada to zajimave. Zkusim teda neco poresit s tou univerzalkou a uvidime.
Petr
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Vasil »

Dnes jsem se k tomu nedostal, abych něco nakreslil.Taky jsem si říkal jak, ono je to podobné nádobám, že jsem opíral podobný vnitřní unašeč, ale byl větší, to v případě, že miska byla hlubší.Nebo jsem z fošny stočil 2 cm ze šířky na průměr 6 cm, za tento kousek jsem chytl do prodloužených čelisti fošnu.Misku jsem obráběl z obou stran.Prvně vnitřek a pak venkovní stranu.Podstavec jsem udělal půl cm vysoký.Z důvodu, abych upíchl konec který držely čelisti.Pak jsem dno zabrušoval na čelní brusce.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
tak jsem dneska zkusil zbrousit celisti do svlakoveho tvaru a vypada to, ze to bude bezvadne fungovat. Nechapu ze uz jsem to neudelal davno. Proste jsem nasadil hlavu na soustruh a pustil ho. Potom jsem prilozil flexu s reznym kotoucem a vybrousil krajni cast celisti do svlaku. Po zastaveni soustruhu jsem jeste kazdou celist vybrousil zvlast tak, aby mela vybrany stred toho brouseni a prilehala k vyrobku celou plochou. Potom jsem celisti vyjmul a otocil je opacne. No a uz to funguje jedna basen. viz. foto. Ted staci na misce udelat ze spodu osazeni a muzu ji bez obav upnout do takto upravenych celisti.
Dneska jsem byl taky u kamose co mi delat ten FM a musim rict, ze jsem uplne nadseny kdyz my to predvadel jak to krasne funguje na zkusebnim motoru co jsem mu pujcil. Za 2sec. z plneho chodu doprava na opacny smer doleva!!! pri minimalnich otackach kroutak jako blazen, ze se to neda udrzet, proste parada. Ted si musim udelat bednu kam to strcime a ovladaci panel abych ho mel porad po ruce. bude tam start, stop, reverz a ovladac rychlosti otacek. Uz abych to mel doma. :mrgreen: Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
jsi šikovný. To je přesně to o čem psal Gurt :"Takže se vrátím co jsem už psal, nejlepší je si to vyrobit podle vlastních představ sám.. (tím se nikoho nesnažím rozzuřit, ale povzbudit k vlastní tvorbě - člověk dost věcí pochopí a vede to k hlubšímu poznání práce)".Je dobře se podívat na nějákou inspiraci a podle svých možností i podmínek si to udělat k obrazu svému.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Vasile,
diky za pochvalu. Tak jsem si dneska nasel zase chvilku (babicka si vzala kluky na prochazku :mrgreen: ) a tak jsem si zalezl do garaze. Trosku jsem si zase pohral s upravou te univerzalky. V podstate jsem ji upravil tak, abych mohl upinat misky jak z vnejsi strany tak pro vnitrni svlakove osazeni. Tentokrat jsem na to sel jinak. S pomoci upnute flexy do drzaku jsem si upravil dorazy tak abych mel odbrouseni na kazde celisti identicke a myslim, ze se mi to celkem slusne povedlo. Hned jsem to musel vyzkouset a tak jsem si vytocil malou misku co jsem mel dlouho pripravenou. Neni to dokonale, protoze drevo casem popraskalo a tak jsem nemohl udelat tensi stenu a taky nemem poradnou brusku na soustruznicke dlata, coz bude dalsi vec co musim vyresit. Zatim ahoj Petr
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Vasil »

Ahoj Petře,
opravdu si tu pochvalu zasloužíš ještě jednou.Jen je škoda, že jsi tak daleko.Dělí nás 110 km.Jinak bychom to mohli navařit na soustruhu přejet.Ono se řekne vysoustružit si misku, ale co všechno k tomu potřebuješ,co,když chceš si všechno udělat sám ?
Psal jsi, že teď budeš potřebovat brusku na broušení nástrojů.Tak se podívej na tomto webu do sekce Brusné kameny a broušení-Úprava pomaluběžné brusky Einhell.
Po nějákém čase soustružení jsem konstatoval, že broušení nožů v ruce je ztráta času.Tak jsem si pořídil brusku.Později pomaluběžnou a z ní jsem udělal úpravu. Od té úpravy je broušení nástrojů a jejich používání o něčem jiném.V sekci Práce členů fóra jsem dal Kroketovou sadu, další inspirace.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
o tvoji uprave brusky samozrejmne vim stejne jako o kroketove sade. Mam diskuzi proctenou nekolikrat dokola ve vsech sekcich :mrgreen: a kontroluju aktualni prispevky znad 3x denne i v praci kde mame wifi.
Tvoje uprava brusky je super a taky budu muset neco podobneho udelat. Jenom me steve, ze kvalitni jemny kotouc s minimalni zrnitosti 220 a vis stoji klidne i nekolik tisic korun.
http://brusky-kotouce.heureka.cz/sj-250 ... ek-sj-250/
http://brusnekameny.cz/brusne-a-obtahko ... 01188.html

Vzpomel jsem si, ze na hure nad tatovou dilnou jsem jednou objevil pomalobeznou brusku na rucni pohon a tak jsem ji zkusil privezt k zivotu, ale bohuzel je to spis do muzea. Ma to opravdu velmi jemny ale taky mekky piskovcovi kotouc, takze kdyz jsem nabrousil jedno dlatko tak na kotouci byly ryhy jako blazen a kotouc mizi pred ocima - skoda. puvodne byla voda primo ve dreve. Ja jsem urezal zadni cast na pasovce a dal tam plastovou misku s vodou.
Obrázek
Uvazuju ze bych koupil casem neco takoveho http://brusky.heureka.cz/holzstar-nts-251/#section kdyz ne primo tormek, ale zatim budu muset tezce improvizovat.
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od JanB »

Hezký, taky mám podobnou starou brusku doma, dokonce i ty pouzdra na hřídeli vypadají velmi podobně a měkký kotouč má taky. Jen ta moje má nožky a nemá prostor na nalití vody. Slouží jako dekorace a květinový stojan venku před dílnou :-)

Když se ale vrátím k novějším bruskám, tak jsem nedávno viděl video porovnávající tormeka a brusku od JETu - pravda, video je 7 let staré, za tu dobu se mohlo leccos inovovat, ale každopádně je to zajímavé.
https://www.youtube.com/watch?v=tUzTI6ayMW4
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak soustružím nádoby

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
na tu Jet brusku jsem se zrovna ten den dival na youtube kdy jsi psal ten prispevek a moc se me libi uz proto ze mam pilu Jet a tak by to pekne ladilo. ;) Jenom si ted jdu zkontrolovat jestli jsem dneska trefil tech 108 mega co je v sazce a hned zitra ji objednam stejne jako material na stavbu nove dilny. :mrgreen:
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů