Jak na to ?

Vše co se týká soustružení dřeva.
Nirtak
Příspěvky: 11
Registrován: 03 črc 2013, 21:42

Jak na to ?

Příspěvek od Nirtak »

Ahoj všichni,
předem chci říci že jsem naprostý začátečník, nikdy dříve jsem na soustruhu nic nedělala a teď jsem si pro začátek a na naučení pořídila soustruh zn. Berlan a časem uvidíme....
Ráda bych poprosila všechny zkušené soustružníky o nějaké ty rady do začátku, hlavně třeba jaké použít dřevo, jak moc vyschlé,kde se nejlépe sežene..., zjistila jsem že asi to nejměkčí jinak bych si urazila ruce :lol: a taky co nejlépe připravit do tvaru, budu vděčná za každou radu, jak už jsem psala nikdy jsem to ani nezkoušela až teď, takže jsem vlastně takový samouk.
Přílohy
moje první miska(usoudila jsem, že smrk asi nebude moc vhodný)
moje první miska(usoudila jsem, že smrk asi nebude moc vhodný)
996507_674032822622918_1852492029_n.jpg (28.82 KiB) Zobrazeno 46590 x
gurt
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2011, 21:37
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na to ?

Příspěvek od gurt »

Ahoj Nirtak,

na prvykrat dobra prace! smrk je ale trochu mrska ;)

mam za to ze vseci jsme zde v tomto samouci :) takze jsi tu spravne.

no mam za to ze pro zacatek, je naopak tvrdsi drevo vhodnejsi -dosahuje hladsi povrch - vic odpousti. pro zacatek doporucuji alespon vzduchosuche drevo, nebo vysusene. Mokre a cerstve je sice fajn, ale pri spatne technice, je vysledek casto velmi smutny.

Zakladem je dobre pripraveny nuz, a dobre upnuty material.

Zvolit spravnou techniku (vyber noze a drzeni a jeho pohyby), jez je dana zkusenostmi, neco se da skouknout na youtube pod hesly woodturning, nebo drechseln.


jen doufam, ze jsi to nevzdala! pravidlo cislo jedna je kdyz se to nepodari na poprve, tak na podruhe to muze být lepsí, nebo na poXty to prece vyjit musí :geek:
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Jak na to ?

Příspěvek od jiri »

:-)
Přílohy
hranice 2013.jpg
hranice 2013.jpg (76.19 KiB) Zobrazeno 46075 x
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Jak na to ?

Příspěvek od jiri »

Ještě jednou připomínám,
že k vidění bude jedinečná výstavka soustružených a tokarených prací v Hranicích na Moravě
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Jak na to ?

Příspěvek od jiri »

Nepropásněte jedinečnou příležitost v Hranicích.
Výstavka, ukázka prací, postupů, diskuse o materiálech a soutokarení a vůbec.§
Kdo točí dřevo a nebude v Hranicích, jakoby nežil.
jiri
Nirtak
Příspěvky: 11
Registrován: 03 črc 2013, 21:42

Re: Jak na to ?

Příspěvek od Nirtak »

Gurte, nevzdala jsem to... Pěkně mě to chytlo už mám k dispozici i sklíčidlo 125 mm a tak budu zkoušet dělat i s ním myslím že mi zjednoduší práci. Jen pořád přemýšlím jak všichni děláte ty misky že jsou zespodu úplně hlaďounké, je mi jasné že se může přidělat na upínací desku, vysoustruží se tvar boků a dna ale jak dál aby se dodělal vnitřek? Zatím jsem právě použílala na misky jen tu upínací desku...
Přidávám do přílohy nějaké foto, snad je vidět pokrok :) občas ještě válčím s tím, aby byl povrch opravdu hladký a furt nevím jak na konečnou povrchovou úpravu... ale i tak si myslím že už to celkem ujde...
Přílohy
1970499_840137016012497_1518732361_n.jpg
1970499_840137016012497_1518732361_n.jpg (78.18 KiB) Zobrazeno 45095 x
ofjuroqoxlkcfj-b.jpg
ofjuroqoxlkcfj-b.jpg (48.85 KiB) Zobrazeno 45095 x
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Jak na to ?

Příspěvek od mari_001 »

Jak delate ze vam tam zustane kura? me se vzdycky uloupne:/i
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Nirtak
Příspěvky: 11
Registrován: 03 črc 2013, 21:42

Re: Jak na to ?

Příspěvek od Nirtak »

mari_001 píše:Jak delate ze vam tam zustane kura? me se vzdycky uloupne:/i
Musím se přiznat že sama nevím, občas se mi taky stalo že ulítla ale u břízy většinou ne
gurt
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2011, 21:37
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na to ?

Příspěvek od gurt »

Tak to je paráda, že jsi sa nedala :)
jeden kamarád, čím víc ho to kope, tím ho to více láká (vyzývá :)

no Jirka někde dělal ukázky jak chytat misky, mimo jiné i na srazu v Kloboukách...

to že ani zespod nejsou stopy po upnutí má několik možných cest jedna je
1) tzv. Longworth Chuck , jehož nejsem sice zastáncem, ale je to jedna ze čtyř možností,
2) vákuové připevnění - to jsem u nás nikoho neviděl používat, protože to představuje dost vysoké náklady
3) vélké čelisti - na základní čelisti se přišroubuje kus dřeva, nebo silonu a vysoustružý se tam také schodky - efekt je dost podobný k Longworth Chuck
4) vysoustruží se taková "prdélka" (nevím jak to jinak nazvat je to zaoblená část) do které se přes kus látky, nebé lépe molitanu (správně PUR pěna - elastická) se koníkem opře hotová miska a dno se dosoustruží opatrně za snížených otáček dno a zbývající "pucek" se odřízne. - to používám osobně najradějí, z důvodů nejnižších finančních nákladů a možnost použití i na "kůrové" misky

nebo máš na mysli vnitřek misky?
tam je zkutečně možnost
1) připevnění na lícní desku pomocí vrutů (pozor abychom se neprosoustružili až k těmto vrutům) - ze spodu nám pak zůstanou díry po vrutech
2) suché dřevo se dá také přilepit obyčejným disperzním lepidlem přes novinový papír, na kousek dřeva, nebo překližky, který je kdekoliv a jakkoliv chycen
3) sklíčidlem za pomocí chyceni na čep, nebo v díře
to jsou asi ty nejobvyklejší, ale jsou i jistě mnohé jiné.
samozřejmě že uchycení misky začíná již při vytváření spodního a vnějšího tvaru, kdy sy musíme připravit oblast pro následné uchycení pro následné vnitřní vybrání.
gurt
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2011, 21:37
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na to ?

Příspěvek od gurt »

s kůrou to je všelijak, ale čím čerstvější dřevo máme, tím menší starosti nám to bude dělat s ponechav-ši kůrou :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů