soustruzeni velkych formatu

Vše co se týká soustružení dřeva.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od Hans »

To je teda pech s tim videem. Posílám odkaz na jinou kopii. https://youtu.be/19jR88gcyIU?t=4m51s

Jinak tuhle jsem zahlídl soustruh na kterym by to asi šlo utočit: https://stroje.bazos.cz/inzerat/6314372 ... W-1000.php

Chtělo by se na to ale podívat a ověřit, že je k tomu i opěrka a že ta funkce navíječky tam příliš nedominuje. Taky že to má rozumnej rozsah otáček a sílu v nízkých. Je zase výhoda, že to má posuvnej suport, řekl bych že i na trapézu, takže by šlo dobře soustružit válec. Asi by to šlo upravit i na přesný soustružení vnitřku, ale jen o poloviční hloubce, muselo by se to pak slepit až hotový. To bych viděl jako bezpečnou variantu.

Jinak ale upozorňuju, že soustružit to klasicky ručně pomocí struhů sice taky lze, ale není to už žádná legrace a chce to dávat velkýho bacha aby to člověka nevyliskalo, protože to u takovýho macka může být poněkud fatální narozdíl od běžných misek, kde jde většinou maximálně o přední zuby.

Honza
lukashajek
Příspěvky: 8
Registrován: 12 srp 2016, 21:13

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od lukashajek »

Díky všem za rady. Doufal jsem že se najde někdo kdo tak velký soustruh má a nebo me odkaze na nekoho. Takhle to vypada, ze takove stroje u nas nejsou bezne. Ta pořizovací cena je likvidační. Asi bych šel cestou horní fresky ale z uvedených popisu mi to není moc jasné. Šlo by to prosím nějak polopaticky. Díky posilam v priloze jak přibližně má výsledek vypadat.

Slo by si slepit 8mi sten a pak vytvorit sablonu, ktera by mela ovalnou hranu a po ni by jezdila frezka a ty hrany a plochy strazila do ovalu. Ale jak to udelat zevnitr nevim. Uprime nevim jak to cele uchopit.
Přílohy
ul.jpg
ul.jpg (104.55 KiB) Zobrazeno 22232 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od Hans »

Koukal jsi na to video co jsem dával druhý odkaz? Něco takového seš schopen postavit i doma na koleni.

Ještě jsi neřekl zda toho chceš vyrábět jen pár kusů anebo zda má jít o sériovou výrobu. Anebo jsem to přehlídl?

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od JanB »

Ano, sériovost výroby je asi klíčový problém, na kterém bude záviset to, jestli se vyplatí vyrábět přípravky nebo investovat do drahých strojů. I když, jak už jsem psal, nedovedu si moc dobře představit produkční včelaření v tomto typu úlu, proto spíš tipuju na kusovou výrobu :-)

V případě výroby několika kusů bych volil podobný způsob, jako někteří používají na misky - zkus googlovat "scroll saw bowls". Vyřezal bych sérii mezikruží, ty bych jednotlivě obrousil na co nejpřesnější kruh (nebo raději ofrézoval) a pak slepil. Bude to pěkně schodovité. No a pak bych to flexy dal lamelový kotouč a brousil. Ty "schody" tě pěkně povedou, abys nevzal víc než je třeba. A nakonec načisto excentrem.
Ten lamelový kotouč je pěkně nenasytný, za chvilku to máš hotové.

Ještě k té fotce - předpokládám, že je to ten prototyp, ale v případě finálního kusu bych té laťovce moc nedůvěřoval. Úly jsou vystaveny všem extrémům počasí a kdoví, čím jsou ty krajní dýhy lepené.
lukashajek
Příspěvky: 8
Registrován: 12 srp 2016, 21:13

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od lukashajek »

Ano, jedna se o kusovou vyrobu. Neni to pro tradicni nastavkove vcelareni, spis takova specialitka. Na odkaz jsem koukal, ale neni mi jasny frezovani vnitrku. Taky jsem koukal ze jde neco podobneho delat cirkularkou, ale v teto velikosti mi to neprijde bezpecne.

JanB, te flexi se bojim hlave u vika, tam je toho materialu na odebrani hodne. Material je biodeska 4 cm tlusta, lepena D4, dle tech. listu by mela byt venku v pohode, ale vyzkousene to nemam.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od Hans »

Frézování vnitřku se dá udělat pomocí ramene na němž bude frézka umístěna. To rameno může být třeba jen dřevěnej trámek v nějakém rozumně přesném vedení.

Nejsem včelař, tak jsem možná mimo, ale pokud ty díry jsou pro výlety včel, pak bych si vzal natloušťkovanej smrkovej hranolek, pod patřičným úhlem ho nařezal na kousky a z nich vyskládal n-úhelníkový prstence. Díky těm výletovým dírám nebudeš muset řešit žádnou extra přesnost. Takže vyskládat na stůl jeden prstenec, nakáčkat lepidlo, na to další prstenec, zas lepidlo, další prstenec a na hodinku důkladně zatížit. A pak zase další patra. Místo zátěže se dá použít deska která se středem proti stolu stahne závitovou tyčí. No a nakonec opracovat jak píše JanB. Na tu excentrickou brusku dát ještě pěnovej interface, aby šmirgl dobře přiléhal.

Zevnitř to taky musí být opracovaný na kruhovej tvar?

Honza
lukashajek
Příspěvky: 8
Registrován: 12 srp 2016, 21:13

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od lukashajek »

ty otvory nejsou vylety, to je jen na sucho sesazeny k sobe, bude to celistva plocha. Cesno (otvor) pro vcely udelam nakonec. Zevnitr take kruhovy tvar. Diky za rady.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od JanB »

Broušení flexou se neboj, pokud jsi nikdy ten lamelový kotouč nezkusil, tak věř, že pod ním dřevo mizí pěkně rychle. Akorát to děsně práší, takže rozhodně nějakou masku :-)

A když si ta mezikruží před slepením opracuješ pěkně nakulato, vzniknou ti tam pěkné vrstevnice, které tě krásně povedou, kde ještě brousit a kde už je to dost. Tím kotoučem to zvládneš i zevnitř...excentrickou bruskou už hůře, ale zevnitř to stejně nemusí být úplně super povrch, včely si to všechno zapatlají jak budou chtít.

Počítáš s nějakými rámky nebo volnou stavbou? A myslel jsi i na to, jak budeš fumigovat, odebírat měl apod.? Asi by to chtělo nějaký přístup i zespodu, odnímatelné dno nebo něco podobného....
A víko každopádně bez jakéhokoliv falcu, jinak to nerozebereš a když jo, tak už ho nedáš zpátky :-)
Každopádně držím palec a pak se pochlub výsledkem
lukashajek
Příspěvky: 8
Registrován: 12 srp 2016, 21:13

Re: soustruzeni velkych formatu

Příspěvek od lukashajek »

Ano dole bude vyndavatelna mrizka i podlozka - vlastne varroa dno. A ramky uz mam hotove, zrcadlove od stredu, takze kazda velikost je 2x. Fotky poslu, ale citim ze to potrva - casu malo.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti