soustružení

Vše co se týká soustružení dřeva.
Odpovědět
Jardakuc
Příspěvky: 3
Registrován: 03 úno 2018, 17:26

Re: soustružení

Příspěvek od Jardakuc »

Chci jen pro sebe a pro potěšení rodiny, nemám v plánu jezdit se stánkem po poutích :-) Nebo aspoň jsem nad tím takhle nepřemýšlel. Jen si přes zimu, když se budu kopat do zadku, zalezu a budu tvořit. Mám SV 18 RD, ale popravdě mít v dílně ještě vše od dřeva, do toho špony ze železa, vše je od chladící kapaliny... to asi né. Jsem od Krkonoš, ale u Brna mám sestru s rodinou, dobrý nápad jak skloubit 2 akce a navštívit je. Díky

jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: soustružení

Příspěvek od jiri »

Hollzmann 510F do začátku dobrý, určitě lepší jak 460.
Nový na www.gurtool.cz, domluvit i sadu struhů |Hollzmenn do začátků s nabroušením k přímému použití,
pokud bazar, tak Hrolini v Ledenicích u ČB, na sbazaru
jirka

JindraS
Příspěvky: 4
Registrován: 13 pro 2018, 06:12

Re: soustružení

Příspěvek od JindraS »

Zdravím, zkouším začít se soustružením dřeva
Mé vybavení - bazarový Holzstar DB450, sada dlát k tomu (asi tyto - https://www.rojekstroje.cz/rojekstroje/ ... icka-dlata), univerzální 4-čelisťová hlava, dřevo co dům dal - od smrku, modřín přes jasan.
Po prvotním nadšení se obecně potýkám s problémem "nepěkného" povrchu - občas jde vidět, že se vytrhne slabší dřevo mezi silnějšími léty (vznikají "dírečky"), popřípadě je povrch v části obvodu "chlupatý". Někdy se na jednom kousku podaří povrch hladší, jinde ne, přitom bych řekl, že můj postup je pořád stejný.

Napadlo mě několik důvodů
- Ostření dlát - dláta brousím na NTS250 (https://brusky.heureka.cz/holzmann-nts250/)
dláta mi pak přijdou pocitově ostrá, ale to je samozřejmě relativní pojem. Když jsem je je předváděl stolaři, prohlásil, že je potřeba je dodělat na kameni, přitom na x-videích brousí na rychlootáčkové brusce nebo pásu a obecně se s tím nějak nepárají.
Zkoušel jsem rovná dláta brousit i na kameni, ale bez větších rozdílů. Jak bych brousil zahnutá U dláta jen tuším.
- Házení v ložiscích - soustruh je starší, byť vypadal při koupi zachovalý, na konci závitu hází cca 2 setiny na každou stranu - je to hodně/málo/standard?
- Házení sklíčidla - tam nevím, kde házení měřit, sklíčidlo je 100mm univerzální 4 čelisťové - má cenu kupovat nějaké nové, třeba větší (125 mm)
- Malá tuhost/výkon/atd. samotného soustruhu - prostě důvod, proč jsou i některé dražší - větší soustruh by asi nebyl chybou, ale je to docela drahý pokus
- Ruce - no, ty nevyměním, ale budu trénovat

Třeba mi poradíte. V naprosto ideálním případě bych tady mohl najít někoho z Ostravska, kterého bych mohl navštívit i se soustruhem i dláty a hned bychom viděli, co je špatně.

jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: soustružení

Příspěvek od jiri »

právě se mi ztratil dlouhatánský příspěvek, tak už to nebudu psát podruhé,
fora požírá facebook,
facebook, skupina soustružíme dřevo, nebo facebook Jiří Hurych.
A točit a točit, www.hobbylab.cz kurzy k nezaplacení, brno.

Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

Zdravím Jindro.
Pokusím se odpovědět na tvé otázky.
1. Co se týká výsledného povrchu dřeva, tak se můžeš snažit brousit dláta sebelépe, protože při obrábění konečného povrchu dvřeva jsou také důležité otáčky. Ten Tvůj soustruh má stavitelných pět rychlostí.Nejmenší je 680 a to je tak na hrubování.Největší je 2800 ot. Já osobně povrch dělám na 3500 ot. Jak píšeš, tak dláta brousíš dobře,protože když to odbudeš, tak se vytváří na povrchu dřeva otisk dláta.Nebylo by na škodu uvažovat o mírnémm zvýšení otáček, např. malou převodovkou, novou řemenicí. Já když jsem si dělal soustruh na železo, tak jsem jej v něčem přizpůsobil k potřebám na soustružení dřeva.Otáčky jsem řešil řemenicí a převodovkou z auta.
Píšeš, že používáš stejný způsob a někdy se dřevo vyštipuje, někdy né.Taky záleží na kvalitě dřeva, na druhu apod. U měkého dřeva jsou někdy potřebné i větší otáčky než 3500 ot.Na dohlazení používám jemný smirek, kůži a třeba i piliny z tvrdého dřeva.
http://josef49.rajce.idnes.cz/Soustruh/.
https://josef49.rajce.idnes.cz/Soustruh ... zim_nadoby
]http://josef49.rajce.idnes.cz/Soustruznicka_dlata/.
https://josef49.rajce.idnes.cz/Lapovani/
https://josef49.rajce.idnes.cz/Priprave ... ovnn001_O.https://josef49.rajce.idnes.cz/Proc_pln ... zit-fotky/
https://josef49.rajce.idnes.cz/Proc_plne_nevyuzit-video
https://josef49.rajce.idnes.cz/Proc_pln ... -_chlazeni.Podívej se na odkazy.

2.Házení v ložiskách. Díval jsem na na internetu na soustruh a měla by jít ložiska přitáhnout. Mám za to, je tam vidět stavěcí objímka.
3.Ruce neměň jsou v pořádku, stačí je jen trochu zaučit.
4.Škoda, že nejsi poblíž Svitav, mohl by jsi se přijít podívat.
Ze začátku si člověk řekne to mně stačí.Po čase zjistí, že to jde vylepšit a tak to trvá celou dobu. Kdyby nějáký odkaz nešel otevřít, tak pak na některém otevřemé odkazu klikni na červený název Josef49 a otevřou se Ti celé stránky, kde si můžeš vybrat na co se chceš podívat.Když budeš mít dotaz, klidně se ptej.

JindraS
Příspěvky: 4
Registrován: 13 pro 2018, 06:12

Re: soustružení

Příspěvek od JindraS »

Díky za odpověď Vasile,
opravdu škoda, že jsou Svitavy tak daleko - na fóru si hodiny můžeme klávesnice vypsat a bude to stejné jako se v reálu vidět/zkusit pár minut (ověřeno z jiných koníčků). Pokud bych měl cestu jen trošku kolem, zkusil bych se dohodnout a zastavit. Položím stejný dotaz ještě na rezbarstvo.sk, na které se tady někdo odkazoval - pravděpodobně tam chodí více lidí i z ČR.
Jinak videa a odkazy jsem viděl už předtím, když jsem fórum procházel.
S rychlostí otáčení zkusím poexperimentovat - tím, že nejde rychlost měnit plynule, musí se otevřít dva kryty a to se mi ji mnohdy měnit nechce :) . Na nejvyšší rychlost jsem to ani nezkoušel - přišlo mi to pocitově už moc rychlé, ale prubnu to.
Chtěl bych se zeptat na upínací hlavu-sklíčidlo - má cenu upgrade na nějakou lepší (např. record power?) A pokud ano, bude stačit 100 mm? (čekal jsem, že budou spíše větší, ale vypadá to dle videí, že i velké věci se dělají na 100 mm)

Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

Pokud budeš mít cestu naším směrem, dej vědět a klidně se zastav. Už nějáký ten pátek jsem v důchodu, tak většinu času trávím doma. K univerzálce, pokud si uděláš různé přípravky, tak se dá vystačit i s tou 100. Nevím jakým způsob soustružení máš, ale ten který já používám, tak stačí navařit na čelisti prodloužení a tím se zvětší rozsah použití, ale zas je to odvislé od výšky vřeteníku nad ložem.Pokud máš na krytech od řemenic matky, tak je vyměněn za křídlové a budeš to mít rychlejší.Na rychlosti u dřeva hodně záleží.Např.vnitřek nádoby leštím při 3500 ot.
Pokud mně to dovolíš, tak jedna rada:"Nesnaž se dělat věci rutině, to je nejbližší cesta ke zranění."
Soustruž jedině z vyschlého dřeva.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti