Půlkulatý hoblík, jak na to...

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Půlkulatý hoblík, jak na to...

Příspěvek od modehnal »

Lidi zlatí, koupil jsem na webu tento hoblík, ale vůbec netuším k čemu přesně slouží. Zkoušel jsem dělat drážky, jde to pěkně, ale problém je udržet rovný směr. Máte prosím nějakou radu jak se s tím pracuje? Prosím, prosím.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Půlkulatý hoblík, jak na to...

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

o hoblících celkem hezky pojednává tahle stránka: http://www.truhlarstvi-postaru.wz.cz/podstranka1.html#E

Jinak já mám za to, že tenhleten výžlabník slouží zkrátka pro vyhoblování žlábku, kdekoliv je to třeba. Například když se hobluje skládaný profil, vystřídá se na něm více hoblíků vedle sebe.

Ohledně vedení - před časem jsem přišel ke dvěma vlnovníkům a dospěl jsem k tomu, že to jde po určitém cviku udržet v ruce. Prvních pár tahů jet pomalu (a na malou třísku) a pomáhat si prsty opřenými o bok hoblované latě. Pak už to bude jezdit dobře. Taky by šlo vyhoblovat nejdřív drážku jiným hoblíkem s bočním dorazem a tu pak přehoblovta tím výžlabníkem. No a nebo si stužidlama připevnit druhou lať a podle ní hoblík vést.

Ale zatím jsem v literatuře vždycky viděl jen hoblování z ruky, bez dalších pomůcek. Ovšem jistě jsem nečetl všechno :-)

EDIT: Tak jo, dělá se to asi běžně s těma drážkama: http://youtu.be/vvq-VAlA2XI

Honza
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Re: Půlkulatý hoblík, jak na to...

Příspěvek od modehnal »

Jejda, to je rychlost. Děkuji, děkuji za popokopnutí.
Všechno dobré rady. Zkoušel jsem to udržet v ruce, pravda,
tříska byla větší, ale sklouzávalo mně to podle let.
Vyzkouším zítra ráno všechny varianty. Vloni jsem
zase sehnal žlábkovač, tak to prubnu. Moc, moc díky!

Ještě prosím o jednu radu. Jsem amatér a pracuji s hoblíky
pro potěšení, ale čím prosím klepete na hoblík zezadu. Máte na to
nějaké speciální kladívko, aby se neničilo dřevo. Na těchto stránkách
jsem našel, že hodně využívá tyto kladívka:
http://paulsellers.com/2012/10/buying-g ... l-hammers/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Půlkulatý hoblík, jak na to...

Příspěvek od Hans »

Jo tak pokud to klouže podle let, tak určitě ubrat třísku, ale popravdě netušim jak se tohle řeší pokud jdou vlákna opravdu příliš do kopce. Dosud jsem měl vždycky štěstí, že to nešlo až tolik proti, aby to vytrhávalo vlákna (smrk). Ale možná to bude fakt jen o té třísce, pokud máš úhel želízka hodně velký.

Většinou bývá na dřevěných hoblících vzadu takovej jakoby vratovej šroub, do něho se mlátí normálním kladívkem. Pokud tam neni, tak bych do toho buď mlátil možná taky kladivem, ale dával bych si bacha, aby netloukl hranou kladiva. No a nebo lépe dřevěnou paličkou, já třeba mám na přitloukání dláta takovou klempířskou bukovou asi za stovku a tou bych to dělal. No a nebo přiměřenym kouskem spíš tvrdšího dřeva. Speciální paličku bych na tohle asi nepořizoval :-)

Honza

PS: Já jen do všeho kecám, jinak su taky amatér :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů