Cim srovnat sparovku

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Cim srovnat sparovku

Příspěvek od stefanos689 »

Zdravim vespolek,

Jaky hoblik byste pouzili na prehoblovani sparovky? Na hoblovce se mi to delat nechce, protoze mam zkusenost, ze mi vytrhne sem tam vlakno okolo suku a na perfektni srovnani plochy to proste neni. Pouzivam ji jen na zakladni ohoblovani a srovnani materialu. Zatim jsem pouzival jen mensi hobliky na jine prace, ale ty se na srovnani vetsi plochy nehodi, protoze nesrovnavaji ale kopiruji povrch. Takze prisel cas zainvestovat do neceho vetsiho. Diky za tipy. A pokud by nekdo poradil i konkretni postup pri srovnavani sparovky hoblikem, budu moc vdecny.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cim srovnat sparovku

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
nevím jestli ti poradím, ale osobně bych nevymýšlel něco s hoblíkem, když mám stroj. Nestačí vyměnit nože a dát co nejmenší třísku a co nejpomalejší posuv?? Já to tak dělám a kolikrát není problém ani se svalovitostí, ale to je taková spíše připomínka.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Cim srovnat sparovku

Příspěvek od stefanos689 »

Tak sparovka se mi celkem dari. Muj postup:

1) srovnam a protahnu fosny na hoblovce a srovnam 1 hranu

2) odriznu druhou hranu na pile a vsechny fosny/desky rozriznu na poloviny

3) prohlednu si jednotlive kusy a premyslim jak je nejlepe dat k sobe

4) lepim k sobe na potrebnou siri a stridam vzdy levou a pravou stranu

5) pote vezmu sparovku a rucne hobluju hoblikem no 5 (pouzivam litinovy record) nez dosahnu povrch se kterym jsem spokojen,

Stale se ale obcas u horsiho dreva dostanu k mistu, kde se mi nedari dokonale odrezavat hoblinu, ale drevo se vytrhava (i pri dokonale nabrousenem ostri). Jak to resite? Jinym uhlem rezu?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Cim srovnat sparovku

Příspěvek od Hans »

Já to buď udělám malým Veritasem (block plane) s téměř zavřenými ústy a třískou že sotva bere, no a nebo to srabsky přejedu Rotexem :-)

Ještě jsem slyšel, že pomáhá větší úhel želízka anebo ta svalovitá místa vzít nejdřív zubákem. Japončíci to případně ještě vlhčej. Ale to mam jen vyčtený :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti