Stanley-Bailey No 5

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od Martin »

Rezonanční desky suším na "evropskou" normu 42%.U ostatních výrobků mívám spíš opačný problém.
Morčez!
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od tomas0712 »

zdravím všechny,

to r.a.c.e.k:
datum výroby není na žádném kovovém hoblíku Stanley. Na těch úplně nejstarších (řekněme do konce 1. sv. války) byly tzv. "patent data" - tedy roky patentů.
Skutečné datum výroby se však dá s velmi velkou přesností stanovit na základě drobných vylepšení, ke kterým v průběhu let došlo - celkem bylo 20 modifikací (v angličtině "tajpů") které jsou naprosto přesně datovány.

Tvůj hoblík má palec s otvorem ve tvaru ledvinky ("kindey-shaped") , nevím teď z hlavy přesně, kdy se to objevilo, ale ještě ve 30. letech měly tyhle otvory tvar klíčové díry (keyhole).
Ostatně, ty nejžádánější tajpy (myslím že 15) jsou na Ebay taky náležitě ceněny...
Tomáš
adam.schrofel
Příspěvky: 16
Registrován: 04 čer 2013, 12:48

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od adam.schrofel »

Ahoj, nevím, jak je aktuální a živá diskuse o hoblících Stanley, ale rád bych se přidal se svými přírustky. Mám již delší dobu block planes - č. 220 (neznám český ekvivalent), fungují výborně. Teď jsem přivezl z USA č. 4 a č. 5. Docela by mě zajímalo, jaké máte zkušenosti s jejich údržbou, zejména leštěním a odrezováním (ostření a nastavení snad zvládám). Konkrétně mám tyto dotazy:

1. máte zkušenosti s elektrolytickým odrezováním?
2. čím byste ručně leštili spodek a boky, případně další kovové součásti? Jedná se mi o ruční úpravu, nemám brusku ani nic podobného.
3. je nějaký vosk nebo olej, který se dá u nás koupit a který by byl vhodný na ochranu před rzí? Samozřejmě jen pro součásti, které nemusí být hladké. Nebo je prostě lepší vyleštit a udržovat v suchu?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti