Stanley-Bailey No 5

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Dnes jsem koupil na ebay tohodle krasavce a tesim se jak malej Jarda az me dorazi :)
I s postovnym cca 1650Kc.

http://viewitem.eim.ebay.cz/alter_Hobel ... 40360/item
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Tak dnes me prisel konecne domu.
Tady je par fotek. Narychlo jsem prejel ostri a klopnu na smirglu, ale jak je videt na fotach, ostri je zezadu jakoby vyleptany od kyseliny nebo rez? A navic ma sbrousene hrany, takze musim prebrousit na brusce. Prvni dojmy jsou vynikajici. I ne uplne naostrenej hobluje hezky ( doted jsem obcas neco hobloval drevenym hoblikem obycejnym ). Akorat me mrzi, ze nikde na hobliku neni rok vyroby, rad bych vedel, jestli to je kousek z let 1920-35 kdy byly Stanely na vrcholu.

http://picasaweb.google.com/10810714504 ... yBaileyN5#
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od Petr »

Ahoj R.a.c.e.k
vypada fakt zachovale, po dukladnem vycisteni a prejeti jemnym papirem bude jako novy ;) I to zelizko neni tak hrozne, na brusku bych s nim ani nechodil, staci hruby kamen nebo brusny papir na skle a vyrovnas to jako nic.
Ja jsem si dneska taky udelal radost a vydrazil jsem na e-bay tento hoblik:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWNX:IT
S tim budu mit asi mnohem vic prace nez ty, nez ho zprovoznim. Ale ta cena byla proste luxuxni - 15.50£ vcetne postovneho=cca 450kc. to je zadarmo! :mrgreen: Jo kdo jednou zkusi japonsky hoblik, tak uz nechce jinak. (ale Stanleye si taky jednou poridim NO 5 bych velmi rad vlastnil ;) ) Tak hodne zdaru pri tuningu a renovaci Stanleye.
ピーター 大工
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Vypada to na dobrej kauf ten japoncik. Japonsky naradi ( i cinsky atd ) se me moc libi, s Ryobou a Dozuki jsem naramne spokojenej. Ale drevenyho hobliku se celkem bojim, protoze mam dilnu studenou, kdyz je fest zima, tak si tam zatopim a nekde jsem cet, ze ty hobliky dreveny jsou na tohle hodne citlivy.

Pustil jsem se do tuningu, nebude to takova brnkacka jak jsi psal, plaz je dost vydobkanej od rzi viz fotky. Tak si rikam, jestli ma smysl rovnat to az do posledniho dolicku a ubirat tak Stenlymu na tloustce. Kontroloval jsem rovinnost po delce ocelovym meritkem a ta je dobra, stejen tak boky sviraj pravej uhel obstojne. Rovnam to na skle a smirglu, nejdriv na 150 nasucho, pak 350cca. Myslis ze ma smysl to vyrovnat uplne? Bude to mit na funkcnost takovej vliv?

http://picasaweb.google.cz/108107145043 ... yBaileyN5#
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od Martin »

Omlouvám se,že skáču Petrovi do řeči,ale dřevěný hoblík je náchylný na změny vlhkosti a ne teploty.A tu vlhkost si stejně v dílně kontroluj,abys náhodou nepohořel.Když na podzim budeš mít v dílně 80% vlhkosti(mluvím z vlastní zkušenosti) a uděláš cinkovanou poličku někomu do paneláku ,je dost pravděpodobné,že Ti jí hodí za 14 dní na hlavu.Prostě dřevo.Ten hoblík ještě chvíli drhni,ale úplně bych to taky nevybrušoval.Jinak jak píše Petr,kdo si zkusí japonský hoblík,už nechce jinak.
Morčez!
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Praaave, zatim jsem delal jen veci, ktery jsou venku, takze tam je to ok. Ted me cekaji dvirka ke starymu priborniku, tak jsem zvedavej, co to udela.

Ale k hobliku, diky za nazor asi si to necham kdyz nebudu vedet CO BY, tak budu brousit hoblik. Zkusim si z pleziru premerit nejhlubsi dubku o kolik by se to muselo cely prebrousit.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od Martin »

Jen se opakuju: v každé dílně by měl viset vlhkoměr.Rezonanční desky na loutnu musím dosoušet.To "prkýnko" je 1,5mm tlusté a 35 cm široké,ze spodní strany jsou žebra nalepená napříč.Když ji nevysuším ,tak to popraská.
Morčez!
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od r.a.c.e.k »

2 Martin: Opakovani matka moudrosti, nekde bych mel mit zahrabanej vlasovej vlhkomer jako novej, tusim od Kinexu :)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od Petr »

Ahoj, no jo zmena vlhkosti dreva to je jenom k zlosti. :lol: Taky me stve, kdyz udelam neco precizne a presne a pak to po case vidim a rikam si, ze to neni mozne, jak se to pohlo! (ozuby atd..) S tou vlhkosti v dilne taky bojuju, ale kdyz mam do diny troje dvere a jedny z nich vedou primo do sklepa a navic nejsou utesnene(porad tam nekdo coura :( ), tak muzu bojovat jak chci, ale vlhkost tezko reguluju. V tuhe zime jsem rad, kdyz vytopim dilnu na 14-15 stupnu. Jak jsem si delal tu japonskou bednu na naradi, tak uz jsem 2x musel upravovat rozmer vika, jak to narostlo, jenom se desim, jaka se mi tam udela v lete skvira, az to zase zeschne. Ale na druhou stranu r.a.c.e.k: bych se toho dreveneho hobliku vubec nebal. Ja jsem koupil prvni japonsky hoblik z DICKa ze zacatku roku, seridil a doladil ho, a od te doby ho pouzivam a nepozoroval jsem zadny problem se zmenou tvaru. Je pravda, ze jsem ho dlouho nekontroloval, ale kdyz hobluje dobre tak proc bych ho kontroloval ne? :mrgreen: To plati i o ostatnich drevenych co mam. Predpokladam, ze az bude fakt zima, tak ho upravim pro "zimni rezim" a na jaro zase na "letni" ;)
ピーター 大工
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Stanley-Bailey No 5

Příspěvek od krokus »

Já s úspěchem používám k regulaci vlkosti / dílnu mám ve sklepě /tablety Ceresit - fungují více než dobře, pravda je taková, že nejsou zadarmo...Vlhkost stabilně mezi 38-42 procenty. Sklep jsem míval suchý, než začali řádit sousedi, ach jo. Co složím, to se nerozeschne / dřevo mám taky v díně /, dřevěná hračka - vláček- již více jak měsíc u ústředního topení a pořád nic, takže možná je 40 optimum. Větrat je ale třeba...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti