Hoblík (nový nebo repas) pro hobíka

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Hoblík (nový nebo repas) pro hobíka

Příspěvek od TomBee »

Zdravím všechny
Chtěl bych se zeptat na radu jaký si koupit hoblík do začátku (nový / repas). Mám práci se dřevem jako koníček a nerad bych dal za hoblík majlant.
Na druhou stranu se s hoblíkem nechci "prát". Psal jsem na www.msram.cz a pán mi poradil co a jak a popsal v jakém jsou hoblíky stavu.
Přemýšlím tedy o repasovaném: STANLEY BAILEY NO.4 HOBLÍK HLADÍK TYP 19 1948-61 ENGLAND co mají na stránkách. Bude rozdíl v kvalitě oproti novému, například - "Stanley Hoblík Bailey N° 4 1-12-004", který se dá koupit za podobnou cenu ? ( 1600Kč )

Pozn: Četl jsem diskuzi, ale příspěvky jsou již dost letité.

Díky za názor.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Hoblík (nový nebo repas) pro hobíka

Příspěvek od Modřín »

Už jsem to tu někde psal. Pokud je tam ta podmínka, že se nechci s hoblíkem prát, tak se buď musím s výběrem posunout někam na minimálně dvojnásobek zde uvedené pořizovací ceny, nebo chci ten repas. Nedávno sem pořizoval nějaké nové hoblíky a mimo jiné i dva repasované z msram.cz.

S každým z nových hoblíků bylo něco potřeba i když byly vlastně střední třídy. Hoblíky téhle kategorie prostě rovnou použít nejde, i když jsou to třeba jen nějaké kosmetické věci (musím doladit, aby klopna bezchybně seděla na želízku, musím obrousit nějaké otřepy po obrábění, trochu ohladit hrany plazu a pod). Repas naopak můžu vlastně rovnou použít, má velmi slušně srovnaný plaz a i když i na něm jsem na okrajích plazu srazil ostré hrany, protože to považuju za nezbytnost (hoblík líp najíždí na nerovnosti, plaz nenechává stopy), tak jinak ten hoblík potřeboval jen naostřit. Po nějakém váhání jsem ještě vyměnil želízka za nová uhlíková, ale to je vyloženě otázka mé vlastní rozmazlenosti. ;) Ta původní želízka jsou pro většinu lidí naprosto v pohodě.

Pokud chci mít jen jeden hoblík, tak je čtyřka ideální volba a když se s ním naučím, tak může být naprosto univerzální a třeba můžu mít dvě želízka, abych ho mohl používat i jako uběrák.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti