Hoblik na final

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Hoblik na final

Příspěvek od chavo »

Ahojte.
Asi sa to tu rozoberalo, tak ked kludne ma presmerujte ;)

Prosim o radu pri vybere hoblika/hoblikov. Ma sluzit na finalnu upravu dreva. Chcem vynechat brusenie. Cize material budem mat prehoblovany na hoblovacke a potom ho chcem este prebehnut hoblikom. Staci nejaky univerzal? Mam v merku napriklad tieto:
https://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=6240

https://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=6140
Alebo macek polodrazkovac veritas ktory je tu na eshope. Chem mat hoblik aj na pripadnu upravu capov. Robim s tvrdym aj makym drevom, tak mozno budem muset mat zeliezka s viacerymi uhlami...

Dakujem krasne za rady

Chavo
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblik na final

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jestli správně koukám, tak ani jeden z hoblíků nemá klopnu. To bych pro použití na finální hoblování viděl jako problém, musel bys lepit spárovky z lamel jen jedním směrem, vyloučit byť jen trochu zvlněný dřevo, ... Bez klopny to moc nepůjde. Leda bys měl hoblík se zatraceně velkým úhlem, což už ale víc škrábe než řeže a to pak zas nemáš ten požitek z hoblovanýho čistě seříznutýho povrchu, navíc je s tim docela dřina.

Hans
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Hoblik na final

Příspěvek od chavo »

Dakujem za postreh. Nemam vela nahoblovane rucne, a co nas v skole ucili je davno fuc. Cize treba klopnu. Bola by na zaciatok pouzitelna tato sada?
https://www.dictum.com/en/dictum-planes ... ade-703357
Respektive vedel by si mi nieco poradit? Max do 400e. Chcel som ale aj hoblik na zacistovsnie capov. Hlavne ma zaujimal ten veritas. Je mi uplne jasne, ze v tomto smere nic univerzalne nieje pouzitelne...

Dakujem Chavo
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblik na final

Příspěvek od Hans »

S touhle značkou neporadím, neznám ji. Ale pokud seš limitovanej penězma, tak se do levných sad asi nepouštěj. Buď kupuj postupně anebo se nauč s klasickýma dřevěnýma. Proč vlastně chceš litěný? Mně osobně třeba na plochy nepřijdou tak senzační. Stejně je nejdůležitější umět správně naostřit želízko i klopnu a to je všude víceméně stejný.

Čepy začistíš i jinak, tak pokud chceš přeci jen litinu, kup si nějakej solidní klopkař čtyřku a máš to. Jistě neuděláš chybu s Veritasem, Cliftonem apod. Nebo si můžeš koupit nějakej použitej kousek, ale tam se možná nadřeš s renovací. Křivej plaz, ohnutý šrouby atp.

Jo, jedna důležitá věc - kdysi kdesi jsem zahlídl prohlášení, že u čupr značek se hoblík jen vytáhne z krabice a může se hoblovat. Lie-Nielsena jsem sice neměl, ale třeba Veritas ani Clifton takový rozhodně nejsou a želízka chtějí úvodní péči.

Hans
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik na final

Příspěvek od Ponty »

Dick je naprosto v pohodě. Mám od nich 4 klopkaře a naprostá spokojenost. Ale jak píše Jvalik tak základ je broušení. Úplně zapomeň na brusku!! (kromě Tormeka). Na ruční broušení to chce přípravek na držení úhlu. Kvalitní kameny, nebo skleněnou lapovacidesku a papír pod vodu. Osobně brousím na skleněné desce, papír pod vodu 1000, 2200, 4000 a nakonec obtahuji na břidlici. Místo vody na brusný papír, používám Kameliovým olej.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Hoblik na final

Příspěvek od chavo »

Ahoj Ponty. Brusim si vsetko rucne a tak to aj zostane kym nebude tormek. Kamene mam v poho a brusne papiere do 3000. Lepsi je ten kameliovy olej ako voda? Neskusal som ho. Cakam buduci tyzden dve lastovicky dick tak som zvedavy na kvalitu. Co sa tyka hoblikov tak ich kupu som odlozil. Toto je moj vyber. Chcem to na bezne hoblovanie a upravu spojov:
https://www.dictum.com/en/dictum-planes ... ade-703350

https://www.dictum.com/en/dictum-planes ... ane-703339

https://www.dictum.com/en/dictum-planes ... ade-703341

a este ten dlhy veritas co je tu na eshope.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblik na final

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

drobnej komentář k tomu Tormeku - není to zas takovej zázrak, jakej z něj marketéři dělají. Největší smysl má pro vytvoření fáze, kde jsou větší úběry materiálu. Ale pro průběžný ostření a obtahování? Strašná otrava. Nalívat a vylívat vodu, nechat to po vylití chvíli točit aby se to nezdeformovalo... Jo a ten drahej futrál na to neprodávají jen tak - jakmile se tomu napráší na to velký poháněný kolo, tak to jen prokluzuje a nic nenabrousíš, musíš to nejdřív vyčistit. Tormeka mám už léta a většinu času se na něj jen práší, tak o tom něco vím ;-)

Takže pokud to umíš ručně, klidně u toho zůstaň, zas tak o nic nepřicházíš :-)

Hans
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Hoblik na final

Příspěvek od chavo »

Nooo ide o to ze mi dochadzaju kamene a kvalidne dia co som chcel su celkom drahe. Ale ide este o jednu vec preco som chcel brusku. Robievam aj workshopy kde si ludia vyrabaju misky, lyzice... No a po niektorych potom brusit to naradie je celkom zahul. Chcel som urychlit to brusenie. A co tie japonske masinky co maju kamen nalezato?

Chavo
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblik na final

Příspěvek od Hans »

Ty japonský mašinky jsem před časem viděl na zdejším bazaru. Trochu jsem se zajímal a ten kámen tomu samozřejmě ubývá taky. Takže stejně jako Tormek, i tohle bude nutno pořád rovnat a bude to ubývat.

Nevím co bych poradil - Tormek sám o sobě rozhodně není dostačující vybavení na ostření nástrojů. Marketéři s tim sice na videu krájí papír, ale to ještě nic neznamená. Tormek dělá dutý ostří a zakulacuje při obtahování záda nástroje - ať si říkají, co chtějí. Ono to tak nějak funguje, ale správně to vlastně není.

Nevím kolik toho máš, ale nevyplatilo by se spíš najít cit pro rychloběžku? Pokud toho máš kvanta na rovnání...

Hans
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Hoblik na final

Příspěvek od chavo »

Rychlobezka je na brusne papiere? Na ostrenie mojho naradia by som brusku neriesil. Ide o narazove ostrenie po workshopoch. Doteraz som to riesil tak, ze som si veci ostril na uhlovej bruske s regulaciou otacok. Robil som na pomalej rychlosti a s jemnym papierom aby som neodkalil ostrie. Da sa to aj tak, ale neviem tam dodrzat spravny uhol. Mozno by bola cesta aj klasicka rucna pasova bruska na drevo s regulaciou rychlosti a do nej si dat polepit pozadovane papiere. Ked ju pripevnim na stol hore brusnou plochou, viem si porobit aj pripravky na dodrzanie uhla... Tormek je celkom palka co sa financii tyka... Za to mam pasovku festool a zabijem dve muchy jednou ranou...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů