Vlhkost dřeva

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Vlhkost dřeva

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jak řešíte vlhkost dřeva? Používáte někdo různé ty hrotové nebo plošné vlhkoměry? Já vím, nejlíp je počkat dostatečně dlouhou dobu až to vyschne s jistotou, ale když mám třeba vzduchosuchý řezivo a chci z něj dělat nábytek, tak neni moc jistý jak dlouho to vlastně nechat ve vnitřním prostředí, aby to mělo kolem těch osmi procent.

Já jsem zkoušel nějaký vlhkoměr asi za tisícovku z unimaxu a to na nic nebylo, změřilo to leda osolenou vodu od třiceti procent navrch, ale pod třicet to bylo naprosto necitlivý, i na čerstvym dřevu to ukazovalo pořád nulu. Zase ale vím, že někdo to používá, nějaký videa jsem kolem toho taky viděl. Ale nevím jestli se těm strojkům dá opravdu věřit.

Díky

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Vlhkost dřeva

Příspěvek od werdio »

Já mám vlhkomět Stanley za cca 1000 a funguje dobře...mám to vyzkoušený. Hlavní je zapíchnout cca 1cm ve vlákně. samozřejmě ne na pohledové straně. Doma (činžák)mám dřevo pod 10, na dílně
(chalupa) se pod 12 nedostanu.
Ono když je to ještě mokrý, tak to stejně po nějakým čase už poznáš bez elektroniky, hlavně u měkýho dřeva...já pro jistotu ještě "píchám" :D
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost dřeva

Příspěvek od JanB »

Já jsem koupil vlhkoměr v GME, taky stál něco do tisícovky. Měřil podobně jako popisuje Werdio, dřevo, co leželo třicet roků na půdě i dřevo přivezené z pily (vysušené) to ukazovalo cca 12 - 16 procent, čerstvé palivové dřevo klidně i 60.
Jenže ty měřicí hroty byly připájené přímo na tišťáku a plastová krabička taky není z nejpevnějších, takže se poměrně brzo hroty ulomily. Chtěl bych to opravit, tímto způsobem, neb Matthiasovi se stalo totéž co mě, jen zatím furt jaksi není čas :-)
http://woodgears.ca/lumber/moisture_meter.html
Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhkost dřeva

Příspěvek od Lub@ »

Ten odkaz je šikovnej - multimetr už pár let mám. Jestli najdu 9V baterku tak půjdu vyzkoušet. Taťkovi jsem k vánocům koupil v Lídlu vlhkoměr (http://www.burg.biz/live_website/html/d ... 0e.de.html), on je taková hračička jako já :geek: , tak je zkusím porovnat.

Obrázek

Tak jsem doma opíchal kde co a řekl bych, že výsledek je spíš orientační.
Schodiště z hevea 9 let v interiéru - 6%
Polínko buku cca 6 měsíců v interiéru - 11-13%
Polínko buku cca 12 měsíců venku - 16-17%
Polínko buku cca 12 měsíců venku co včera zmoklo a teď na omak vlhký - 32%
Polínko břízy cca 12 měsíců venku - 14%
Smrková deska min 20 let uřízlá očividně vlhká exteriér - 27-50%
Dubová deska stojící hned vedle předchozí smrkové min 50 let exteriér - 20-21%
Smrkové dveře interiér do chodby cca 60 let - 15-16%
Smrkové dveře interiér do obýváku cca 60 let - 10-11%
Pergola smrk cca 9 let exteriér - 15%

Myslím, že největší odchylka měření je způsobená tím, že je měřák univerzální a nebere ohled na druh dřeviny. Očividně u tvrdších dřev ubírá nebo u měkčích přidává. Ale tak za 3 stovky je to myslím dobrý orientační měřidlo :)
Naposledy upravil(a) Lub@ dne 04 zář 2014, 17:30, celkem upraveno 4 x.
f.demjan
Příspěvky: 34
Registrován: 07 srp 2014, 05:53
Bydliště: Nováčany, Šemša, Slovensko

Re: Vlhkost dřeva

Příspěvek od f.demjan »

Zajtra Lidl 04.09.2014
http://www.lidl.cz/cps/rde/SID-6EBB4DE5 ... l&id=16014
Snímka.PNG
Snímka.PNG (14.09 KiB) Zobrazeno 33057 x
Snímka001.PNG
Snímka001.PNG (154.23 KiB) Zobrazeno 33057 x
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Vlhkost dřeva

Příspěvek od krokus »

Mám Greisinger GMK 100 a je fakt dobrý.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů