Vhodné dny pro kácení dřeva

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Jan »

Dobrý den. Marie Thunová už přes 50 let sleduje, co se děje v rostlinách při určitých fázích měsíce. Po těchto pozorováních dává důraz na vzestupný a sestupný měsíc. I když v létě jsou tyto fáze přímo proti sobě s ubývajícím a dorůstajícím měsícem (úplněk je při sestupné fázi), i přesto má lepší výsledky, dá-li přednost vzestupnému-sestupnému cyklu. Pan Thoma mluví o úplňku a novu, ale to se naštěstí dostatečně překrývá v zimním období se sestupnou fází měsíce (energie je v kořenech a ne ve dřevě, tudíž při vysychání dřevo tolik nepracuje).
Na druhou stranu jsem zkoušel na doporučení paní Thunové termín pro kácení speciálních dřevin (třešně), které padlo zrovna na 17.10.2007 (plodový den) a dřevo se mi zdálo plné mízy a při vysychání se dost bortilo (já vím, je to třešeň). Takže - jsem zkombinoval Thunovou a Thomu. Hodně zdaru. :lol:
uzenypes
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2011, 11:02

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od uzenypes »

Ahoj, pratele mam dotaz: do konce roku bych rad postavil slameny dum, ovsem drevo jeste v lese a posledni vhodny den ke kaceni byl dle kalendare dnes 2.2.2010...
mam cekat zase na zacatek brezna na nov nebo to shodit dokud mrzne? I kdyz Ono zacatkem brezna tento rok asi moc teplo nebude...
Chtel bych to postavit zrejme z hrube otesanych kmenu, nejlepe bez chemie...
Poradte prosim, diky ;)
Olda
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Roman »

Stím kácením fakt nevím.Já chci stavět něco podobného.Kostra z odkorněné kulatiny a mezi to balíky.Jelikož si člověk nemůže moc vybírat,tak nějaký kácení řešit nebudu,co seženu z toho budu stavět.Myslím,že skelet se nebude tolik hýbat,jako třeba celá stěna z kulatiny.Chtěl bych to postavit na pilíře.Dole přikládám fotku-něco na tenhle způsob,by se mi líbilo.
Přílohy
winter1.jpg
winter1.jpg (46.18 KiB) Zobrazeno 23284 x
uzenypes
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2011, 11:02

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od uzenypes »

No "co zrovna bude" toho se prave bojim, zkusim to skacet v korenove dny pred novem, pres leto to nechat schnout a uvidime...
Znamy si nechali postavit srub, a po 5-ti letech je to popraskane jako krava(my budem mit teda jenom skelet), a zere mu to cervotoc i presto ze to stavitel namatlal chemii proti skudcum. Odbyli je slovy "to vite, to je drevo, s tim nic neudelate, to vam budou zrat..."
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Roman »

Dříve lidé více žili s přírodou.Dneska nikdo nebude čekat rok na krov,sice se to pak pěkné kroutí,ale což.Jo srub krásná věc,ale až po pěti letech se prý pozná,jestli byl dobře postaven.Já to vidím na tom smrku co beru na houpačky,některý kuláče popraskaj uplně hrozně,některé skoro vůbec.Co kdysi uměl na vsi kde kdo,si nechají hodně dobře zaplatit a né vždy to dopadne dobře.Jj ten den kořene,to jediný mně taky napadlo,to by možná šlo.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od Jan »

Ahoj Oldo,
no jinou možnost asi už nemáš, tak jdi do toho, dokud nezačne stoupat míza do stromů. Čím dřív, tím líp. Zkus alespoň kořenový den za ubývajícího měsíce, což je 20.-22.2.. Víra tvá ti pomůže a pár křišťálků jako dárek pro stromy taky.
uzenypes
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2011, 11:02

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od uzenypes »

Tak jsem ziskal pozitivni informaci: to kaceni pro pouziti na stavebni kulatinu v pohode, bo ta kul. bude priznana v interieru, mokry to nic neudela jen bych tam tuhle zimu nemel topit vic jak 18C, nebo to popraska, nejlepe to nechat pres zimu bez oken. S fosnama to bude horsi, ty se budou rezat nejdriv pristi rok...
uzenypes
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2011, 11:02

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od uzenypes »

Jan píše:Ahoj Oldo,
no jinou možnost asi už nemáš, tak jdi do toho, dokud nezačne stoupat míza do stromů. Čím dřív, tím líp. Zkus alespoň kořenový den za ubývajícího měsíce, což je 20.-22.2.. Víra tvá ti pomůže a pár křišťálků jako dárek pro stromy taky.
Diky zkusim to 20.2., puvodne jsem chtel 2.3. pred novem, ale dle lunarniho kalendare neni vhodna doba pro kaceni, nevim proc.
20.2. je moc narychlo, snad to stihnu...
Drzte mi palce, prosim at mrzne jeste 14 dni:-)
David
Příspěvky: 15
Registrován: 18 led 2011, 09:57

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od David »

Ahoj,
na škole nás učili, že stromu pracují kořeny intenzivněji cca od půlky února, i dřív. Tzn. když je teplejší rok, tak už koncem února normálně začíná valit míza. Letos je to takový nějaký divoký, je to dost naknop, toho 20.2. bych to viděl jako super termín (v rámci možností), později asi už moc nee..

David
r.a.c.e.k
Příspěvky: 60
Registrován: 24 srp 2010, 19:21

Re: Vhodné dny pro kácení dřeva

Příspěvek od r.a.c.e.k »

Hoj chlapi, jak to je tuhle zimu, kdyz zadna jeste neprisla s kacenim? Potrebuju si narezat drevo na topeni a olse na upravy dlah ve chlivkach. Pred vanoci vitr zlomil letitej jerab, tak jsem ho musel nakrajet a byl pod kurou plnej mizy, jestli to byla miza. Spi stromy v techto podminkach stejne jako pri mrazu? A zrovna se zeptam, jak je to letos s nejlepsim datem kaceni?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů