Dřevo,hlína a sláma

Dřevo, hlína, sláma, konopí a další přírodní materiály používané v přírodní architektuře. Rady, stavby a ruce k dílu.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Martin »

Sem bych si představoval dávat zkušenosti ze stavění z těchto úžasných materiálů.Nejlépe v jejich kombinaci ;) .Pro ukázku volím kombinaci krásných japonských spojů a hliněné omazávky na bambusový rošt http://www.daikudojo.org/Archive/200704 ... clay_wall/ .A pak ještě něco obrázků z francouzského prostředí(to je pro Tebe Romane) http://www.lamaisonenpaille.com//1024x800/frame.htm .Je potřeba se tím trochu proklikat Galeries-> Cabane pour enfants.
Morčez!
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Roman »

Mám jen připojení přez mobil,takže po fotkách moc nepokoukám.Něco málo,už mám naštudované teoreticky přez net.
abé
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 07:11

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od abé »

Ahoj,
jen pro zajímavost, jak jsem realizoval rekonstrukci koupelny v jednopokojovém bytě, jedná se o hliněno-padelaktovou přírodní "úchylku"...

http://centrum.slovackofree.net/galerie ... zaj-mavost
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Martin »

Dooost dobrý .Jak je naimpregnovaná omítka kolem sprchy?
Morčez!
abé
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 07:11

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od abé »

Jedná se o marocký štuk zvaný tadelakt, ovšen nepoužil jsem originál, který se dost drahý, ale namíchal a vyvzoroval jsem si vlastní směs.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Roman »

Jj to je pěkný.Bohužel ty ceny těch omítek jsou trošku mimo,chtěl jsem nějakou hliněnou omítku na místnost 10x5x3 m,ale to se nedoplatím.Budu stavět raketový kamna a tam by se na opláštění,taky něco šiklo.Asi budu muset kopat.Můžeš nám prozradit recepturu,složení,příprava podkladu,nářadí.Až se kámoš vrátí z Litvi,tak dovezeme nějaký balíky slámy a budem u něho přistavovat k chalupě.Docela problém balíky sehnat,nakonec jsme sehnali až někoho u Chrudimi,balík 25kč.
abé
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 07:11

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od abé »

...recepturu chceš jakou (hliněnou nebo pdelaktovou) a na co? Na pevnou zeď, na slámu nebo na pevný kamna, které budou roztažně pracovat?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Martin »

Nechci působit "nenažraným" dojmem,ale myslím,když sem dáš nějaké základní receptury,tak nám uděláš velkou radost :D .Aha tady je diskuze na dané téma http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... pic&p=1379
Morčez!
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od Roman »

abé píše:...recepturu chceš jakou (hliněnou nebo pdelaktovou) a na co? Na pevnou zeď, na slámu nebo na pevný kamna, které budou roztažně pracovat?
Kdyby šli tak obě omítky.Ta místnost je vyzděná ze starých pálených cihel a jedna zed z porobetonu asi.Ty kamna budou z pálených cihel a ohniště ze šamotek.Nevím jestli se to bude tepelně rozpínat.To umyvadlo a vana to by bylo hodně zajímavý.
abé
Příspěvky: 6
Registrován: 15 lis 2010, 07:11

Re: Dřevo,hlína a sláma

Příspěvek od abé »

Roman: ...¨nevím proč by tvoje velká místnost měla přijít moc draho. Hrubou hliněnnou omítku můžeš zvládnout z místních zdrojů - u vás v okolí někdo nebude kopat základy,či jiné výkopové práce? Pak stačí přimýchat ostrý písek převážně v poměru 1:2-3 písku a případně koupit jemnou hliněnnou omítku různých barev a příměsí (mám dobré zkušenosti od RIGI), pokud si ji nechceš udělat (přesát) sám, ale to nebudeš mít takový výběr a zpravidla bude dost náchylná na otěr. Pokud nebudeš mít konstrukčně vyřešenou rozměrovou stálost kamen, tak bych je omítnul hlínou, která, pokud nebude leštěná, se dá snadno opravit po vypraskání.
Recept na Padelakt je následující:
písek (převážně mramor) 5dílů : mramorová moučka 1 : vápno 3 : příp. barevný písek 1 + příp.barevný jíl na přibarvení
Jenom připomínám, že je to takové orientační, musíš si trochu namíchat a vyzkoušet, zase tak moc na přesnost dávkování to není náchylné...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti