Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Informace o brusných kamenech a broušení.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od truvan »

Vypadá to že se s tím měřením budu muset nějak poprat ,bud koupím originál měrku,nebo pustím sketchup a zkusím si to srovnat v hlavě.:) :shock:
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od truvan »

tak se mi do toho motá ještě tl.nástroje což je další proměnná k půměru br.kotouče.
třeba mi to někdo osvětlí já se k matematickému řešení nějak nemohu dohrabat,
princip se mi zdá jasný ale konstrukce přípravku mi uniká předesílám že vím jak se s ním pracuje(měrka úhlu tormek)
ale uniká mi na něm souvislost mezi osami otáčení(na tom přípravku :)
úhel bruska1.jpg
úhel bruska2.jpg
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pomaluběžné brusky Einhell

Příspěvek od JanB »

Hele, pokud si dobře vzpomínám, tak v nějakém instruktážním videu (tuším to nebyl Tormek, ale Jet, ale to je asi jedno) chlapík předváděl použití té měrky na nastavení úhlu. A nejdříve měřil úhel na dlátu, jako by fazetka byla plochá, tedy přes její hrany. A potom, když nastavoval tu druhou měrku, tak říkal něco jako: "optimální úhel je 25st., ale protože to bude konkávní výbrus, je dobré 2 až 3st. přidat" a nastavil 28st.
To by byla odpověď na jednu otázku - prostě od oka přidají, aby skutečný úhel vyšel. Tloušťka nástroje se podle mě zanedbává (anebo se spláchne tím, že se jednou přidají 2st. a podruhé 3st. :-)

A pokud jde o geometrii toho přípravku, tak si myslím, že lepší cesta je ho vyrobit a pak ocejchovat. Samozřejmě lze dopředu spočítat rozmístění značek na stupnici, ale stejně je pak úplně přesně podle úhloměru a pravítka nenamaluješ.
Ale pokud chceš počítat, tak já bych na to šel takto: délka fazetky je přeponou pravoúhlého trojúhelníku u nějž znáš jeden úhel (ten, co chceš brousit) a jeho protilehlou odvěsnu - takže funkce sinus pomůže délku fazetky určit. Ta fazetka je zároveň tětivou kružnice, jejíž poloměr taky znáš - poloměr brusného kotouče. Z délky tětivy opět pomocí sinů určíš velikost příslušného středového úhlu a pak už lehce určíš úhel, který má svírat zadní strana nástroje s tečnou kružnice.

Souvislost mezi osami - ta malá botka, která se přikládá na broušený nástroj, musí být ve správném úhlu vůči tečně. A abys tu tečnu správně trefil, musí se přípravek opírat o kotouč ve dvou bodech, jejich vzájemná vzdálenost je ale závislá na průměru kotouče. Proto nejdříve nastavíš průměr - tohle by taky šlo spočítat postupem, který jsem uvedl - vzdálenost těch dvou opěrných bodů je délka tětivy a její úhel k tečně (nebo ke spojnici středu a jednoho z těch bodů) je taky jednoduchá trigonometrie. Takže prvním nastavením si tu botku "seřídíš na nulu" a pak od této pozice odměříš broušený úhel.


Ale jak říkám, myslím, že jednodušší bude přípravek vyrobit bez stupnic a pak si ho přímo na brusce ocejchovat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti