Včelí vosk

Vše co se týká řezbářského řemesla.
Odpovědět
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Včelí vosk

Příspěvek od plinha »

Dobrý den, mám dotaz, nedávno jsem vyřezal z topolu a lipového dřeva dvě figury. Jednu z nich, topolovou, bych rád napustil včelím voskem. Vím, že k rozpouštění vosku se používá terpentýn, co však nevím, je to, zda mám nejdříve vosk rozehřát a potom smíchat s terpentýnem, nebo se vosk rozpustí v terpentýnu za studena, pouze reakcí. Dále mi nedávno bylo v hoby centru porazeno, že vosk se prý dá též rozpustit za tepla s technickým lihem, a že tento způsob je prý lepší, líh totiž rychleji vyprchá a dřevo tak dlouho nesmrdí. Prosím, můžete mi poradit? Co je lepší? Díky za Váš čas. Petr
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Včelí vosk

Příspěvek od Martin »

Rozpustit včelí vosk ve vodní lázni a dolévat terpentýnem je rychlejší než za studena.S lihem bych to asi nezkoušel.Používali jsme techbenzín,ale s tím zase lépe za studena.Vosk s terpentýnem pěkně voní a dává měkčí lesk.S benzínem je po vyleštění jako psí k....Figury leštit měkkým kartáčem na boty.Pokud budete chtít trochu zvýraznit hloubky,tak do mírně zaschlého vosku sypat práškový pigment,vršky otřít hadrem a po zaschnutí vyleštit.
Morčez!
plinha
Příspěvky: 15
Registrován: 10 dub 2012, 08:28
Bydliště: Lány

Re: Včelí vosk

Příspěvek od plinha »

Díky za odpověď. Půjdu do terpentýnu. Právě ta vůně, která dá řezbě další rozměr mě tak na včelím vosku láká. Petr
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host