pásová pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegové,
dneska jsem se byl se šéfem podívat do polska no showroomu Felderu v Żory, kde mají vystaveny všechny mašiny o které máme zájem. Byli jsme tam přes 3 hodiny a pocházeli a zkoušeli jsme jednotlivé stroje.
Našlo se pár much, co nám na některých strojích nevyhovují nebo jsou řešené jinak než jsme zvyklý, ale jedna věc mě velmi pekvapila a zarazila a sice provedení vodítek pilového pásu u pásové pily FB510.
Rád bych se zeptal Time, jestli jsi s tímto provedením spokojený, protože to boční vedení pásu mi připadalo na první pohled, jako bych se ocitl v showroomu fermu a ne felderu. Mají víc variant a co jsem viděl na youtube, tak ty keramické destičky fungují asi dobře, ale ty vyhrkané válečky viz odkaz na video to mi hlava nebere. Jak to prosim tě nastavuješ? Když se to tak třepe. Já jsem to zkoušel na místě vyladit a už když jsem pustil pilu na prázdno, tak se vedení boční i zadní zahřálo po jedné minutě a tím jak je to vachrlaté a opírá se to horní hranou o pás i když je tam boční vůle. Prostě mi to hlava nebere.
https://goo.gl/photos/PbnoPeNrdqiV8CwP9
ピーター 大工
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: pásová pila

Příspěvek od Tim »

Ahoj Petře,

tak jsem se dneska chvilku věnoval pásové pile a můžu ti říct,že s tím vedením nemám nejmenší problém ani se moc nehřeje.To co jsi ukazoval na videu tak to musí být pěkně uhnaná pila .mám to vedení s minimální vůlí a myslím,že je oproti ložiskům i tišší.Myslím si,že někdo na té pile příliš utahoval to vedení k pásu a čep se omačkal k jedné straně,já nechávám mezi pilovým pásem a vedením vůli na papírek.Můžu říct že pila od hammra mi plně vyhovuje jak přesností,snadnou obsluhou i velikostí.
tim
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od Petr »

Ahoj Time, díky za odpověd.
Myslel jsem si, že by to mohl být tento případ. Ale ani obchoďák co tam s náma byl neříkal nic o tom, že by to mělo být správně přesnější a tak jsem nevěděl jestli to tak je standard.
ピーター 大工
Macik
Příspěvky: 6
Registrován: 10 lis 2016, 14:26

Re: pásová pila

Příspěvek od Macik »

Dobrý den milí účastníci, před několika týdny mne zaujaly tyto stránky a nedali mi a vdupuji do diskuze..... Kutím, truhlařím, mám přístup k exotickým dřevům a rád si hraji. Jsem hobbysta udělal jsem spoustu dřevěných podlah, nějaký nábytek, kabelku a třeba i ozdoby pro mou ženu.... včera jsem dodělal dětem na jarmamark asi 100 svícnů....Chci se rozvíjet. Proč píši zde.... chybí mi pásová pila mám cirkuli a přímočarku, která nařezala kilometry, ale pásovku nenahradí.
Dlouho pátrám a můj dotaz zní.... pila kolem 15 000,- aby byla slušná na řez, i co se týče výkonu motoru či prořez.... A došel jsem k závěru: Makita LB1200F ( mám stolní pilu a zjistil jsem že má vodítko stejné..... nemusel bych tudíž přehazovat na levou či pravou měl bych prostě dvě) nebo Proma PP350e nebo asi totožný výrobek Holzstar351-2 [/b](tyto mají lepší prořez a a papírově lepší motor) pravděpodobně všechny výrobky z PRC. Kterou prosím a pukud máte tip pak jinou. Děkuji Lukáš
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od JanB »

Holzstar 351-2 mám a už jsem tu o ní v minulosti psal, zkus pohledat.
maty
Příspěvky: 8
Registrován: 09 čer 2016, 18:59

Re: pásová pila

Příspěvek od maty »

já mam Proma PP-350E je úplně stejná jako HBS 351-2 až na to že k HBS 351-2 si musíš připlatit a dokoupit nožky a uhlové pravítko
pas si ale kup s pilany
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: pásová pila

Příspěvek od Jiří »

Zdravím všechny! Jsem v podobné situaci jako Lukáš o dva příspěvky nade mnou, tak si říkám, že půjdu také cestou registrace.

Ohledně pásové pily. Před pár měsíci jsem řešil téměř shodné dilema a nakonec jsem se rozhodl pro LB1200F.
Cena v ČR mi přišla zbytečně vysoká, tak jsem koupil v Polsku (ca o 15% levnější - záleží na kurzu při směně na PLN). Ostatně téměř cokoliv od Makity se vyplatí koupit v Polsku. LB1200F je samozřejmě výrobek z PRC.
Pila mi přijde v pohodě, za danou cenu jsem nic papírově lepšího nenašel. Uvažoval jsem v dané cenové kategorii o pile od britského výrobce Record, ale nenašel jsem lokálního distributora.
Nemám bohužel s čím srovnat, je to moje první pásovka.
Takže spíše pár obecných dojmů.
Podélné pravítko jde docela slušně doladit vůči běhu pásu, ale žádný super zázrak to není - ale dá se.
Pravítko na příčné řezy má samozřejmě v drážkách vůli, ale to solidně spravilo pár kapek sekundového lepidla na AL vodící profil pravítka.
Rovinnost stolu OK, naklápění a fixace také OK - i když by to mohlo být robustnější, doladění pravého úhlu vůči pásu pomocí imbusu.
Vložka z ABS plastu do otvoru ve stolu kolem pásu je katastrofa - šíleně pruží, což je problém zejména při menších kusech. Naštěstí jde jednoduše nahradit. V mém případě 6mm březová překližka.
Z výkonu motoru jsem měl obavu, nicméně v tom rozhodně slabé místo pily není.
Prořez je pouze 165mm - myslím, že to mají sladěné k protahovačce NB1200 (šíře 305mm, tloušťka 165mm). Osobně jsem ještě na max nejel.
Vodítka (ložiska) - seřízení je na začátku boj, ale dá se na to zvyknout. Po pár pokusech to už člověk docela zvládne.
Kvalita - ta je dle mého názoru jednoznačně o použitém pásu.
Dodané pásy Makita jsou dost katastrofální. Téměř hned jsem přešel na pásy Dakin Flathers a nyní na karbidový pás Simonds.
Kvalitu řezu v dubu viz přiložené fotografie.
IMG_5442.JPG
IMG_5442.JPG (177.66 KiB) Zobrazeno 12424 x
IMG_5440.JPG
IMG_5440.JPG (238.39 KiB) Zobrazeno 12424 x
IMG_5441.JPG
IMG_5441.JPG (162.64 KiB) Zobrazeno 12424 x
IMG_5443.JPG
IMG_5443.JPG (178.29 KiB) Zobrazeno 12424 x
Macik
Příspěvky: 6
Registrován: 10 lis 2016, 14:26

Re: pásová pila

Příspěvek od Macik »

Děkuji Jiřímu i ostatním za reakci, nedělám si iluze o původu výrobků v této cenové kategorii, jsou to laciné svařence z tenkých profilů, rozhoduji se jen právě mezi Makitou (používá stejné podélné vodítko jako moje cirkula a měl bych dvě levé a pravé a má světlo)
a Promou PP350e - Holzstarem 351-2 (větší prořez a o něco silnějjší motor).
Ceny obou jsou skoro stejné Makita se dá sehnat u jednoho prodejce v Havířově (odkud pocházím) za 15500,- a je samozřejmě šedý dovoz z Polska.
Ideální by to chtělo si vyzkoušet.
K pásům... naproti v ulici je profi truhlárna mohu se s nimi domluvit na odebírání pásů, berou z Pilany, a pásovku mají repasovanou z první republiky :-)
K Jiřímu ty fotky jsou s pásy dodávané Makitou nebo už Ty lepší kvality? Chci si dělat silnější dýhy (opravy šicích strojů, skříní hodin nábytku....)

[/poradíte mi tedy ve výběru? a mám opravdu omezený rozpočet děti, domek a taky se chci občas i někam podívatb]
Děkuji za příspěvky a doporučení. Lukáš
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
Už jsem to tu propagoval několikrát, ale nemůžu jinak.
Podle mě je pro kutily ideální řešení si pilu vyrobit podle vzoru Mathiase Wandela,
jako jsem to udělal já před pěti lety.
Mám verzi s kolama pr.500mm, takovou zrovna teď vyrábí i Mathias na nových videích.
Funguje bezvadně a náklady do 5 tis. Kč. + práce.
Je větší a tužší konstrukce než většina prodávaných hobby pásovek. Taky používám
pásy od Simondse a nemají chybu.
ピーター 大工
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: pásová pila

Příspěvek od Jiří »

Lukáši, možná se mýlím. Předpokládám, že Makita z úplně stejného čínského hnízda jako Proma a Holzstar není.
Makita má 81kg, Proma a Holzstar 70kg a musím říct, že u Makity pocit z šetření na tloušťce plechu nemám.
Ohledně fotek - 1.je s nejjemnějším pásem od Makity, nejhorší kvalita.
2. a 3. jsou Dakin Flathers, 4. je Simonds s karbidovými zuby - dřevěné destičky mají výšku řezu 30mm.
Pokud vládneš angličtinou, doporučuji si přečíst následující krátký článek
http://www.popularwoodworking.com/tools ... -saw-blade
Na výrobu dýh budeš myslím si stejně potřebovat vyšší pravítko.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 hostů