pásová pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: pásová pila

Příspěvek od truvan »

:?
pravítko na vejšku můžu taky udělat vysoký jako prkno :idea:
jakej v tom je teda rozdíl sem nepobral(asi chyba na mém přijímači)
proč to je lepší než vysoké pravítko ?

jako u vysokýho pravítka to zajíždí???a u stejně vysokýho toho bazmeku to nezajíždí???
důvod????

nechtěl bys udělat video kde bys mě to ukázal??oba způsoby?
to přece musíš tu rysku děsně honit vykláněním klacku néé????
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od JanB »

Truvan: tos vyjádřil naprosto správně - to zvláštní pravítko je právě na to, abys mohl "tu rysku honit nakláněním klacku" :-) což by ti dlouhé pravítko nedovolilo.

Taky se mi stává, že mi pás v řezu uhýbá (a vždy směrem k pravítku). Ale nedělá to, když řežu opravdu hooodně pomalu, tak jsem si udělal závěr, že hlavním viníkem je to, že moc tlačím na dřevo a tím ten pás vykloním do strany.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: pásová pila

Příspěvek od truvan »

janB -díky moji doměnku si potvrdil,ještě nemám tu pilu zprovozněnou, tak dělám teoretickou přípravu ;)
nejlepčí bude vykoušet v praxi to je jasný,ale fakt sem netušil jak to funguje,malinko mě ale zaráží že to nefunguje normálně s pravítkem,kde je zakopanej pes???? jak píše Mari?? bombírungem na pásnici??? když je tam tak to nedělá,a když je pásnice rovný profil tak to dělá???
nebo je to vodítkama??? nebo málo napnutej pás???
:idea: :ugeek:
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: pásová pila

Příspěvek od mari_001 »

Vyzkoušel jsem vše co jsi psal, různe napnutí pásu, různé pásy, ruzně nastavená vodítká, různé vycentrování na pásovnici, a furt to není ono, trochu to je lepší ale nesmí se spěchat jak píše JanB, když řežeš jako šnek tak to jede i podle příložníku. Takže fakt nevím, u mokrého to není tak výrazné ale u suchého to zajíždí opravdu statečně.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: pásová pila

Příspěvek od truvan »

a pásovnici máš rovnou nebo bombírovanou??
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: pásová pila

Příspěvek od mari_001 »

Rovnou:/
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: pásová pila

Příspěvek od JanB »

Naprosto stejná zkušenost. Pokud má řez trochu větší výšku a přitlačím o trochu víc, uhýbá to. Ale když řežu hodně pomalu, dokážu odříznout 1mm silný plátek, na kterém tloušťka kolísá jen o nějakou tu desetinku.
A nezdá se mi, že by na to měly vliv vodítka nebo pásovice. Vodítka seřizuju tak, že v klidu jsou od pásu asi 0,8mm daleko a nedotýkají se pásu ani při řezání, pokud to řeže rovně. Jen když pás uhne, opře se o vodítka. Jenže to už je mezi vodítky zkroucený a vodítka nemají šanci ho vrátit.
Stejně tak profil na pásovici - ten by měl zajistit, aby pás na kole necestoval, ale těžko už ovlivní, jak se bude pás vlnit mezi koly. A když jsem zkoušel natočit pravítko tak, abych tomu uhýbání nadběhl, taky to nepomohlo.
Matthias to před časem pěkně popsal tady, dokonce tam simuluje zkroucení pásu, když se na řez moc tlačí:
http://woodgears.ca/bandsaw/resaw.html
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: pásová pila

Příspěvek od truvan »

JanB-díky za odkaz
je to jasné, záleží taky na pásu(asi hlavně !!!!)a o tom se tady nemluvilo
na vysoké řezy je potřeba správný nástroj(to je jak se vším :)
takže tam je nejvhodnější co nejširší a co nejmín zubů(jdu něco shánět zkusím asi Nevu(kardašova ředice)to je světová špička na řezání švartny nejenom pásem ;) :idea: :ugeek: U nás těch strojů moc neběží,(ani u nás nejsou ve všeobecném povědomí) ale vyvážejí do celého světa.a sou to opravdu borci :!: :ugeek:
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: pásová pila

Příspěvek od mari_001 »

Tý jo čumím na tu Nevu jak půl prdele z křoví:O
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: pásová pila

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

dovolím si připojit svoje poznatky z řezání pásovkou. Tak tedy já mám pásovnice rovné a ač mně pás na té spodní jezdí poněkud předsazenej, tak musím říct, že když řežu třeba 30 nebo i 40 cm výšku, tak mi to jede v pohodě podle pravítka, který mám do pravýho úhlu. Co jsem akorát vypozoroval je, že se to malinko zhoršuje spolu s otupením pásu. Taky mám jeden pás kterým předchozí majitel vzal jednou stranou bůhví o co a tak má nesymetrickej šraňk. A taky podle něj zahýbá, řezat s tim absolutně nejde.

Pokud má pila vypouklé pásovnice, pak hodně záleží na tom kde pás je a to na obou kolech, taky záleží na tom zda jsou kola v jedné rovině. Mám ještě druhou pásovečku, takovou tu typickou amerejckou čtrnáctipalcovou mrchu, no a to je teda peklo. Pásovnice nejsou v jedné rovině, dokonce jsou proti sobě půdorysně natočený. Výsledek je jasnej - je to nevyladitelný, horní kolo se s dolním přetahuje o pozici pásu a tak to lítá všema směrama. Jsou jen dvě řešení - buď to mít celou dobu na doraz na vodítkách jak předchozí majitel (fuj), no a nebo to strojařsky opravit, tj. pootočit horní rameno tam kde má být (převrtat kolíky, uff...)

Samozřejmě jak už bylo zmíněno - čím vyšší materiál, tím řidší zuby. Já mám na velký výšky zuby od sebe 22 mm a chodí to celkem dobře. A jede to rovně i když se do toho slušně opřu. Jen je důležitý začínat zlehka.

Abych se vyjádřil k původnímu dotazu truvana - ten bazmek místo pravítka považuju já osobně za sice rozšířený, ale špatný řešení. Viz. např. pilaři - taky si to vyštelujou tak, že jim to řeže rovně.

Doporučuju jinak ke shlédnutí krátkou show Alexe Snodgrasse, akorát že tedy anglicky: https://youtu.be/wGbZqWac0jU

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 hostů