JAPONSKE TRUHLARSTVI

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
tak mi tento tyden prisel muj dalsi "novy" 40 let stary japonsky hoblik: Shakuri Kanna. Hned jak jsem ho vzal poprve do ruky, tak jsem si rekl, ze to je krasny hoblik s historii za 8 dolaru a celkem s postovnym z japonska za 21dolaru. Ma masivni zelizko s obrovskou klopnou a oboje vypada dvouvrstve. Jeste jsem se nedostal k tomu abych ho nabrousil, ale i tupy hobluje ;)
Pri uklidu garaze postupne nachazim moje poklady a tak jsem nasel i dalsi moje zelizka co jsem pred lety objednal a tak hned mam co tocit na youtube - vyroba japonskych hobliku. mam tam vzorky exotu (tatajuba atd..)a tak zkusim neco vytvorit.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
IGi
Příspěvky: 23
Registrován: 25 úno 2015, 17:10

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od IGi »

Ahoj
potřeboval bych poradit.Jelikož jsem si pořídil pasovou pilu zefam 80 která je opravdu velká, rozhodl jsem se postavit novou dílničku.Problém nastal když jsem základ neustále rozšiřoval až jsem si uvědomil že krokve na střechu jsou krátké :?
Střecha bude pultová a krokve plánuji z fošen 50x200 mm délka pultu 5,5 m
Fošny mám bohužel pouze 4 metrové!!!
Rád bych spojil fošnu na délku 5.5 m s tím že pod spoj umístím průvlak 100x120 mm
Nemáte návrh na nějaký japonsky spoj kterým bych fošny na výšku spojil?

Děkuji za Váš čas
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od jiri »

Ahoj,
je to pro tesaře????
Nejsem ani tesař, ale stavěl jsem dřevený dům.
Na pultovou střechu záleží na sklonu a hlavně, kolik u vás bývá sněhu a jakou rozteč.
Já jsem trochu neurotik a tak jsem na fošny 50x200 přitloukl poloviční profil 50x100, aby vznikl nosník tvaru I -to je velké tiskací I jako jsou běžně profily ocelových nosníků, nebo H.
Nejen že se zvýší únosnost, ale dají se tak krokve solidne nastavovat na délku, velmi jednoduše
pomocí těch profilů 50x100. Navíc se získá větší výška pro tepelnou izolaci.
Určitě ale to není japonský spoj, v tom případě promiň.
jiri
IGi
Příspěvky: 23
Registrován: 25 úno 2015, 17:10

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od IGi »

Děkuji za radu tyto I profily znám z nějakých výstav bohužel mi nevyhovujou.Rád bych ponechal krokve zespodu viditelné izolaci řešit do dílny nebudu.

Našel jsem zatim jen toto:
Obrázek
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od jiri »

radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od radomil »

Petře, taky patřím k těm, co se jim japonské způsoby líbí - už to, jak se „ocaska“ nebo hoblík tahá a ne tlačí, je inspirující ...
zatím jsem si kdysi vyrobil rejsek co nejpodobnější tomu, co jsem viděl na Tvém blogu a časem přešel na nabroušenou podložku přišroubovanou k týblu, prostrčeném destičkou se zářezem, stahovaným šroubem *) ... jo a taky jsem vyhnal z dílny ten starý poctivý
80 cm hluboký ponk s velkým svěrákem uprostřed a místo něj dal 30 cm poličku a dvě klínkama jištěné skládací japonské kozy, někdy s deskou přes, někdy bez, jak je potřeba.

PS: oni ti Japonci u toho vážně většinou sedí na zemi?

*) podložkový rejsek ale teď dost zahálí, co řežu ty prstové spoje na šuplíky a krabičky na tom udělátku, co má na YT (nebudete se mi smát?) https://www.youtube.com/watch?v=t2qwQqW1d68
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
patejl
Příspěvky: 14
Registrován: 22 bře 2016, 10:56

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od patejl »

Dostal sem se k tomuhle kdyz moje dcera studovala japanistiku.
Delal jsem ji k vanocum nabytek, Tansu.
I kdyz o preciznosti spoju nemuze byt rec, finalni vzhled je uchazejici.
Prece jenom na kolene, respektive v panelakove predsini na zemi se dela blbe.
A tezkej problem je sehnat slusny kovani. To mam trosku divoky.
Hned jak najdu fotku tak to sem dam.

Ale kdyz srovnavam pilky tak ty japonsky nemaji konkurenci.
Dlata to samy. Hoblik mam jen jednu kanu, spis se s ni ucim.
Nejvic ted pouzivam starej Record 9 1/2 a ten nema chybu.

Problem je to s casem, starsne mne to bavi delat vsecko rucne ale prace spousty a delat jednu skrinku po vikendech pul roku je divocina.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od JanB »

patejl píše: Problem je to s casem, starsne mne to bavi delat vsecko rucne ale prace spousty a delat jednu skrinku po vikendech pul roku je divocina.
Jaká divočina? Pokud to neděláš na kšeft, ale jenom pro sebe a pro zábavu, tak klidně i dva roky, třeba i s přestávkama, ne? ;)
patejl
Příspěvky: 14
Registrován: 22 bře 2016, 10:56

Re: JAPONSKE TRUHLARSTVI

Příspěvek od patejl »

Z jedne strany ano ale furt to musim roztahovat a sklizet, furt posloucham doma něco o dodacich lhůtách atd.
No a do duchodu uz není daleko, rad bych v zivote zvladl ještě vic věci jak 10 skrinek :mrgreen:

slibena Tansu skrinka, pokracuje dolu, podledni tri schudky jsou odnimatelny.
tansu.jpg
tansu.jpg (137.03 KiB) Zobrazeno 9921 x
a moje letošní vanoce z Japonska
Dlata.jpg
Dlata.jpg (136.75 KiB) Zobrazeno 9921 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 51 hostů