Dlabačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Teď jsem dělal konferenční stolek z DB, protože jsem musel odstěhovat kombíka kde je dlabačka pryč z dilny tak jsem to dělal kolíkovačkou co mám od tritona a byl to dost fofr :) není moc přesná a už jsme přišel i na problém, vrtáky nejsou v ose rysky takže nemůžu kolíkovat zrcadlově, ale když jsem šel stále od jedné strany tak to bylo super, Bohužel už ten stoleček nejde více vyosit, snad napadne něco kamaráda strojaře:) To domino je super ale ty peníze :D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Přiznám se, že k Dominu mě vede i úspora prostoru. Už nemam kam rozšiřovat dílnu, takže jakejkoliv stroj, kterej nahradim strojkem, je pro mě plus. Máš pravdu, je to pecka, ale menší než se stěhovat na jinou parcelu :-) A aspoň maj ty systainery takový hezký :-D

Hoza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Já nevím proč, ale když to jde tak ty strojky nepoužívám, litina je litina :) ale na to jak to je malý tak to zahraje hodně muziky:) jak říkám neplánoval jsem tu dlabačku kupovat teď (peníze) ale padla mě do oka s těma kolečkama na malé kusy ji můžu mít kdekoli a na větší si s ní povyjedu do prostoru. A na dilnu se už také nemůžu vejít, ale je to jednoduchý když protahuju delší než 3 metry tak musím otevřít dveře. Když řežu na pile delší než 3 metry tak musím otevřít okna před i za pilou, horší je to teď s frézou mám před vřetenem 2,5 metru a za 2,2 ale na ní snad nic delšího dělat nebudu ale nejvíc prostoru zabírá materiál, ten mám všude po stěnách na stojanech poopíranej atd. kdyť to znáte :)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: Dlabačka

Příspěvek od Vasil »

Když tak pročítám příspěvky, tak vidím jakou máte výhodu v tom, že dnes se dají stroje koupit.
I když jsem v truhlařině jen kutil, tak za našeho mládí, pokud to člověk chtěl do dílny, musel si to udělat.Koupil jsem přídavné zařízení ke kombinovanému stroji co dělal OPP Polička - dlabačku, sehnal jsem rybynový posun a celé to dal na plechovou skřiňku.Za ty roky co to nadělalo práce.
Před léty to měl vypůjčeno sousedův syn, který začínal podnikat.Po roce si pořídil pořádnou dlabačku.
Přílohy
Celkový pohled
Celkový pohled
Dlabačka_08 002-celkový pohled.jpg (168.29 KiB) Zobrazeno 13086 x
Pohled z boku
Pohled z boku
Dlabačka_08 010-detail.jpg (114.9 KiB) Zobrazeno 13086 x
Ukázka dlabu
Ukázka dlabu
Dlabačka_08 011_ukázka dlabu.jpg (98.7 KiB) Zobrazeno 13086 x
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

No nevím jestli výhodu, začínal jsem na kombíkoj který postavil děda, protože jak si říkal nic nebylo, bohužel když chceš provést perfektní práci tak k tomu musejí bejt odpovídající stroje. V dnešní době je spoustu strojů ke koupi, ale už není moc lidí co by na nich dělalo a ještě je méně lidí co by na nich dělalo dobře. Teď toho kombíka po dědoj prodávám a doufám že zase poslouží dál:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Dlabačka

Příspěvek od pepasek79 »

Zdravím,tak po delší době,jsem si pořídil pořádnou dlabačku.Měl jsem dlabačku dělanou od zámečníka,ale to nebylo ono,jednopákovka.Litina je litina,dvoupáková a cena 10 tis.,tak to jsem prostě musel vzít.
Přílohy
150224_173506.jpg
150224_173506.jpg (93.52 KiB) Zobrazeno 12956 x
150224_173518.jpg
150224_173518.jpg (91.9 KiB) Zobrazeno 12956 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tak už mám taky dlabačku (pokud nepočítám tu přidělanou k hoblovce Jaroma, ale ta je spíš za trest). V úterý jsem viděl inzerát na ostrohranku za pár šupek a než jsem se nadál, už byla u mě doma. Po nedočkavém dlabání do krbovýho dříví jsem ji dnes konečně dovezl do dílny a musím říct, že ačkoliv číňan, tak chodí poměrně pěkně :-)

Takhle vypadá:
WP_20150307_001.jpg
WP_20150307_001.jpg (227.42 KiB) Zobrazeno 12761 x
A takhle dlabe do dubu:
WP_20150307_009.jpg
WP_20150307_009.jpg (83.62 KiB) Zobrazeno 12761 x
Musím říct, že souhlasím s Petrem, který tu už dříve napsal, že jen ostrohranka mu přišla nejpoužitelnější. Práce s tim je opravdu rychlá a pro účely dlabu přijatelně přesná. To co je ukázaný na fotce je dlab s dutým dlátem v továrním stavu, chlapík přede mnou se broušením nezdržoval. A i tak je to slušný, ale myslím že po nabroušení (mám z UK koupený brusný kužele) to bude ještě lepší a s vynaložením menšího množství síly.

Tenhle způsob dlabání u nás není moc rozšířen, takže pokud byste chtěli někdo něco ozkoušet a bude to v mých silách, můžu to udělat. Já s takovouto mašinou dlabal jen na výstavišti u JETa (prodávají skoro stejnou mašinu, akorát o kousek silnější motor a otočný suport pro dlaby do dveří), jinak jsem to nikde neviděl.

Jinak předtím jsem měl koupenej přípravek na sloupovku z unimaxu, ale to na nic nebylo, protože vřeteno mojí vrtačky má při vyložení hrozný vůle do stran, takže dlab nebylo možný udělat rovně. To jen kdybyste o něm někdo uvažovali.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlabačka

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
dlabacka vypada fakt schopne.
Urcite ji vyuzijes a hlavne si uzij ty ostre hrany dlabu, ktere ti usetri spustu prace s dopasovanim cepu.
Jo v UK ani snad jine dlabacky nepouzivaji. My jsme meli starickou dlabacku neco takoveho a fungovala bezvadne a rychle:
Obrázek
Ja mam uz nekolik let koupenou tuto sadu vrtaku a chystam se na vyrobu dlabacky ale porad nejak neni cas.
http://www.ebay.co.uk/itm/4-Pc-MORTISIN ... 1031591143
Hodne se mi libi ty dlaby treba v pripade ze jsme delali ozdobne prubezne zajistovaci koliky v plose do rohovych spoju nabytkovych dvirek z masivu,
kdy diky hranatemu dlabu byla prace rychla a presna.
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Hmm, takže z uhlíkové oceli, jo? To koukám, jsem myslel že se všechno hrne už jen v rychlořezce. To si asi nechám projít hlavou :-)

Na tu rychlou práci se opravdu těším. Mám to vymyšlený tak, že tímhle budu dlabat a na čepy budu mít dva stejný čepováky na spodní frézku a mezi ně dištance na míru podle danýho dutýho dláta. Takže čep udělám jedním projetím na frézce a dlab pár pohybama páky. Konečně mi začínaj stroje do sebe hezky zapadat :-)

Ještě jsem přemýšlel o broušení. Ty předchozí unimaxový vrtáky jsem brousil těma kužílkama z UK, ale jsou to diamanty a přijde mi, že udělají jen základní broušení, jsou poměrně hrubý. Jak jste to v UK obtahovali? Žádný jemnější obtahovací kužílek jsem nikde neviděl. Samozřejmě jehlu nakonec odbrousim i s tim co mam, ale je to na dlouho a nevěřim že to ostří pak bude takový jaký by mohlo být.

Jinak myslíš, že bych mohl dosáhnout ještě i hezčího vnitřního povrchu dlabu? Teda ne že bych v té současné kvalitě viděl problém, ten reliéf co je tam vidět je opravdu nepatrný, spíš jsem jen zvědavej. Myslíš že to uhlíkatý dláto se při dlabání třeba tolik neohne? Jaké kvality dlabů jste v UK běžně dosahovali?

Díky

Honza

PS: Ta anglická dlabačka vypadá už dost robustně :-)
patejl
Příspěvky: 14
Registrován: 22 bře 2016, 10:56

Re: Dlabačka

Příspěvek od patejl »

Nasel jsem obchod co dodava do CR.

https://www.sitebox.ltd.uk/clarke-cmb1b ... ke_6500015

Postovny 40 liber, cca 1400 Kc, masina i s postovnym vyjde na 8 - 9 tisic.
Jen sem jeste neprisel na to jestli jsou nejaky vrtaky v cene.


Jinak tahle je jeste lepsi a postovny taky 40 liber.
Dohromady s postovnym 9.500. Kc :P

http://www.axminster.co.uk/axminster-ho ... cer-501252
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů