Dlabačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
jak prodávám toho kombíka pila, fréza dlabačka, protože pilu mám už litinovou, frézu jsme koupil teď ligmetku a kdybych toho kombíka nechal na dilně tak bych se tam nevešel. Tím že ho dám pryč příjdu o dlabačku, tak jsem měl vplánu časem našetři a koupit pemalku nebo Tosku. Ale včera jsme zavětřil tohle a dostmě to zaujalo. Co si o tom myslíte? Libí se mi že to má kolečka( místo na dilně) a durhá věc že je stůl pevnej a hejbe se jen motor. Je to předělaná dlabačka od feldra a danej motor od Pemalu:) Co na to říkáte? Máte někdo zkušenosti s jednopákovou dlabačkou? Diky za postsřehy. Tady jke odkaz http://stroje.bazos.cz/inzerat/43576440 ... Felder.php
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Čus,

taky jsem to zavětřil a kdybych to měl blíž a nechystalo se náledí, tak bych si pro to možná aj zajel :-) Jestli je to předělaný těžko říct, Felder takhle tu dlabačku opravdu vyráběl, leda že je tam snad jinej motor? Ale to mi tak podstatný nepřijde.

Já mam formátku se spodní frézkou ze stejnýho období jako je tahle dlabačka a přijde mi to solidní - však jsi to u mě viděl.

Tady na téhle fotce se zdá, že je možnost to mít aj s kolíkovací šablonou. To by stálo za zjištění. Felder má dodnes většinu náhradních dílů i na dvacet let starý stroje, takže třeba by sis to mohl dovybavit. Tady je ta fotka: http://www.hoechsmann.com/index.php?mod ... 14&lang=en

Honza
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

No jedu tam v pondělí tak jsme na to vzvědavej, chlápek říkal že kupuje cnc tak proto to prodává. Mě se libí to že se nehejbe stůl. Můžu tam upevnit trám, dveře podépřít je a pak už se s obropkem nehejbe. Jen nevím jak to bude fungovat to jedno pákové ovládání, dle mého na dlaby super ale jak s tím půjde klasicky vrtat abych to udržel v jedny dráze. Jedině pak kolíkovací zařízení. Do telefonu mi říkal že buď to nechávaly dodělávat a kupovaly polskej dlouhej motor, a nebo to je dovoz z polska... moc jsme mu nerozuměl. A je tam univerzalní sklíčidlo... Na co si mám dát u dlabačky bacha? jestli nelítá sklíčidlo a vůle na rybinách ne? Ještě něco ?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Já si myslím, že v nejhoršim nic nebrání tomu navrtat do rybiny pro boční pohyb díru se závitem, do něj kličku a pro vrtání otvorů to prostě zamknout.

U tý rybiny můžu sdělit svou zkušenost z mojí dlabačky, která se vlivem vibrací trochu zadrhává, ačkoliv nasucho jde v pohodě. Ale zámečník mně říkal, že by to mělo být řešitelný seřízením přítlaku rybiny - což se mi nicméně nepovedlo. To mě přivádí k druhý věci - pokud najdeš na rybině vůli, tak to v lepším případě jde dotahnout (v rybině je vždycky klín, buď rovný s červíkama nebo kónický se zasouváním), ale v horšim případě může být rybina vyběhaná, takže nerovná a pak to je asi na zaškrabání nebo i přefrézování - to by věděl spíš strojař.

Ono ty rybiny sice nemusí běhat strojařsky přesně, jenže to je pak třeba při vrtání díry problém, protože vůle na rybině znamená při vytahování vrtáku pootočení stolku a nevím zda to nemůže zlomit vrták - zvuk je to děsivej.

Po mých zkušenostech s ohnutýma hřídelema bych si vzal s sebou úchylkoměr a změřil jak moc to utiká - ale to už jsem asi paranoidní. Doopravdy rovnej vrták a protočení proti stolu asi bude stačit.

Tohle bych zkoumal já, ale jistě to nebude komplet.

Jo, ještě mě napadá zkontrolovat si otáčky motoru, když tam dávali jinej motor, tak jestli dali správnej.

Honza
balcik
Příspěvky: 17
Registrován: 12 led 2015, 17:51

Re: Dlabačka

Příspěvek od balcik »

Já tedy mám dlabačku se stacionárním motorem a pohyblivým stolem, ale je taky jednopáková. Osu vrtání udržím v měkým dřevu, když se mi nepřiplete do cesty suk. V opačným případě to ujede, ale pro ten případ mám na stole "vymezovač" šířky dlabu. Pro případ vrtání ho zůžím na šířku vrtáku a funguje to bezchybně. A to nemám žádný profi stroj.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Děkuju za reakce, dneska tam jedu tak uvidím:) úchylkoměr mám připravenej, ale myslím si že nebude potřeba. Je to motor přímo co se dával na dlabačky Pemal a je schválně tak dlouhej kvůli vůlím tak že otáček bych se nebál. Nějak to prolítnu a uvidíme jestli to bude chodit tak nebudu váhat a na to jednopákový ovládání se i docela těším :twisted:
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

To jsme za tu cenu nemohl nevzít:) vůle nikde žádny, chodí to náherně. Chlapy s tím dělaly fakt dost, prej i ten feldráckej motor má na půdě ale kvůli hlubokejm a velkejm dlabům koupily přímo motor od Pemalu. Pak jim nevyhovovalo umístění toho jednopákovýho ovládání tak ho převařily víc dopředu. No jednoduše řečeno. vylepšily to:) Už se jen těším až s tím budu dělat:) Prej k tomu měl i kolíkovací zařízení, ale nemohl ho najít takže když ho najde(bubou uklízet půdu) tak mi ho pošle :)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlabačka

Příspěvek od Petr »

Ahoj mari,
tak gratuluju ke skvelemu stroji. Dobra dlabacka to je radost pracovat. Vim o cem mluvim, protoze jsem v zivote pouzival radu dlabacek a vetsinou to stalo za prd. Nejlepsi co se mi libilo byla svisla dlabacka na hranate dlaby co jsme meli v UK - pohodova pracicka. Otec ma doma taky dlabacku, kterou jsme sundali z kombi masiny od jaromy. Nechapu vubec jak mohlo nekoho napadnout dat na srovnavacku s protahem jeste dlabacku. Vzdyt na takovych masinach se snad ani neda delat. Kam si clovek stoupne kdyz tam zavazi ta dlabacka? No jde o to, ze tam je taky pohyblivy krizovy stul a motor stoji. A taky mam v planu uz asi 5 let to otocit a na ten krizovy stul dat motor a nechat ofrezovat plotnu zeleza na upinani dilce. Je to mnohem lepsi reseni hlavne pri dlabani zamku dveri, pantu atd... Nemusi se sibovat s celyma dverama v prubehu dlabani.
TAk at ti dobre slouzi. Zdravi Petr
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Děkuji Petře,
už se těším až na ní budu dělat, právě že chlápek to měl ve výrobně dveří, vedle má velkou dlabačku od Houfka a teď kupuje cnc tak tuhle malou prodává. Hlavně moje dilna není nafukovací a tahle má kolečka takže na delší dílce si ji mohu pohodlně přesunout. Teď budu dlabat sloupky na zábradlí zespod, dám sloupek upevním a už neřeším jestli se hejbe. Jediné čeho se bojím tak je vrtání tech rovných děr, koukal jsme a žádnou aretaci do boku to nemá, buď budu muset mít cit v ruce a nebo nějaké dorazy vymyslet:) ty kombinace jsou někdy vtipný ale nějaké srovnávačky měly dlabačku jakoby z druhé strany ale zase stroj musí bejt uprostřed dilny. Vždy jsou kombinace na úkor nečeho:) Jinak Jvalik mluvil přesně o tom sámem, že si předělá takto dlabačku tak dejte hlavy dohromady a bude to raz dva:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dlabačka

Příspěvek od Hans »

Jo, taky mam tuhletu Jaromu. A zrovna mam dlabačku na hoblovce. Ještě že je táta v důchodu, aby mohl větší fošny odebírat :-) Zezadu jsem měl dlabačku u předchozího strojku (UMDS) a to bylo fajn, protože narozdíl od Jaromy to bylo pravotočivý (levý vrtáky jsou asi tak dva kusy skladem v celý republice :-)) a furt se to za jízdy nepovolovalo. Ovšem fošnu by to neudrželo...

Uvažoval jsem jednak to obrátit a tím, že je plocha pro obrobek dostatečně velká, tam dát na hluboký dlaby normální motor a pak hned vedle přidělat horní frézku na mělčí/menší, ale fajnovější dlaby.

Ale možná už to nezrealizuju, tlačí mě čas a tak asi půjdu do Domina. Což mi předpokládám vyřeší drtivou většinu dlabacích situací. Takže to sem píšu spíš jen pro inspiraci.

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů