Vyber horni frezky a stolu k ni.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
prikryl.aukro
Příspěvky: 4
Registrován: 04 lis 2018, 21:42

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od prikryl.aukro »

witt píše: 08 lis 2020, 21:27 Tak se pomalu rozhoupávám k nákupu třetí frézky. Podmínkou je minimálně 12 mm kleština
nemáte někdo náhodou nějaké zkušenosti frézkou z tohoto klonu?
https://www.igm.cz/horni-frezka-2050w-k ... -8-a-12mm/
https://www.bergland24.cz/dilna/horni-f ... of2050-12/
https://www.elespo.cz/horni-frezka-1-50 ... us-powx093
apod.
Je to v principu stále stejný strojek (včetně toho kufru), určitě se prodává i pod jinými názvy.

Nechce se mi kupovat nic drahého, protože frézka přijde napevno do stolu a chystám se na ní provést nějaké úpravy kvůli posunu. A nemám úplně srdce rozvrtat stroj za 10 tisíc. Ale zároveň s tím nechci strávit měsíc práce, abych pak zjistil, že strojku třeba hází vřeteno. Tak kdyby k ní měl nějaké postřehy, budu vděčný.

A také u toho řeším kleštinu, jedině ta nejdražší má i 12,7 mm (pár frézek s touto stopkou mám) u těch ostaních je jen 12 mm. Netušíte někdo, kde by se dala sehnat samostatně?

Na jaře sem si kopil tu Bergland právě kvůli 12mm kleštině a dal se ju do stolu. Kromě ceny na ní není nic dobrýho. Má příšernou vůli ve vedení, aretace nedrží ani když se dotahne va krev a blbě se z ní vytahujou frézy protože kleština není s utahovací maticou spojená, jako to má třeba ten zelenej Bosch, takže se při povolování kleština nevysune z vřetena, zůstane zaseklá a fréza se pak musí pracně páčit ven. No a po pár minutách frézování sežrala uhlíky takže konec.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Díky za postřeh. Ne že bych od toho čekal zázraky, ale když si na to nechal napsat svoji značku prodejce IGM, tak jsem si říkal, že to vyložená srágora nebude...
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Tak jsem nakonec skončil u toho Tritona 2400 W. Sice mi tak klička nepřijde úplně geniální, ale funguje a nemusím se drbat s jiným posunem. No prostě byl holt v akci :D
Jenda_T
Příspěvky: 31
Registrován: 23 čer 2019, 19:47
Bydliště: Brno venkov (východ)

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Jenda_T »

Všechny zdravím, sleduji diskusi už delší dobu, ale cca 3 týdny jsem vynechal, protože jsme se stěhoval do nového. takže přicházím s hodnocením frézky asi pozdě (pardón). Mám teho tritona (já teda IGM) bral jsem ho kvůli jeho watáži a taky kvůli jednoduché montáži do stolku. Montáž zatím neproběhla, ale za tři roky používání na frézování podle šablon, kulacení, pak na frézování spojů na stropních KVH hranolech, dále nějaké různé další práce... až mi zhořelo vinutí. Nemyslím si že bych byl hovado, které mu dá pořádně zabrat, úběry jedu postupně... dodám, nepoužívám ji k obživě... po roce od koupi mi odešel ten super mechanismus v ručce na štelování výšky. Ten je luxusní, ale pokud se k němu nepřistupuje asi opatrně, tak prostě odejde, je tam celkem jemný mechanismus, který se prostě časem oběhá.
Vedení na nohách - nevím jak to mají jiné frézky, ale nemyslím si že by bylo přesné, neb se mi zdá, že po zaaretování pozice pomocí páčky se osa vřetene mírně vychýlí.
a je brutálně těžká, poohlížím se už po takové té malé do ruky na drobné kulacení

nicméně přes to všechno ji mám rád, má krásnou barvu, motor je silný, náběh motoru je taky fajn, uvolňování sklíčidla taky famózní, zabezpečení vypínače taky paráda. takže až jsem musel do opravy zainvestovat nemalou sumu, tak toho nelituji. pravda, že jsem v životě moc jiných nezkusil, jen nějakého ferma kdysi a nějakou noname z obi.

pravda, že například firma MMB montuje tyhle frézky do strojků na frézování zhlaví podstupnic. Takže podle němců asi není špatná

ech, můj první text a tak rozsáhlý. omlouvám se a těším se na další komunikaci se zdejší komunitou :-)
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Popravdě si nedokážu předstvit, že bych toho Tritona dlouhodobě provozoval z ruky, je fakt těžký a člověk ztrácí při vedení cit.
moravec.milan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 dub 2021, 07:14

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od moravec.milan »

Zdravím,
dovolím si oživit toto téma.
Rád bych se zeptal majitelů zmíněné frézy Triton 2400w jestli někdo neřešil házení vřetene.
Mám tuto frézu již dlouho, zakoupenou v unimaxu. Ale až při použití větší frézy na ozubový spoj na stopce 12mm jsem zjistil, že
mi vřeteno nepěkně hází. S celý stůl dostane do nepříjemných vibrací a frézování není přesné, neboť čím je frézka delší, tím více se na konci projevuje házivost.
Nejsem schopen proměřit jestli hází vřeteno jako takové nebo jestli házivot způsobí až upínací kleština.
Neřešil to někdo z vás? Pokud je to už ve vřeteni je to opravitelné ? Už poptávám servis unimaxu jestli by se na to podívali, ale zajímají me zkušenosti majitelů.

předem díky
Milan
richard71
Příspěvky: 20
Registrován: 27 lis 2015, 10:49

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od richard71 »

Zdravim,
mam tuto frezu (CMT 7E) asi 6 rokov a nemam s nou ziadne problemy toho typu. Nemate moznost vyskusat inu kliestinu ci nie je problem v nej? Od kedy pozorujete tieto vibracie. Nemoze to byt sposobene chybnym nastrojom?
moravec.milan píše: 19 dub 2021, 07:23 Zdravím,
dovolím si oživit toto téma.
Rád bych se zeptal majitelů zmíněné frézy Triton 2400w jestli někdo neřešil házení vřetene.
Mám tuto frézu již dlouho, zakoupenou v unimaxu. Ale až při použití větší frézy na ozubový spoj na stopce 12mm jsem zjistil, že
mi vřeteno nepěkně hází. S celý stůl dostane do nepříjemných vibrací a frézování není přesné, neboť čím je frézka delší, tím více se na konci projevuje házivost.
Nejsem schopen proměřit jestli hází vřeteno jako takové nebo jestli házivot způsobí až upínací kleština.
Neřešil to někdo z vás? Pokud je to už ve vřeteni je to opravitelné ? Už poptávám servis unimaxu jestli by se na to podívali, ale zajímají me zkušenosti majitelů.

předem díky
Milan
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Bych spíše tipnul, že je nevyvážená fréza (tedy nástroj). A je možné, že kvůli tomu už odešlo i ložisko ve frézce. U fréz s velkým průměrem je zpravidla nutné snížit otáčky.
Pro kontrolu strojů je dobré si pořídit stojánek s "hodinkami" - stačí nějaká levná Čína - na Ali se dá koupit kolem 20 USD a pro truhlářskou přesnost je to více než dostačující. S tím se dají celkem snadno odlalit případné vůle a původ házivosti.
moravec.milan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 dub 2021, 07:14

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od moravec.milan »

díky.
Fréza na ozub je uplně nová a hází to se všemi frézami co mám. Několik let jsem používal pouze malé radiusové frézy na sražení hran, tak nevím jestli mohlo utrpět ložisko.Tu velkou frézu na spoje jsem chtěl používat až teď.
Malý obyč úchylkoměr mám, tím jsem schopen změřit jak to hází pokud je ve sklíčidle upnutý nástroj. Bohužel se mi nedaří změřit házivost přímo hřídele - po odšroubování kleštiny kouká z hřídelem jen malý kus s vnějším závitem a to už změřit nejde.....nejde se k tomu nijak dostat s tím měřidle.
Je možné že tu házivost způsobí až sklíčidlo ?
moravec.milan
Příspěvky: 4
Registrován: 19 dub 2021, 07:14

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od moravec.milan »

richard71 píše: 19 dub 2021, 09:59 Zdravim,
mam tuto frezu (CMT 7E) asi 6 rokov a nemam s nou ziadne problemy toho typu. Nemate moznost vyskusat inu kliestinu ci nie je problem v nej? Od kedy pozorujete tieto vibracie. Nemoze to byt sposobene chybnym nastrojom?
moravec.milan píše: 19 dub 2021, 07:23 Zdravím,
dovolím si oživit toto téma.
Rád bych se zeptal majitelů zmíněné frézy Triton 2400w jestli někdo neřešil házení vřetene.
Mám tuto frézu již dlouho, zakoupenou v unimaxu. Ale až při použití větší frézy na ozubový spoj na stopce 12mm jsem zjistil, že
mi vřeteno nepěkně hází. S celý stůl dostane do nepříjemných vibrací a frézování není přesné, neboť čím je frézka delší, tím více se na konci projevuje házivost.
Nejsem schopen proměřit jestli hází vřeteno jako takové nebo jestli házivot způsobí až upínací kleština.
Neřešil to někdo z vás? Pokud je to už ve vřeteni je to opravitelné ? Už poptávám servis unimaxu jestli by se na to podívali, ale zajímají me zkušenosti majitelů.

předem díky
Milan


do teď jsem dělal hlavně s malými frézami tak je možné, že ty vibrace nebyly tak hrozné a nevnímal jsem to. Problém jsem zaregistroval až v momentě nasazení velké frézy.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů