Vyber horni frezky a stolu k ni.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

hylopetes: Potvrzuji, C-profily z uni-maxu používám. A šrouby do nich pasují z upínacích svěrek, které taky prodává uni-max (svěrky jsem kdysi dostal jako dárek k nákupu, tak jsem z nich vybral šrouby a ty velké knoflíkové matice :-) )

Foto mého stolku na frézku (až na pár drobných změn je vyrobený podle plánu z webu M. Wandela, osazená frézka je CMT 7E)
fr_stolek.jpg
fr_stolek.jpg (34.64 KiB) Zobrazeno 18789 x
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od mari_001 »

Nádhera, už na ten stolek koukám dlouho ale není čas, tak jsem to frknul jen pod dřevotřískovou desku a není to ono. Ta kovová deska je z jakého mtr a jak tlustá? a je tam jenom položená?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

Ta kovová vložka uprostřed je hliník (tuším 5083) a tloušťka je 8 mm, takže je to dostatečně tuhé. Jenom položená není, je přišroubovaná a lze ji výškově vyrovnat. Celá horní deska toho stolku má dvě vrstvy, dole je nějaká ofoliovaná překližka tl. asi 22mm, kterou jsem koupil jako odřezek v nějakém Bauxxx a na ní je bílé lamino 18mm. No a výřez v té spodní překližce je menší než v horním laminu, čímž vznikl asi 2cm okraj. Tím zespodu prochází šrouby a podpírají hliníkovou desku. Další čtyři šrouby jsou shora, skrz hliník i dolní překližku a ty drží hliníkovou desku pevně namístě. Takže čtyři šrouby zvedají a čtyři tlačí dolů :-)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od hylopetes »

JanB> Ty sverky jsem si taky koupila, ale bohuzel zavit na nich je anglicky a tak nejsou moc pouzitelne. Ale mam tu par sroubu, ktere nejak zbrousim a budou pasovat. Akorat je to vetsinou jen prumer 6 mm.

Moje spodni frezka ma router lift podle planu Johna Heisze a funguje moc pekne. Pro moje kutilske ucely staci bohate mala orezavaci frezka od Makity.

Obrázek
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

Hylopetes: anglický závit? Já si ani nevšiml, použil jsem je i s maticí :) Mám na mysli toto: http://www.uni-max.cz/upinaci-sverka-al-lux/d/ - ale jak jsem psal, nekupoval jsem je, byly jako dárek k nákupu a ležely nevyužité, protože do T-drážek na mé pile nepasují. Ale na pravítko na frézovacím stolku uplatnění našly :)

A jeden tip: ty drážky je dobré navoskovat, pravítko se pak pohybuje mnohem snadněji a nezasekává se.

Tu kulatou díru máš na odsávání?
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od hylopetes »

Jojo, to je ono :)

Ty drazky myslis u toho zdvihu? John primo v manualu doporucuje vazelinu (petroleum jelly).

Fotka je jeste ze stavby, ted je to uz cele zakrytovane. Ta dira vzadu je trubka (resp. spojka) a je tam nalepena. Kdyz frezku pouzivam, tak tam napojim flexi hadici. Neni to dokonale, ale tak 95% pilin to odsaje (mam dodatecne diry ve dvirkach i nahore za frezou pro lepsi tok vzduchu).
Casem udelam lepsi fotky a nekam je hodim.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

Nene, to voskování patřilo ještě k těm hliníkovým profilům a šroubům. Na mém stolku tím mám připevněné pravítko a bez navoskování se to dost zadrhává - tak kdyby se tady někdo inspiroval a koupil je, ať mě potom neproklíná :-) S voskem to chodí pěkně.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od mari_001 »

JanB píše:Ta kovová vložka uprostřed je hliník (tuším 5083) a tloušťka je 8 mm, takže je to dostatečně tuhé. Jenom položená není, je přišroubovaná a lze ji výškově vyrovnat. Celá horní deska toho stolku má dvě vrstvy, dole je nějaká ofoliovaná překližka tl. asi 22mm, kterou jsem koupil jako odřezek v nějakém Bauxxx a na ní je bílé lamino 18mm. No a výřez v té spodní překližce je menší než v horním laminu, čímž vznikl asi 2cm okraj. Tím zespodu prochází šrouby a podpírají hliníkovou desku. Další čtyři šrouby jsou shora, skrz hliník i dolní překližku a ty drží hliníkovou desku pevně namístě. Takže čtyři šrouby zvedají a čtyři tlačí dolů :-)
Jasný, doma mám nějaký desky ze starých skříní tak to udělám z toho, nemohl by si mi to vyfotit v detailu? Lepší jednou vidět než 10x číst ;) Diky
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od JanB »

Tak jsem ti to vyfotil. Po rozebrání jsem zjistil, že už taky mám hosipa a že horní lamino není profrézované durch, jak jsem v předchozím příspěvku napsal. Ten otvor pro hliníkovou desku je jen asi 1mm hlubší než je tloušťka desky, takže asi 9mm. Šrouby, které vidíš v rozích, zespodu kousek vyčnívají a mají imbusovou hlavu, abych mohl snadno zespoda naslepo nasadit imbusák a doladit.
Shora je v laminu zalepená obyčejná šestihraná matice, ten nažloutlý flek kolem každého šroubu je epoxyd ve kterém je utopená. Hliníková deska na těchto čtyřech šroubech leží a ty čtyři imbusy se zápustnou hlavou, co leží vedle, slouží k jejimu zafixování. Ze spodní strany té stolové desky jsou narážecí matice.

Seřizování pak provádím tak, že imbusákem zespodu vyrovnám tu hliníkovou desku "chloupek" nad úroveň okolního lamina, dotáhnu šrouby shora a tím ji zase stlačím kousek zpátky až krásně lícuje.
stolek2.jpg
stolek2.jpg (30.76 KiB) Zobrazeno 18654 x
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od štefan »

Zdravím páni stolári,

Na toto fórum som narazil keď som hľadal niečo ku svorkám na špárovku, prešiel som si väčšinu príspevkov, vcelku sa potvrdili moje poznatky, ku ktorým som sa dostal doterajšou praxou, len škoda že tu nie je viac skalných prispievateľov.
Zatiaľ fungujem na hobby vybavení, napriek tomu že aj s touto triedou sa dá dosť urobiť, chcel vy som sa dostať na nejakú vyššiu úroveň. Mojim najväščím problémom sú priestory, mám len malú dielničku, takže musím vyberať vybavenie aj podľa rozmerov a skladnosti. Väčšiu dielňu si budem musieť najprv postaviť... :-)

Vzhľadom k tomu, že sa u nás nedá za rozumnú cenu kúpiť fréza s valcovým telom (americký štandard) vhodná do stolíka ala Mathias, dosť ma zaujala CMT 7E, našiel som ju cez Heureku za veľmi rozumnú cenu 239 EUR. Za takúto cenu som svojho času kúpil Narex-ku, na ktorej frčím dodnes, zdvih frézy v stolíku som riešil pomocou prídavnej skrutky. S Narexou som vcelku spokojný, ale v stolíku sa v nej veľmi nepohodlne menia nástroje, a v poslednej dobe sa mi stopky v klieštine zasekávajú, akoby tam stopka bola prilepená a dá sa vybrať len hrubou silou, nerád by som pri tom frézku poškodil. Podľa obrázkov na unimaxe by to s CMT 7e malo ísť oveľa jednoduchšie, takže som zvedavý ako sa CMT v stolíku osvedčí, Narexa by ostala na práce z ruky...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů