Vyber horni frezky a stolu k ni.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Tim »

už jen to,že někdo nabízí prodej jakéhokoliv dílu na opravu vypovídá samo za sebe...
kupujte ,náhradních dílů máme dostatek...
tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od mari_001 »

Frézku naplno používám 4 roky, neměl jsem ještě žádný problém. Ale v dnešní době mrvítek je super že můžeš dokoupit. Jen jsem chtěl říct když si ulomíš držák, když odejde ložisko, uhlíky, vypinač... no prostě cokoli tak i po reklamační hlůtě můžeš opravit a né zahodit;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Fifa
Příspěvky: 4
Registrován: 02 čer 2020, 10:33

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Fifa »

Tak jsme prečetl celé toto starší vlákno (mimochodem MiraH - ten dřevěný volant je úžasný) protože vybírám horní fézku, tak aby se časem dala předělat na spodni :-) Triton/CMT by byl super kvůli štelování zhora, ale cena mezitím poskočila tak, že na moje občasné amaterské použití musí stačit něco levnějšího. Čímž se dostávám k otázce. Nejvhodnější levnější kandidát se mi jeví Bosch Horní fréza POF 1400 ACE. (maj jí teď v OBI v akci za bez koruny 3000,- Co si o ní myslíte ? Díky.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Dost záleží, co to je "občasné použití". Asi mě za to někdo ukamenuje, ale myslím, že pro takovéto účely plně vyhoví i nějaký Einhell, respektive, že zelený Bosch není garancí nějak výrazně vyšší kvality či přesnosti.

Osobně jsem dospěl do stádia, kdy pro "občasné amatérské použití" mám frézky dvě - jednu malou do ruky od Makity a pak jednu na větší práce. Některé věci se mi s tou větší dělají blbě, jak je těžká, tak nemám v ruce cit a občas ujedu. A teď uvažuju o třetí, velké s kleštinou 12 mm, kterou předělám na spodní. A protože frezuju opravdu příležitostně, tak přemýšlím o něčem takovém:
https://www.igm.cz/horni-frezka-2050w-k ... -8-a-12mm/
v různých klonech se dá pořídit i pod 2000,-

Myslím, že kombinace alespoň dvou frezek má něco do sebe, takže bych se do té ceny pokusil napasovat dvě - klasickou a pak ohraňovací.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já bych z těch levnějších frézek asi taky neměl nutně strach. Dovolím si ovšem poznámku k zelenému Boschi - z mých skromných hobby zkušeností už několikrát vyplynulo, že zelený Bosch je dokonce horší než běžný přiznaný noname. Nejen kvalitou, ale i praktičností, která je plná protivností snad přímo záměrně - viz. třeba různé aretace, co nearetují, nezaklapnutelné kufry bez tvarové formy atd. Nechtěl bych to dnes už ani zadarmo, člověk se u toho akorát vztekne.

Pokud to má časem přijít do stolku, zkusil bych se zaměřit asi i na to ovládání kličkou shora. Ono se dá sice dodělat leccos, ale asi je lepší využít již hotového. No a může se samozřejmě hodit i možnost upnout 12 mm frézy. Tam potom pozor na průměr průchodu v základně frézky, může být nepříjemně omezující. Kdysi jsem koupil Narexe a ten je dobrej tak max. na zaoblovačky nebo drážkování, ale víc ani ránu, protože je ta díra prostě malá.

Jinak je otázka kvality nejasná - z Číny je dnes všechno a není to žádný měřítko kvality/nekvality. Pokud se v tom někdo doopravdy nehrabe třeba jako servisák, případně to dlouhodobě nepoužívá, nemůže udělat žádný extra kvalifikovaný závěry. Snad jen - pro jistotu - bude dobrý ten stroj nezatěžovat dlouhým a těžkým frézováním v kuse. Což je samozřejmě obecná zásada.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od jbubik »

Fifa píše: 08 čer 2020, 21:58 Triton/CMT by byl super kvůli štelování zhora, ale cena mezitím poskočila tak, že na moje občasné amaterské použití musí stačit něco levnějšího. Čímž se dostávám k otázce. Nejvhodnější levnější kandidát se mi jeví Bosch Horní fréza POF 1400 ACE. (maj jí teď v OBI v akci za bez koruny 3000,- Co si o ní myslíte ? Díky.
Tedy osobně bych do zeleného Bosche nešel, od no name věcí se liší jen barvou a nápisem Bosch. Měl jsem od nich tři věci - tavnou pistoli, ocasku a takový pokus vyrobit malou pokosovou pilku na lišty, ta šla do popelnice hned po záruce, ocaska svoje udělala, ale když jsem ji jednou rozebral a viděl co je uvnitř, tak to je každý číňan proti tomu výsledkem sofistikované nástrojařské práce. Jenže u ocasky je to jedno, to není z principu přesný stroj a když člověk dodržoval omezení, co se s tím už dělat nedá, tak sloužila dobře .....
On i ten modrý Bosch není to, co byl dříve a outsourcing výroby je na něm dost vidět. A bacha na to, v baumarktech mají většinou (ne vždy) poloprofi řadu, která je sice také modrá, ale nákladově (a tudíž i konstrukčně a výkonově) "optimalizovaná".
Bohužel mám čím dál tím víc dojem, že trh se rozdělil na drahou špičku a šunt. Dobrý střed za rozumné peníze v rozumné kvalitě tu nějak chybí. Což se netýká jen ručního nářadí, ale i stacionárního.
Jistě se dá i s šuntem leccos udělat, ale ty nervy.
P.S. mám starou pilu Protool a stejně tak starou TS55. TS55 není co vytknout, i po letech řeže jako z partesu. Protool používám spíše na stavební dříví, na nic jiného se přesností nehodí. TS55 stála ovšem dvojnásobek :-)
Fifa
Příspěvky: 4
Registrován: 02 čer 2020, 10:33

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od Fifa »

No moje uvaha byla, ze na te frezce se neda zas az tak moc skazit je to jen motor s klestinou, zadne prevody, zadne sklicidlo. (jasne skazit jde vsechno, ale asi mi rozumite) Z mechanickych veci je kriticke ulozeni vretene a vedeni nahoru a dolu, ale jinak na frezce nic moc neni. Pak uz je to jen o ergonomii a vychytanosti ruznych voditek, mikroposuvu, dorazu, odsavani atd. A to jsem si rikal ze by ten Bosch by mohl mit lepsi nez "pravej" :-) cinan .
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

jbubik píše: 09 čer 2020, 09:42 ... trh se rozdělil na drahou špičku a šunt. Dobrý střed za rozumné peníze v rozumné kvalitě tu nějak chybí.
já bych naopak řekl, že ten šunt šel hodně nahoru a tak nějak se kvalitou potkal s tou někdejší střední třídou. Cena přitom často zůstala "šuntová". Takže já jako optimista to hodnotím tak, že na trhu je spousta kvalitního "šuntu" za přijatelnou cenu :D
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Fifa píše: 09 čer 2020, 12:38 No moje uvaha byla, ze na te frezce se neda zas az tak moc skazit je to jen motor s klestinou, zadne prevody, zadne sklicidlo. (jasne skazit jde vsechno, ale asi mi rozumite) Z mechanickych veci je kriticke ulozeni vretene a vedeni nahoru a dolu, ale jinak na frezce nic moc neni. Pak uz je to jen o ergonomii a vychytanosti ruznych voditek, mikroposuvu, dorazu, odsavani atd. A to jsem si rikal ze by ten Bosch by mohl mit lepsi nez "pravej" :-) cinan .
Mně přijde, že největší slabinou dneška je vinutí rotoru. To je v podstatě hlavní fatální závada na strojku a proti té Bosch rozhodně imunní není.
Takové ty vychytávky kolem (které ale zpravidla nejsou důležité) jsou u onoho Číňana často lepší. "Značka" si je nechává až do vyšších výbav. Ale jestli se ti ten Bosch líbí a vyhovuje ti, tak ho ber. Špatná volba to není. Ono je stejně hlavní k tomu stroji pojmout nějaké sympatie, bez toho to pak nefunguje :-)
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Vyber horni frezky a stolu k ni.

Příspěvek od witt »

Tak se pomalu rozhoupávám k nákupu třetí frézky. Podmínkou je minimálně 12 mm kleština
nemáte někdo náhodou nějaké zkušenosti frézkou z tohoto klonu?
https://www.igm.cz/horni-frezka-2050w-k ... -8-a-12mm/
https://www.bergland24.cz/dilna/horni-f ... of2050-12/
https://www.elespo.cz/horni-frezka-1-50 ... us-powx093
apod.
Je to v principu stále stejný strojek (včetně toho kufru), určitě se prodává i pod jinými názvy.

Nechce se mi kupovat nic drahého, protože frézka přijde napevno do stolu a chystám se na ní provést nějaké úpravy kvůli posunu. A nemám úplně srdce rozvrtat stroj za 10 tisíc. Ale zároveň s tím nechci strávit měsíc práce, abych pak zjistil, že strojku třeba hází vřeteno. Tak kdyby k ní měl nějaké postřehy, budu vděčný.

A také u toho řeším kleštinu, jedině ta nejdražší má i 12,7 mm (pár frézek s touto stopkou mám) u těch ostaních je jen 12 mm. Netušíte někdo, kde by se dala sehnat samostatně?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů