Vase predstava idealni dilny?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
tak protože houfek mi klepe na dveře... musím do vyřešit ještě spoustu věcí a to hlavně prostor na dilně. Dilnu mám 5x9m ale do stropu jen 2,35m :(, mám tam pásovou brusku, litinovou pilu, spodní frézu, pásovou pilu a do teď srovnávačku a protahovačku a spousty zbytků a odřezků. Protože s připojením houfka také musím vyřešit odsávání a to tahat už po takhle nízkém stropě by byla sebevražda, protože bych se tam už s ničím neotočil
Dilnu postavil můj děda a to v patře nad garážemi s pultovou střechou, protože chtěl mít vše rovné a dřív nebyli takové možnosti a statika se moc neřešila a u nás je dost sněhu, tak z důvodů umístěmí kleštin kde jsou podpěrné sloupky pro vaznici udělal podhled, snažil se vyvarovat sloupu uprostřed dilny, který by podpíral vaznici. Dlouho jsem nad tím přemýšlel a váhal a včera jsme se pustil do práce, bourám podhled, věděl jsem že z toho bude hrozně prachu, tak chci právě podhled strhnout do té doby něž mi tu krásku přivezou. Následně chci dát vatu mezi krokve a podbít strop palubkama. ještě řeším jestli ty kleštiny které podpírají přes sloupky vaznici, nedát pryč abych měl volno po celé dilně, a vyměnit vaznici za větší a nebo se s tím smířit, asi uvidím až bude celý strop dole...
Přílohy
Takhle to mělo vypadat podle plánů
Takhle to mělo vypadat podle plánů
DSC_8381.JPG (147.7 KiB) Zobrazeno 9950 x
Před začátkem
Před začátkem
DSCF0465.JPG (98.37 KiB) Zobrazeno 9950 x
Všechno v dilně přerovnat
Všechno v dilně přerovnat
DSCF0468.JPG (112.25 KiB) Zobrazeno 9950 x
hurá do toho
hurá do toho
DSCF0472.JPG (83.42 KiB) Zobrazeno 9950 x
dilna krov.jpg
dilna krov.jpg (31.96 KiB) Zobrazeno 9835 x
Naposledy upravil(a) mari_001 dne 22 zář 2015, 11:53, celkem upraveno 1 x.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od dvojtáta »

Mari nic proti tobě, ale z pohledu stavaře cpát takhle těžký stroje na původní střechu garáží, která má skladebnou tloušťku 20 cm, tzn. jsou tam I-čka odhadem 160ky, to je docela odvaz. Když uvážím vlastní váhu strojů, materiálu a dlašího vybavení (o obsluze nemluvě), tak je to sakra velký zatížení. Původně to bylo dimenzovaný v uvozovkách jen na sníh. Máš nějakej názor statika nebo aspoň stavaře praktika? Vždyť jenom ten novej kombík má aspoň 700 kg ne? No, uff, potí se mi čelo když vidím kam tu pěknou věc zvedáš. :D
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

Jsou tam hurdisky a teď nevím kolikátky íčka ale je to 100% více než je na výkrese protože se strojema počítaly , jen ten protah co tam vidíš má tunu, houfek má 850. Byl tady i statik, říkal že to je v pohodě, ale těžké stroje se mám snažit umisťovat spíše na stranu, ale neměl by bejt žádnej problém a ono ani nesmí nemám jinou možnot:/ moc děkuji za připomínku, zkusím ještě jiného stavaře nebo statika ať to mám fakt jistý.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od dvojtáta »

Stroje určitě dej co nejblíž ke zdi, to je bez diskuze. Správným rozložením váhy si hodně pomůžeš. Ono záleží i jak velký uložení mají ty I-čka, aby to nedej bože neujelo, ale pokud říkáš, že ta stropní konstrukce už byla dělaná s tím, že tam ta dílna bude, tak je to snad poctivě nadimenzovaný. V praxi když se neví co tam je za ocelový nosníky, tak se oklepe dole úzkej pás omítky napříč přes pásnici (spodní hranu) I-čka a z jejího rozměru se zjistí z tabulek související výška profilu. Ono úplně něco jiného unese I140 a I180. Nepodceň to a raději se opravdu ubezpeč, že tam další pomalu tunu můžeš hodit. Nejde jen o to statické zatížení, ale ty stroje můžou produkovat i slušné dynamické zatížení (rázy) a v součtu to může být problém.

Hodně zdaru a hoď sem potom fotku, jak si to poskládal. :)
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

No ona dalsi tuna to nebude, protahovacka a srovnavacka pujde pryc, kdyz protah ma cca tunu a stovnavacka cca 300, tak houfkem stropu ulehcim, protoze srovnavacka je uprostred dilny. A hlavne houfek nebude mit tolik vybraci jako ten starej protah, protoze ten kdyz pustis zak se dejou veci:) myslim ze 3 icka jsou vylozeny az ven a je tam udelana podesta pro vchazeni, tak to tam oklepu a zmerim;)diky za rady. Foto urcite dodam.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od dvojtáta »

Vlastně ano, ty stroj nepřidáváš, ale nahrazuješ za dva jiné. Tak to máš zátěžové testy už vlastně za sebou. Pokud teda ten strop ustál současnou zátěž včetně produkce vibrací z tunový mašiny, tak Houfkův koncert proti tomu bude jako šepot květin. :)

S místem si teda trochu polepšíš, to bude hodně znát na malém prostoru.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

Taky jsme si říkal že zatěžkávací testy mám za sebou:) jen bude sranda tu tunovou mašinu dostat pryč, naštěstí dřív neměly techniku tak to udělaly rozebiratelné.
Tak jsem se pustil do demontáže podhledu a slza ukápla když si uvědomím kolik práce s tím stropem děda měl:( ale místo je potřeba, aspoň že lepím podlahu tak mezi schnutím lepidla bourám
Přílohy
DSCF0495.JPG
DSCF0495.JPG (89.63 KiB) Zobrazeno 9811 x
DSCF0498.JPG
DSCF0498.JPG (113.11 KiB) Zobrazeno 9811 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

Tak dobouráno, teď ještě vyřešit problém s kleštinama na kterých jsou sloupky který podpírají vaznici, nenapadá někoho něco. Už jsme vymejšlel větší pozednici v kuse, příložky atd. poslední verze je nechat jen jednu za tří kleštin kde je sloupek na podepření a dát na vaznici příložky. Diky za nápady
Přílohy
DSCF0522.JPG
DSCF0522.JPG (97.1 KiB) Zobrazeno 9732 x
DSCF0524.JPG
DSCF0524.JPG (90.47 KiB) Zobrazeno 9732 x
DSCF0523.JPG
DSCF0523.JPG (151.26 KiB) Zobrazeno 9732 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od jiri »

To je škoda, že se nepřihlásil nějaký statik.
Já jsem strýc Pepin.
Je otázkou, jestli ty kleštiny a trámy, které nesly podhled, neměly ještě jiný účel, a sice zpevnění celé konstrukce, protože pultová střecha přenáší sílu na nižší zeď nejen shora dolů, ale také zvenčí dovnitř, tak nějak laicky řečeno.Tahle horizontální síla ne zeď je eliminována těmi klaštinami a trámy, působí jako rozpěrky.??????
Třeba je to nesmysl.
Kdyby tam ty kleštiny a konstrukce držící podhled fakt nechyběly, tak bych zapřemýšlel o zesílení krokví, buď stávajících, nebo přidat třeba fošnové na do mezer mezi stávající krokve
a ta středová vaznice by tím pádem nebyla zatížená.Jen rozkládala váhu mezi jednotlivé krokve při nerovnoměrném tzatížení.
Přidáním -zesílením krokví fošnami na kant by se získala větší výška pro tepelnou izolaci
s odvětráním.?
Strýc Pepin,
ať se daří :-)
Možná by se dala z každé strany stávající krokve přibít fošna třeba 180x50, tím by vznikl docela pevný profil.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od mari_001 »

Moooc děkuji za reakci, se statikem, kterej na mě nemá moc čas jsme řešily přidíní krokvý, a taky mě napadlo přesně co tebe, dám příložku nebo je dát vyšší... ale bohužel to nepomůže protože uprostřed je ta vaznice a když to tam budu vsunovat tak tam musím udělat osedlání, tudíž se dostanu na stejný průřez jako na začátku. Jinak ty kleštiny by neměli rozpírat zdi. jsou tam jen ohledně podhledu a podepření vaznice. Poslední verze je dát příložku a zvětšit průřez vaznice a přidat krokve a to třeba jen z fošny. a mělo by to udržet. Ale ještě ktomu musím sednou propočítat to a pak dát výpočty zkontrolovat:) nějaké námitky a ještě další nápady?Diky ;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 hostů