Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JosefH
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016, 14:15

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JosefH »

Honzo, díky za odpověď! Donutil jsi mne nad tím přemýšlet z dost jiného úhlu, což je super!

Jediný co, tak já potřebuji ty úkosy podélně v tom profilu 120x40mm:
http://newtowoodworking.com/wp-content/ ... bevel2.jpg
Tzn. originál shooting board co jsem dohledal na youtube na to úplně není (ta by bylo na pokos).

Zkusím to ale udělat tak, že to budu krátit na pokosce s nepatrným přesahem ... A pak si udělám přípravek na principu střihovačky, kde díly dokrátím hoblíkem na přesný rozměr a zároveň tím zarovnám plochu řezu... Hoblík asi na tom svém přípravku použiji elektrický :twisted: Snad to bude fungovat.

Tím pádem zatím neutratím 14tis. za tu dětskou hračku DeWalt, která by asi stejně dříve či později nestačila ... a ani 45tis. za pořádnou pilu :D

win win win ! Díky! :D

Ještě k té poznámce o nevhodnosti těchto spojů. Budu to lamelovat + lepit. Jde spíše o takovou designovou věc bez přímé funkce, tzn. nebude na tom žádná zátěž. Tak doufám, že se to nerozpadne pod tíhou vzduchu. :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ono ani tak nejde o zátěž jako o změnu rozměru dřeva podle vlhkosti. No uvidíš co to bude dělat.

Elektrickej hoblík nevím co udělá když se potká s čelníma vláknama. To mi přijde dost divoký. Spíš bych si za ušetřenej peníz koupil solidní litěnej block plane, ideálně s šikmo uloženym želízkem a uvidíš že to s ním půjde jak po másle. Kdežto na elektrickym hoblíku když blbě usadíš kudly, tak si ohobluješ i tu střihovačku a přesnost je v háji.

Honza
JosefH
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016, 14:15

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JosefH »

Ahoj,

udělal jsem několik dalších pokusů a už jsem poměrně blízko kvalitě, kterou si představuji. Hlavně nový kotouč na pokosce pomohl, ale stále to není ono a řez je trošku do vrtule (desetinky mm). Hoblík je řešení, ale moc s ním neumím a byla by to hrozná pižlačka, pokud bych dělal třeba 20, 30 kusů mého výrobku. Jsem tedy rozhodnutý pro stolní pilu a tento přípravek: http://lumberjocks.com/projects/42848 ... abych nemusel nastavovat úhel kotouče (náročně měřitelné a špatná opakovatelnost) a hlavně aby výsledný úhel seděl skutečně za všech okolností.

A tak znovu laboruji. DeWalt DW745 nebo OPP OP-201? Smířil jsem se už i s druhou variantou/investicí. Jen rozdíl je kolem 30tis. a tak přemýšlím, abych třeba i nešel trochu s kanonem na vrabce...?

Je mi jasné, že DeWalt bude měkký a pokud něco těžkého spadne na stůl, asi to nerozdýchá. Stejně tak jsem smířen s tím, že časem prostě odejde jeho uložení agregátu nebo něco podobného. Nicméně pokud na něm budu schopen rok řezat, budu vklidu...pak klidně náhrada za lepší... :-)) Hlavně, abych dosáhl přesného výsledku s čistým řezem... A na to mám kotouč už poměrně slušný koupený.

Tak snad už naposledy díky za názor :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

s DeWaltkou nemám zkušenost, takže Ti více než předchozími domněnkami neposloužím, ale vzpomněl jsem si ještě na strojek, kterej nevím jak přesně se jmenuje, snad rámařská sekačka nebo rámařský pokos. Čas od času je to vidět v inzerci za přijatelný peníz. Osobně jsem s tím nikdy nedělal, ale dávám to jako další námět. Postup práce je takový, že to nejdřív řízneš nahrubo na jakékoliv pokosce, no a pak čepelema na té sekačce čistě odkrojíš tenoučký kousek. Výrobci prohlašujou, že výsledek je dost precizní.

Zde odkaz na to o čem mluvím: https://www.lionpic.co.uk/p/7791/Morso- ... 0mm-Metric

Je třeba si o tom něco více zjistit, ale pokud sleduješ opravdu jen ten jeden konkrétní účel, možná že to pro Tebe bude dobré řešení. Dimenze materiálu té konkrétní sekačky co jsem uvedl odkaz by pro Tvou situaci měly bohatě dostačovat, ale jsou jistě i jiní výrobci. Nicmeně tento strojek jsem kdysi viděl u jednoho obchodníka s použitými dřevoobráběcími stroji, tak zkus popátrat - už nevím co to bylo za firmu.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahoj, prakticky stejné šlapací Morso jsme měli na dílně v UK, a musím říct že je to opravdu bezvadná a precizní mašina, jenom trošku drahá.
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Dneska se jedna vyskytla: https://stroje.bazos.cz/inzerat/6948190 ... -listy.php

Viděl jsem před časem i levnější, ale nejsem si jistej jestli nebyla dělaná.

Honza
Ballantines84
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2017, 08:42

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Ballantines84 »

Zdravím,
při výběru pily, na domácí kutění, jsem narazil na vaši diskusi a nemůžu říct, že bych po pročtení celého vlákna, byl moudřejší.

Budu řezat v 99,99% případů masiv. Mám, po předchozím majiteli, plnou půdu fošen z tvrdého dřeva (většinou 4000x400x60), ještě s krajinkami, tak jak přišly z pily.

Chtěl bych vyrábět police, zahradní nábytek kuchyňská prkýnka a co bude potřeba při rekonstrukci domu. Na porcování dlouhých a těžkých prken se mi líbí formátovací vozík.
Dílnu mám cca 5m x 4m.

Měl jsem v hledáčku Uni-maxí TSF250, která je teď v akci do 8.1. za přijatelnou cenu. Ale má prořez na 45 jen 42mm a vůbec je taková rozporuplná.

KDR 104 je o 1000W slabší, ale jinak jako TSF250 jen bez podstavce a o třetinu levnější. Nikde jsem se nedozvěděl prořez.

OPP 201 zas nemá v základu skoro nic a nic moc pravítko a dlabačku taky nepotřebuji. A pak ta cena, když ještě připočtu vozík...

Proma PKS-315P mi přijde ideální, ale cena je pro mě dost vysoká.

Tak vám nevím.
Díky.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od truvan »

uf to mi to dalo-tenhle muj příser patří sem nějakou chybou matrixu je to tady rozkopírovaný všude možně tak si to užijte :P

cokoliv z bazoše bude imho lepší než ty šméčka co tady furt řešíte,
použitejch pilek je plnej internet :lol:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/69561533/pila.php

https://stroje.bazos.cz/inzerat/6829184 ... u-Rema.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/6953136 ... MMA-35.php
..................................................
..................................................
...........................................

a takhle bych Vám moh hodit odkazů tuny,
neumíte hledat??????

skočím do auta jedu vomrknout a je to,funguje nefunguje? deset dvacet jede se dál
hučí ložisko??? tak se vymění..... :ugeek:
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj Ballantines84,

ani jedna z pilek který uvádíš není v žádným případě vhodná na porcování fošen o kterých píšeš, obzvláště pokud jsou z tvrdýho dřeva. To si za ty peníze radši kup mafla s lištou a uděláš na tom lepší práci.

Vše záleží od rozměru požadovaných dílců. Přířez z fošny vždycky nějak nahrubo uděláš. Ale pak ho musíš srovnat a natloušťkovat. Pokud to bude dvoumetrovej klacek a naložíš ho na lehkou hoblovku, nebude to nic moc. Buď se nadřeš, nebo to nebude rovný, nebo ten strojek převrátíš. Víc než pilu bych tedy asi řešil hlavně hoblovku a protah, protože nepřesnost pily vyřešíš většinou nadmírou, kterou odhobluješ.

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od miru01 »

Ballantines84 píše:Zdravím,
při výběru pily, na domácí kutění, jsem narazil na vaši diskusi a nemůžu říct, že bych po pročtení celého vlákna, byl moudřejší.

Budu řezat v 99,99% případů masiv. Mám, po předchozím majiteli, plnou půdu fošen z tvrdého dřeva (většinou 4000x400x60), ještě s krajinkami, tak jak přišly z pily.

Chtěl bych vyrábět police, zahradní nábytek kuchyňská prkýnka a co bude potřeba při rekonstrukci domu. Na porcování dlouhých a těžkých prken se mi líbí formátovací vozík.
Dílnu mám cca 5m x 4m.

Měl jsem v hledáčku Uni-maxí TSF250, která je teď v akci do 8.1. za přijatelnou cenu. Ale má prořez na 45 jen 42mm a vůbec je taková rozporuplná.

KDR 104 je o 1000W slabší, ale jinak jako TSF250 jen bez podstavce a o třetinu levnější. Nikde jsem se nedozvěděl prořez.

OPP 201 zas nemá v základu skoro nic a nic moc pravítko a dlabačku taky nepotřebuji. A pak ta cena, když ještě připočtu vozík...

Proma PKS-315P mi přijde ideální, ale cena je pro mě dost vysoká.

Tak vám nevím.
Díky.
ahoj, má pravdu (truvan i honza) předsedo...

Jestli máš na půdě 60 mm fošny, tak to chce alespoň 300 kotouč a tak 3 kW motor, ať to trochu řeže. Také bych se podíval v jakém stavu to řezivo na půdě je, jestli je s krajinou tak zkontroluj napadení hmyzem, aby to nebylo spíše do kotle, pak je třeba jiná pila - můj případ :)
V dílně 5x4 se ti vejde max. 2m form. stůl, aby ses tam mohl také pohybovat a uřežeš max. 2,5 délku, takže stejně budeš potřebovat maflík a to celkem výkonný.
Promu jsem měl, ale F-ko, měla řadu neduhů a koupil nově čínu převlečenou za českou pilu. Pod +-100 K nic nového pořádného v Čechách nekoupíš, to platí šmahem i o hoblovkách.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 hostů