Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

tak jsem se byl radit stran té pily u jednoho pána co má JET Proshop (dovezeno z Němec), a není to úplně ono. Sice to má velký litinový stůl, ale drážky v něm nalevo a napravo od kotouče nejsou zcela rovné, při posuvu přípravku to v jednom místě drhne, takže asi drážky nejsou vyfrézovány úplně rovně.

Také s tím drážkováním to u tohoto modelu není úplně slavné. S použitím dodatečných redukčních podložek (samotná osa je tenší než je zvykem) to sice lze seskládat až na možná 2 cm šířky, ale jaksi to není úplně ono a třeba použít na to různé frézy jako to dělají Amíci by asi ani nešlo.

Pán měl taky nějaký JET prodávaný u nás a říkal, že to je už jen taková Čína. Hřídel prý není pevná a snadno se rozvibruje, taky na to nejde udělat přesná vložka bez zbytečné mezery, tj. příliš tenké kousky na tom řezat moc nejdou.

Tak to jen pro info, kdybyste to ještě někdo řešili. Já osobně buď zkusim vymyswlet nějaký dovoz z Anglie, anebo si vezmu Rojka PK 300, ve starších provedeních to vypadá jako docela solidní stroj. Taky jsem někde četl, že do toho ty drážkovače snad jsou i namontovat...

Honza
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Uctivě zdravím všechny zainteresované, zvláště pak, je-li to můj první příspěvek na fóru. Nějakou dobu se už toto vlákno nepohnulo a tak si dovolím na něj navázat. Otázku pily "amerického" typu řeším po shlédnutí x videí na Youtube za dlouhých večerů i já. Asi jako mnohým z vás, i mně doslova učaroval Matthias Wandel, Steve Ramsey a jim podobní kouzelníci. Po 2 měsících poměrně intenzivního klikání na všechny možné odkazy jsem vyloučil místně dostupná řešení ala čínský Rojek KDR 104 až po Makitu 2704. A teď proč sem vlastně píšu. Jelikož jsem i trochu patriot, stále se snažím najít poctivou pilu s litinovým stolem a dvěma vodícími drážkami u nás. Myšleno vyráběnou skutečně u nás. Z několika stran se cesty rozumu i srdce sbíhají k pile z Poličky a to OP 201 v základním provedení, pouze s nepatrným příplatkem za 3 kW motor (chci řezat převážně tvrdý masiv nevelkých rozměrů). Chtěl bych se vás na tomto místě zeptat, máte někdo s touto pilou zkušenosti nebo s nějakou z jejích větších formátovacích sester (shodné řešení vlastní řezné jednotky)? Řekl bych, že mají poměrně slabý marketing a tak se o strojích "W Master" příliš neví nebo minimálně nemluví. Pila je k vidění jen u 4 dealerů (všechny mám daleko) a tak se chystám do předváděcí místnosti přímo do Poličky. Cena se mi zdá být ještě únosná, byť nezastírám, že ji považuju pro neprofi nasazení za limitní.

Děkuju předem za vaše postřehy všeho druhu!

http://www.opp.cz/Okruzni-pila-OP-201-- ... pe=catalog
Naposledy upravil(a) dvojtáta dne 03 kvě 2014, 08:57, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

o této pile jsem také chvíli uvažoval, ale konkrétní zkušenost nemám. Pokud ale mluvíš o Matthiasovi a jemu podobných, považuju za velmi důležité zjistit, zda se do toho dá dát drážkovací kotouč, protože Amíci i Kanaďani jsou na tom doslova závislí. Což dost chápu :-)

Jinak firmu OPP Polička mohu jen doporučit, před lety jsem u nich pořizoval kombinaci UMDS II a firma byla ochotna řešit závady i po formální záruce. I jsem s nimi řešil jiné věci a můžu říct, že jednají fér a nad rámec povinnosti. Osobní návštěvu fabriky doporučuji. Mimo to, pan Kadlec (obchodník) je nadšený dřevař a o Matthiasu Wandelovi básní taky :-)

Docela příjemná skutečnost, že když řešíš něco na mašině, dá se dovolat konkrétnímu konstruktérovi. Je možné (ale ne jisté), že by třeba mohli utočit hřídelku delší, právě pro ty drážkovače. Nebo dát lepší ložiska, aby to ten masivnější kotouč hned nevymlel. Zkrátka se to vyrábí přímo v Poličce a tím je to daný.

Honza
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Ahoj Honzo,

děkuju za reakci. Ne každý má to štěstí jako třeba Petr, který se ve svém vlákně o nové pile právem rozplývá nad získaným strojem. :) Ty už jsi nějak pokročil s výběrem pily? Ta cesta zakoupení stroje z Anglie se mi zdá vcelku reálná a u dvou tří kusů by mohla být zajímavější i jinak problematická doprava. Zajímavé pily začínají asi tak na 1000 librách bych řekl, za 1500-2000 už je výběr luxusní. Minimálně ta šíře výběru je záviděníhodná.

Do Poličky se zřejmě brzy vypravím a prodiskutuju svoje představy - z toho co vím, je jejich přístup skutečně dobrý a Tvá slova to jen potvrzují. Možnost drážkovacích kotoučů určitě zmíním také. Mně jde primárně o "table saw sled", který člověku umožní dosahovat skvělých přesností jak při řezání větších, tak i menších obrobků.

Ať se daří! Vláďa
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Čau Vláďo,

já su furt zasekanej, takže pilu stále jen zvolna vybírám. Vlastně jsem v mezičase dospěl i k tomu, že evropský vozík není úplně marná věc, zvláště když vidím Amíky, jak řežou velkou spárovku a balancujou u toho na jedný noze, protože druhou musej podpírat saw sled, aby jim neslítnul na zem. Kolikrát i vlezou pod tu desku, vedou ji poloslepě a na kotouč viděj až od půlky řezu.

Celkově si u saw sledu už nejsem tak dokonale jist tou přesností. Ono dobře seřízenej vozejk by měl jet rovně se strojařskou přesností, která je obvykle lepší než dřevařská - ale třeba mě někdo opraví, v praxi jsem možnost porovnání neměl.

Ještě uvažuju v čem jsou americký pily lepší než třeba starší evropský pily. Přeci u nás ty drážky taky bývaly a litiny máme taky hromady. A říkám si na co Pilana vyrábí drážkovací kotouče, kdyby nešly do ničeho nasadit? Pořád mi asi něco uniká, nějaký řešení to mít musí.

Pro mě je vlastně teď na americký pile nejzajímavější možnost osadit dado blade a mít tam zero clearance insert. Napsal jsem na jednu JET pilu v Německu, jestli tam jde dado dát, uvidíme, co mi odepíšou. Zatím vím s jistotou jen o tom, že tam vleze 6 mm šíroký drážkovací kotouč, možná i centimetr. http://www.welsch-maschinen.de/holz/saegen/jts250cs.htm

Ale celkově to mám vlastně teď jako dilema vozejk vs. dado blade. Kdybych chtěl obojí, tak budu mít poměrně problém. Zatim vim jen o Felderovi, ovšem maj to za příplatek a taková pila stojí kilo bez daně.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahoj Kolegove,
zdravim noveho clena "klubu" Vladu. Libi se mi tvuj "nick" (protoze zanedlouho budu taky dvojtata!!!) a uz se moc tesim na dalsiho pomocnika do dilny. Nas Kristianek bude mit v lete 3 roky a neni den, kdy by se nedobyval za mnou do garaze. A to je potom " ja chcu zapnout tu pilu, ja chcu zatocit tim kolem (na pasovce) ja chcu vyvrtat tu dirku (ne tim malym vtakem, dej tam tento veliky tatinku) ja chcu zkusit tu malou vrtacku a ted tu velkou vrtacku, ja si vezmu to male kladivko a ty si vezmi to velke :mrgreen: atd, atd.... no proste neudelam vubec nic kdyz ho tam mam, nastesti ho to prestane po 15 min. bavit a mam zase pul hodiny na praci nez se zacne zase dobyvat. :D No porad je to lepsi nez aby sedel v kuse u pocitace a sledoval Pata a Mata. ;)
Abych se vratil k tematu:
Konecne jsem se dostal k tomu, abych dokoncil vse potrebne k pouzivani pily a musim rict, ze jsem nadsenejsi a nadsenejsi. Fakt jsem mel stesti jako blazen, ze jsem na tuto pilu natrefil a vim to moc dobre (skoda ze moje zena to tak neciti) ostatne co jsem cetl na netu, tak to je stejne s tema manzelkama uplne vsude at je to USA, Kanada nebo Kazachstan. :lol: Dneska jsem dokoncil muj prvni pripravek "crosscut slad" podle Matthiasova designu a funguje to krasne. Taky uz mam vyrobeny "zero clearance insert" z 12mm preklizky. A taky jsem dneska vyrobil bocni kryt motoru na pilu s moznosti chlazeni motoru. Funguje to super a nasavany vzduch ventilatorem motoru urychluje pohyb pilin smerem do odsavaciho hrdla. Jeste planuju v nejblizsi dobe vyrobit cyklonovy odsavac, co zrovna vyrabi i Matthias. Motor mam a zbytek bude z preklizky a co dum dal. At se dari chlapi.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

to je super že už to máš složený. Když jsi nadšenější a nadšenější - v čem vidíš třeba už teď zásadní zlepšení proti stávající pile - a jako jsi doteď měl? Já jsem s takovouhle amerikou nikdy nedělal a všechno znám jen teoreticky.

Honza
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Tady to žije, to mě těší!

Nick dvojtáta (mezinárodně občas twinsfather) používám už řádku let. Přesněji od té doby, co se mi v mládí povedlo vystřihnout jednovaječný dvojčata - holky, kterým už je dnes 10 let. :) Do dílny je beru cíleně, ale já s vybavováním teprve začínám a tak spíš zametají :D ....třeba dnes jsem kutil home made router table a už se nemůžu dočkat pondělní PPLky, která mi do něj přiveze horní frézku CMT 7E.

Ale abych nebyl úplně off topic: na diskutované pile nebudu mockrát formátovat lamino, ani spárovku z dubiska na stůl do hradní kuchyně, ale rád bych převážně přesně krátil hranolky do modulární stavebnice pro větší děti, kterou už nějaký čas po chvilkách vymýšlím. S lidmi od Feldera jsme to probírali a saw sled by měl být řešením jak efektivně a přesně řezání drobných prvků dělat. Dnes řežu pouze otočenou přímočarou pilou upnutou do setu od Neutechnik a zvládá to krátké příčné řezy s přesností +-0,20 mm mezi jednotlivými kusy, jen je to pomalé a ne moc bezpečné. Felder vyrábí a prodává špičkové pily, nicméně toho evropského střihu. Nejmenší HAMMER K3 basic umí za 64 bez DPH. Chvíli jsem uvažoval vzhledem k velikosti dílny o jejich pětikombinaci HAMMER C3 31, kde po dvojím sundání ceny se za kvalitu žádá relativně slušný peníz, ale upřímně bojím se zatím do toho tolik investovat. V čem mám ale jasno, že pokud koupím pilu např. z Poličky, tak vezmu od Hammera brzo aspoň srovnávačku/protahovačku A3 26 nebo 31 se spirálovým hřídelem. Ceny startují na 42 bez DPH za A3 26 (s klasickým třínožovým válcem) a vzhledem k tomu co to umí a celkové konstrukci stroje, to považuju za přiměřené.

To jsem se rozepsal, snad mi to odpustíte, ale třeba to k něčemu někomu bude. ;)

Mějte se dobře!
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

No jo, o C3 31 jsem uvažoval taky. Jenže je to hromádka peněz a třeba to nemá a nemůže mít náklopnou hřídel spodní frézky, což je škoda. Tu spirálovou hoblovku jsem ve vedlejším vlákně řešil taky, ale nebyl jsem schopen přijít na to, proč by to mělo hoblovat líp. Vlastně jsem tu měl v pátek i přímo chlápka od Felderů a nebyl mi schopen vysvětlit proč by to mělo hoblovat líp, když to zasekává do dřeva stále kolmo, byť po segmentech. Hlavní přínos to má údajně jen na měkký dřevo se zkroucenýma vláknama. No já se mezitim dostal ke starý kombinaci Jaroma za třicku, je to čtyřnožovka, na předváděčce chodila pěkně, tak jsem si řekl, že to pro začátek zkusim a kdyby něco, tak ji pošlu zas do světa.

Jináč Felder umí i drážkovací kotouče, měly by tam údajně jít i kotouče od Pilany. Ovšem je to s příplatkem, musí tam dojít jiná hřídel se sundavací přírubou, která je tam jinak fixně. Je to kvůli vozejku, aby ho kotouč nedrážkoval. Píšu to proto, že kdybys ten drážkovač v budoucnu chtěl, tak je třeba na to myslet už teď.

Jak jsi psal o tý pile z Anglie - máš nějaký konkrétní tipy a tušíš co by stála doprava? Ještě v tom nemam pořád jasno, ale může se stát, že bych do toho šel.

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
ja jsem prave driv zadnou kotoucovou pilu nemel a proto jsem ji tak rychle koupil, protoze takovou sanci uz bych urcite nemel. Mel jsem jenom: mafla (velky Extol, maly Makita na baterku), pasovou pilu (podle Matthiase ale kola pr. 50cm), pokosku Makita LS1216, primocarku Makita. Puvodne jsem myslel, ze ze pouziju toho 230mm Extola na vyrobu pily jako to udelal Matthias s tou jeho starou Makitou, ale i po vymene loziska to hazelo, protoze to ulozeni kotouce je proste blato.
Muzu srovnavat s pilama co mame v praci. Je tam jedna stara potvora co na ni rezou preklizku, ale nema ani naklapeni kotouce a celkove je v takovem stavu, ze kdyz jsem na ni jednou rezal tak jsem mel strach o ruce. My mame rok starou formatku ceske vyroby (za boha si nevzpomenu vyrobce) a ta jede velice pekne. Jenom me pri rezani masivu vadi, ze kluci ji maji serizenou tak, ze pojezdovy vozik je o nejaky milimetr nad stolem vedle kotouce. Jim to vyhovuje, protoze se pri rezani lamina tak deska nesoupe po stole, ale ja kdyz rezu masiv, tak vetsinou z fosny rezu hranoly a tak mi ten milimetr dela problemy, protoze ta deska proste nesedi rovne. Dalsi vec co mi vadi, ze naklapeni kotouce i kdyz je precizni a elektronicke, tak trva tak dlouho, ze by clovek usnul. (no na 45st. to jede snad 45sec.) To na JET-ce stihnu 3x sklopit a vyrovnat kotouc. Jinak ale samozrejmne nema chybu a pro desky 3m dlouhe je jak delana. Po sundani pravitka se da projet i 3,5m na delku s vozikem. Je to ale stroj do velke dilny a to je pro me taky minus, protoze potrebuju kompaktni stroj. A na velke veci si muzu vzdycky zajet do prace na tuto velkou masinu. Dalsi vec, co se mi libi na USA pile jsou samozrejmne ty drazky ve stole a moznost vymeny vymezovacich desek u kotouce a takrka neomezene moznosti vyuziti pily jak na klasicke rezani, tak frezovani, soustruzeni atd...
Jo a v neposledni rade se mi libi moznost vyuziti pridavneho stolu pro zabudovani spodni frezy, kterou urcitre taky letos dam dohromady vcetne naklapeni vretene opet podle Matthiase.
https://www.youtube.com/watch?v=-EHRhh1 ... TF1e20OLaq
https://www.youtube.com/watch?v=uv3IxAg ... redirect=1
https://www.youtube.com/watch?v=yLaQyNS ... TF1e20OLaq
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů