Střešní okno - výroba

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Střešní okno - výroba

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

už jste někdo dělali střešní okna? Potřebuju jich teď asi osm a říkal jsem si, že než něco kupovat (byť už se dají sehnat i poměrně levná), tak si je udělám sám a aspoň se něco naučím. Ale nedaří se mi nikde o tom nic moc najít, a už vůbec se nevyznám v kování takvýchto oken (stačí mi kyvné).

Představuju si to celé dost jednoduše, ale to je možná ten problém a proto se radši ptám - máte někdo zkušenost, víte někdo na co si dát pozor, příp. co se dá udělat jinak nebo lépe než bývá standardně?

Vlastně kromě toho kování mám největší obavu z oplechování - ale nemyslím teď klasický lem pro napojení na krytinu, ale oplechování samotného křídla v dolní části a pak rámu nahoře.

Díky
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Střešní okno - výroba

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
myslim ze nejlepsi stresni okna jsou takove ktere si nenamontujes! Ale to asi nechces slyset co? Jde mi to to, ze kvalitni stresni okno doma na kolene nevyrobis a driv nebo pozdeji i to kvalitni bude zatekat. Nebo minimalne se bude rosit sklo a stekat po sikme stene. A to nemluvim o tepelnem mostu jako hrom. Proste je to dira do stresniho plaste. Podle toho co pises, bych se do toho vubec nepoustel. Nakonec zjistis, ze ty koupene te vyjdou levneji, protoze kdyz nebudou fungovat ty co vyrobis, tak je budes stejne muset koupit. V dnesni dobe jsou drevena okna opravdu velmi specialni obor, na ktery potrebujes lepene hranoly kvuli stabilite, kvalitni frezu s cepovacim vozikem a hlavne sadu frez, kterych je cca 12ks a sada stoji klidne i 200 tis.kc. Nevim ale do jake miry jsi zrucny truhlar a treba te jenom podcenuju. Budu rad, kdyz se podelis s vysledkem jestli do vyroby pujdes. Zatim ahoj Petr
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Střešní okno - výroba

Příspěvek od Hans »

Petr píše:Ahoj,
myslim ze nejlepsi stresni okna jsou takove ktere si nenamontujes! Ale to asi nechces slyset co? Jde mi to to, ze kvalitni stresni okno doma na kolene nevyrobis a driv nebo pozdeji i to kvalitni bude zatekat. Nebo minimalne se bude rosit sklo a stekat po sikme stene. A to nemluvim o tepelnem mostu jako hrom. Proste je to dira do stresniho plaste. Podle toho co pises, bych se do toho vubec nepoustel. Nakonec zjistis, ze ty koupene te vyjdou levneji, protoze kdyz nebudou fungovat ty co vyrobis, tak je budes stejne muset koupit. V dnesni dobe jsou drevena okna opravdu velmi specialni obor, na ktery potrebujes lepene hranoly kvuli stabilite, kvalitni frezu s cepovacim vozikem a hlavne sadu frez, kterych je cca 12ks a sada stoji klidne i 200 tis.kc. Nevim ale do jake miry jsi zrucny truhlar a treba te jenom podcenuju. Budu rad, kdyz se podelis s vysledkem jestli do vyroby pujdes. Zatim ahoj Petr
Ahoj,
no jo, tohle slyšet nechcu :-) Ale máš pravdu, čím víc se o to zajímám, tím víc vidím, že některý součásti jsou pro mě neřešitelnej výrobní problém, hlavně kování a různý ty límce apod. Tak to asi odpískám a koupim něco hotovýho.
Jen ještě k těm (euro)hranolům - což platí nejen pro střešní okna - co s nima pořád všichni mají? Rozumím, že vhodnou skladbou mezi sebou kompenzují napětí a míň se to kroutí, ale neřekl bych že je nějak náročné si to slepit sám. Snad jen u napojované lamely je problém vyfrézovat tu tisícidrážku, ale to možná neni takovej problém udělat třeba jen dvoudrážku (dvě pera).
Jinak truhlář jsem začínající, ale o to ambicioznější. Takže mi každá prkotina trvá týden, protože to musim mít všechno pěkný a přesný. Dobře mi tak :-)
Měj se
Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 hostů