Výběr materiálu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

Kola z auta chceš použít jako hlavní kola pásu? Hmmm, taky jsem takové řešení viděl na trubce, bylo to zajímavé. Ale spíš jsem uvažoval o kolech ze dřeva, něco ve stylu jako použil Mathias Wandel.

Motor bych měl, v dílně mi zavazí stará doma dělaná srovnávačka, kterou nepoužívám. Chtěl jsem se jí zbavit, ale nikdo ji nechce. Motor je tam dost velký, třífázový. Akorát to bude znamenat, že s tím půjde řezat jen doma a to mi trochu vadí. Měl jsem představu, že bych to umístil na pozemku, který mám asi 300m od baráku - mám tam jen ovocné stromy a včely. Nedělal bych si nepořádek doma a neobtěžoval bych hlukem. Ale není tam elektřina :-(
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od Roman »

No přemýšlel jsem taky o kolech ze dřeva,ty kola z auta to je dost brutální.Nebo koupit,ale to už není zadarmo.Musel by jsi tam přidělat nějakej benzínovej motor.Koukal jsem na stránky,kde prodávají i komponenty na pily samodoma,bohužel né tady.
Ipodlak
Příspěvky: 12
Registrován: 04 led 2011, 08:37

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od Ipodlak »

Ahoj, mám jeden dotaz ohledně výběru materiálu... Jakým pravidlem se řídit při výběru nehraněných sušených fošen, abych vybral kvalitní materiál, který nemá vnitřní pnutí? Potřebuji vyrobit hromadu planěk na plot, koupil jsme v dřevoprodejně sušené 5cm borovicové fošny šířky cca 45 cm, délky 4m. Řežu je na 1,2 m dlouhé latě které mají profil 5 x 2,5 cm pomocí kocoura s vodicí lištou (Protool) takže řez je perfektně rovný, jenže se mi stává, že u některých kousků sotva lať odříznu tak je z ní lať, kolikrát se sama odštípne ještě před dokončením řezu jak to v materiálu pne. Otázka tedy zní, podle čeho vybrat z haldy fošen ty pravé které se nebudou kroutit?:) Díky! :)
VítekM
Příspěvky: 20
Registrován: 15 led 2013, 11:16
Bydliště: Praha 8

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od VítekM »

Zdravím,

jsem zatím spíše teoretik, teprve začínám, ale v jedné knize jsem četl, že méně se kroutí radiálně řezané fošny, tedy ty, u kterých je odchylka letokruhů od roviny řezu více než 45°. Jak to říct lidsky, prostě ty z prostředka kmene, na ploše jsou letokruhy vidět jako čáry, netvoří tangenciální kresbu; jasné to je při pohledu na čelo řeziva. Když si představím, kolik dřeva bych musel přerovnat :lol: , to raději hledám použité latě na stavbách – a je jich dost, dělníkům na materiálu nesejde, vyhodí kde co, vždyť to neplatí oni, ale firma!
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

No, je sice pravda, že radiálně řezané dřevo se kroutí méně, ale myslím, že úplně stoprocentně se na to spolehnout nedá. A pokud jde o vnitřní pnutí, tak toho se podle mě nezbavíš ani radiálně řezaným dřevem.
Nevím, jestli to někdo umí poznat dopředu, ale já ne. Snažím se už při prvotním hrubém dělení prken sledovat tendenci ke kroucení a nechávat si přiměřený přídavek na srovnání.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů