Výběr materiálu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

Chystám se vyrobit skříňku/stolek pod televizi, mělo by to být trošku ve stylu starožitného nábytku. Tedy trochu řezbařiny na nožkách a dvířkách (nějaký list, spirálka apod.) a celé namořeno na tmavě hnědo (něco z rodiny mahagonových odstínů).
Řeším teď vhodný materiál, rozhodně to musí být tvrdé dřevo, v žádném případě jehličnany. Nabízí se jasan nebo buk - výhodou je snadná dostupnost na každé pile a taky už je trochu znám, dělal jsem z nich. Jasan má krásnou kresbu let, ale taky má velké póry, což na té řezbě může působit trochu rušivě. Buk má zase kresbu poměrně nevýraznou.
Zvažuju taky třešeň, ta je krásná (stejně ji zaplácám mořidlem :-) ). Jen je trochu hůře dostupná a taky s ní nemám zkušenost. V literatuře jsem našel zmínku o tom, že se špatně řeže dlátem přes léta.
Podělí se někdo o názor či radu?
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od krokus »

Tak kup rovnou mahagon, ne? Snad nebudeš muset vzít celý kubík..., prodávají i po fošnách. Třešeň se řeže přes léta dobře, jen stopa není tak hladká. Jestli budete dělat něco historizujícího, určitě se Vám hodí toto http://www.youtube.com/watch?v=IXbLJC0Oauk. A když se to povede, vyvstává otázka, zda televizi nevyhodit oknem - aby byl vidět stolek. Stejně tam nic nedávají...
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od Roman »

Ten buk asi né,ten nemá opravdu kresbu,ta třešen je supr,krásný dřevo,ale to bude ranec.Ořech ten je taky krásnej.Jablon,třešen,švestka,škumpa to jsou všechno krásný dřeva.Lidi tyhle stromy většinou rozřežou na topení,pak příjdeš na pilu,že chceš metr třešně a oni řeknou 30táců za metr.Určitě bych dřevo z krásnou kresbou nemořil,ale jen olejoval,voskoval,mořit můžeš ten buk.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

Hmmm, mahagon mě už taky napadl, ale spíš tíhnu k domácím dřevinám. Ani nevím, kde bych ten mahagon někde poblíž koupil, ale nevylučuji ho :) Ještě to zvážím, jestli se mi podaří najít dodavatele.
Jasan pro tento projekt pomalu opouštím, ty výrazné póry by se k tomuto stylu asi nehodily.

Za odkaz na video díky, je zajímavé. Už jsem podobné nohy vyráběl, ale je tam pár zajímavých tipů. Na tom TV stolku navíc budou nožky vyrobené podobnou technologií - vyřezané na pásovce a následně dozdobené dlátem.

Pro ilustraci návrh ve Sketchupu
Přílohy
stolek_v2-2.jpg
stolek_v2-2.jpg (16.27 KiB) Zobrazeno 14136 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

Roman píše:Ten buk asi né,ten nemá opravdu kresbu,ta třešen je supr,krásný dřevo,ale to bude ranec.Ořech ten je taky krásnej.Jablon,třešen,švestka,škumpa to jsou všechno krásný dřeva.Lidi tyhle stromy většinou rozřežou na topení,pak příjdeš na pilu,že chceš metr třešně a oni řeknou 30táců za metr.Určitě bych dřevo z krásnou kresbou nemořil,ale jen olejoval,voskoval,mořit můžeš ten buk.
No jo, mě se taky líbí nábytek s bezbarvou povrchovkou, ale tentokrát chci vytvořit kus v určitém stylu a k tomu prostě patří tmavé odstíny.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

Tak jsem nakonec zvolil tu třešeň a už vyrábím piliny. Tím dlátem to jde docela dobře. :D
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od Roman »

JanB píše:Tak jsem nakonec zvolil tu třešeň a už vyrábím piliny. Tím dlátem to jde docela dobře. :D
Tak jak jsi pokročil,co ta třešen,kde jsi jí kupoval a kolik chtěli za metr?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

No, právě jsem přišel z dílny - chodím jen po večerech, jak uložím děti :-)

Třešeň jsem koupil v Ostravě, měli tam zbytek a bylo to dost přebrané, takže i lepší cena. 12tis. za tl. 50mm a 8tis. za 30mm. A většina dílů na tom mém stolku je dlouhá okolo půl metru, tak jsem dokázal vybrat i z toho, co tam bylo.

Pracuje se tím dobře a i řez dlátem přes léta je pěkně lesklý.

Mám teď nařezané a ohoblované hlavní díly korpusu a taky většinu čepových spojů i drážky pro boční panely a záda. A mezitím na odřezcích zkouším vzory na řezbu, abych si rovnou nepokazil ty finální díly :-) Hlavně ty nohy budou ještě zajímavé
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od Roman »

Tak to je supr cena.Tady kousek týpek chtěl za metr 30. :oops: Mám tady taky hromádku třešně,co jsem sám nařezal.Blbě jsem to proložil a jak to člověk hned neschová tak to praská.Tak to bude spíš na nějaký šperky,hřebeny.Dostat se k nějaký zdravý třešni 40cm,tak to musí bejt luxus.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr materiálu

Příspěvek od JanB »

No, 30tis. je fakt dost. Ten chlapík co jsem od něj bral, má v ceníku 12tis. a 15tis. (za tl. 30 a 50mm).
A cenu co jsem psal včera měl jen proto, že doprodával zbytky. Kdybych chtěl dělat postel nebo vysokou skříň, asi bych měl problém vybrat, ale jak jsem psal, tento stolek má s výjimkou horní desky většinu dílů krátkých.

Loni jsem taky kácel třešeň, ale nebyla moc rovně rostlá, tak to bude taky spíš na drobnější věci, až vyschne. Jak jsi tu tvoji řezal? Já jsem zajel na místní pilu, ale ti mi to nechtěli pořezat, tak jsem musel sám řetězovkou. Není to moc rovné, bude hodně hoblování. Napříště to bude chtít vymyslet nějaké vodítko.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů