Srovnávačka s protahem

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Alda
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2013, 21:51

Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Alda »

Dobrý den všem na fóru,
vlastním hoblovku s protahem rumunské výroby, litinový stroj, rád bych se zeptal, zda někdo neví jak pořádně nastavit nože a seřídit pružiny protahu na tomto nebo podobném stroji. Nemám manuál, zajímalo by mě jak mají být nože vysunuté, aby to bylo tak, jak má být.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Roman »

Koukni na předchozí příspěvek.Na ustavení prodávají tenhle přípravek-má to magnety,takže to cvakneš na válec a další magnet přidržuje nůž a tím otočným kolečkem šteluješ vysunutí nože.Hoblovku jsem šteloval jen přez prkýnko,ale tohle bude přesnější.
Alda
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2013, 21:51

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Alda »

Prkýnkem jsem šteloval dosud, ale bylo to zdlouhavý a nebylo to úplně ono, tak jsem zakoupil ten přípravek s magnety - měl jsem asi smůlu na kus, je tak nepřesný, až je nepoužitelný a nechal sem ho reklamovat.
Taky by mě zajímalo, jak mají být nože vysunutý přes přítlačný lišty, dával jsem to asi necelý 1mm, ale nevím zda je to tak dobře.
jestli máte někdo dobrou zkušenost s nějakým přípravkem, uvítám radu.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Roman »

Co tohle použít na ustavení nožů http://www.uni-max.cz/uchylkomer-s-magn ... ojankem/d/

Tady máš odpoved od truhláře.

To se takhle nedá říct, záleží co máš za válec a jaké jsou klopny, dej sem nějakou fotku kde to bude všechno vidět.

Všeobecně cca 0,75 až 1 mm nůž nad válec, nebo cca 1 mm nůž nad klopnu, ale někdy to tak nejde, záleží co máš za stroj, jak je to z výroby udělané a jak se na tom podepsal zub času.
Všeobecně platí že čím méně přestrčíš nůž přes klopnu, tím to bude méně vytrhávat kolem suků, přesně jako u hoblíku s klopnou, tak se řiď při seřizování podle tohoto pravidla a nějak to zvládneš.
Alda
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2013, 21:51

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Alda »

Ten přípravek vypadá zajímavě, jestli je to přesný tak to může dobře fungovat.
Ještě by mě zajímalo, jak a kde mají být pružiny v přítlačných válcích, přidávám foto stroje,
pružiny jsou v těch železných blocích pod šrouby , je tam celkem 8 děr, ale pružiny mám 4, tak nevím, jestli chybí, anebo mají být jenom na 1 straně (na 2. straně jsou válečky už jakoby napružený řetězem od převodovky, co je točí).
Přílohy
DSC_0156.JPG
DSC_0156.JPG (91.01 KiB) Zobrazeno 20017 x
DSC_0158.JPG
DSC_0158.JPG (90.89 KiB) Zobrazeno 20017 x
DSC_0160.JPG
DSC_0160.JPG (91.92 KiB) Zobrazeno 20017 x
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Roman »

Přez ty hodinky by to mělo jít hodně přesně nastavit.Jestli to maká,tak bych ty válce neřešil a jestli se dají ty válce nějak štelovat,tak na to příjdeš určitě sám.Určitě bych obešel nějaký truhláře,těch je všude dost.Tak většinou tahám modrosti z těch zkušenějších já.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od truvan »

Ahoj,já jsemvšechny přípravky vyházel,jestliže to používáš taky jako srovnávačku tak asi nejrychlejší je způsob s tím prkýnkem,ale záleží na tom,jestli to s tím umíš??kolik jsi to prkýnko odhazoval?? já mám rysku tak 5-6 mm, tolik musí odhodit
všechny kudly.Hodinky mám taky ale vždycky jsem se snima strašně natrápil a dělal to min.třikrát tak dlouho než s hranolkem,ale zas když je člověk trpělivej a ten čas tomu věnuje proč né??? a je pravda že to pak je nejpřesnější.":)
Míru zdar
práci čest
Alda
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2013, 21:51

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Alda »

Ahoj, rysku na prkýnku mám taky cca 6 mm, co máš za stroj? Ono taky určitě záleži na vel. válce při té vzdálenosti odhození. Jinak zadní stůl mám taky výškově stavitelný, myslel sem, že se nedřív nože ustaví jenom ve válci podle údajů vyrobce a pak se teprv (na srovnávačce) nastaví zadní stůl.
Hobluje to hezky, ale pořád se mi to nějak nezdá :) Když protáhnu prkna na spárovku, tak musím ještě 1 hranu srovnat, aby opravdu seděli...
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od truvan »

No nevím třeba tu jsou chytřejší ale dle mého skromného názoru
(myslel sem, že se nedřív nože ustaví jenom ve válci podle údajů vyrobce a pak se teprv (na srovnávačce) nastaví zadní stůl.)
se toto dělá možná ve výrobě stroje podle mě se nože štelují k zadnímu stolu,(jinak je to imho na mašli)jinak píšeš že to hobluje pjekně a na tu spárovku to přerovnáváš z protahu???(protahuješ prkna na stojato??????to je imho nesmysl) (mužeš mít bud oblouk dovnitř nebo ven nebo probraný konec nic víc by se imho dít nemělo)asi by bylo dobré kdybys napsal svuj postup jak děláš spárovku jestli tam nemáš nějaký technologický kiks :)
třeba (a)rozmítaání,orovnání plochy +hrany-protažení druhé hrany
nebo (b)rozmítnutí-orovnání plochy -orovnání obou hran.

následně lepení-pak protahování

děláš a,nebo b,?? nebo c??
Já třeba když ted lepím radiální SM spárovky

tak 1,rozmítám (nna sdružené rozměry budoucí tl.spárovky s nadmírou pro hoblování)
2,orovnávám plochu
3,protahuju na tl.co to dá(z fošny 50 která je ve skutečnosti53-54) dostanu z toho cca47.
4,rozřezávám s předřezem na tl. budoucí desky + nadmíra
5,poskládám do figury
6,lepím(nanášení lepidla je pak uplně supr protože všechny lamely jsou stejně široké takže je jen stáhnu k sobě naleju na to trochu lepidla roztáhnu ho špachtlí(kus sololitu) a stíhám otevřenou dobu lepidla 7-10 min při šířce 80 cm spárovky :)což u bílého lepidla při různých šířkách vlysu a se štětkou býval problém :)
7,protahuju
8,brousím
tenhle zpusob používám na tl spárovky od 1-3 cmPřijde mi jako nejefektnější z hlediska prořezu i práce :)
Míru zdar
práci čest
lorch
Příspěvky: 54
Registrován: 09 říj 2011, 20:05

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od lorch »

Nože se ustavují podle válce a pak podle nožů seřídíš zadní plát. Můsí na to být ale dobře seštelované pláty vůdči hoblovacímu válci.
http://www.truhlarime.cz/ web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů