Srovnávačka s protahem

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Alda
Příspěvky: 5
Registrován: 27 led 2013, 21:51

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Alda »

Ahoj, díky za odpovědi,
už jsem to vyřešil. Problém dělaly podávací válečky, který se po projetí prkna časo nevracely dolů (když tam mám pri práci kryt, tak to nebylo vidět) a jak netlačily, tak to dělalo vlnky. Stačilo tovyčistit a promazat apak ještě seštelovat odlehčovací váleček aby tak nevyčníval.

Jinak spárovku vyrábim způs. a. (tady byl ten problém, že 2. hrana po protažení neseděla tak dobře), prkna bez předchozího srovnání první hrany samozřejmě neprotahuju.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od JanB »

truvan píše:asi by bylo dobré kdybys napsal svuj postup jak děláš spárovku jestli tam nemáš nějaký technologický kiks :
Můžu i já? :D Jsem samouk a spárovky jsou něco, kde si furt nejsem úplně jistý v kramflecích...
Dělám různé kousky nábytku, převážně z tvrdého dřeva. Na pile dostanu neomítané řezivo. Chci vyrobit desku stolu o šířce dejme tomu 70cm, tl. 25mm, řezivo má cca 33-34mm. Protah má max. 41cm, takže celou hotovou desku neprotáhnu. Na druhou stranu nechci, aby ta deska vypadala jako podlaha v tělocvičně - z pěticentimetrových proužků. Takže zvolím čtyři kusy na celou šířku, podělím tedy 70cm/4, plus něco na ohoblování a takové rozměry se pokusím vyřezat z toho, co mám k dispozici - kromě snahy o šetření materiálem se snažím i o to, aby k sobě opticky trochu pasovaly léta. Tyto dvě snahy obvykle vedou k tomu, že si na tu velkou čtyřmetrovou desku rozkreslím jednotlivé díly tak, že na rozřezání musím použít přímočarku nebo mafl, na stolní pile by to moc nešlo.
Takže mám vyřezané čtyři vhodné kusy dřeva o potřebné délce a šířce (s přídavky). Na srovnávačce srovnám jednu plochu a podle podélného pravítka jednu hranu. Potom všechno protáhnu na zhruba 27mm. Druhou hranu srovnám na kotoučové pile - tím zarovnám ten ne úplně rovný řez po maflu.
Následně si všechny kousky položím na stůl a snažím se je poskládat tak, aby se nejen střídala levá a pravá strana, ale aby to i opticky vypadalo co nejlíp. Označím pořadí desek a styčné hrany srovnám na srovnávačce podle podélného pravítka a zkouším, jestli k sobě pasují. Potom slepím dvě a dvě k sobě, po zaschnutí protáhnu na finálních 25 mm.
Potom opět zkontroluju hrany, případně opravím na srovnávačce a slepím. Finální produkt už do protahu nedostanu, poslední spoj už tedy nepřehobluju. Musím ho přebrousit a jelikož nevládnu velkým strojem, dělám to ručně excentrickou bruskou. U tvrdého dřeva to docela jde, u jehličnanů se mi ale stává, že se měkčí léta vybrušují víc a povrch se stává vlnitým :(

Tak co můžu dělat líp se stávajícím vybavením? :-)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Martin »

Škoda,tahle část diskuze už přestává být o ručním řemesle :( .Dobře nabroušený hoblík poslední slep zamaskuje spolehlivě.Žádné vlnkování nehrozí.Jinak posunu posledního spoje se dá zamezit použitím lamelovací frézy.Zároveň se tím zvýší pevnost spoje.Nemyslete,že jsem zatvrzelý odpůrce použití strojů.Mohou práci zrychlit a ulehčit,ale vybízím k zamyšlení kdy mi stroj pomůže a kdy už zdržuje.Typickým zdržovačem je bruska ;)
Morčez!
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od truvan »

tak to je supr že se problem vyřešil a už to maká jak má,
jinak malá douška k použití strojů nebo ručního nářadí,
myslím že se jedná o to jestli se jedná o hobby práci nebo o živnost,u hobby je to jasné,ale jestli se tím člověk živí tak vždycky záleží na tom jestli vydělá nebo ne,jestli mi zákazník zaplatí 5 hodin ručního hoblování namísto 10 min strojního tak mi osobně nedělá problem hoblovat ručně.
no a vo tom to imho asi je.
http://youtu.be/fOr_ml09FuM
http://youtu.be/iexKbX0RvLo
Míru zdar
práci čest
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávačka s protahem

Příspěvek od Roman »

Jo dřív se dělalo všechno růčo,ale oni nikam zřejmně nepospíchali.U restourátora,umělce,kutila to asi najde uplatnění.Bohužel dneska jde především o rychlost,nejmenší cenu.Kluk tady má v bazaru 24 těch kovových hoblíku od NAREXU,tak bych mohl potrénovat. :PMně by se líbil ten velký hoblík na trámy,jak to bere slaboulinkou šupinku,to bych snad i věřil,že to je rychlejší než el.hoblík,ten bych fakt využil.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů