Rovinnost II

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

A přebroušení děláš ruční pásovou bruskou?
J.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovinnost II

Příspěvek od JanB »

Ne, ruční excentrickou, podle potřeby buď zrnitostí 120 a následně 180, nebo rovnou 180.

Mimochodem, pokud hodláš zkusit ten postup s horní frézkou, počítej s tím že taky budeš muset přebrousit stopy po nástroji.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

Právě mi přišlo, že s tou frézkou by to muselo být buď naprosto dokonalé, nebo to stejně zanechá stopy, i když asi ne tak hluboké, ale na přebroušení už to bude.
J.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

To znamená, že když máš 40-tku protahovačku, velké desky (spárovky) stejně musíš nějak jinak dodělávat. Když je protah třeba 60 nebo dokonce 80 cm široký, potom není problém si finálně spárovku protáhnout v celé její šíři, čímž se srovnají ty drobné nerovnosti při její výrobě.
J.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Rovinnost II

Příspěvek od JanB »

Jo, jednotlivá prkna si připravím o chlup silnější a slepím na šířku tak, aby mi vlezly do protahu, cca 37-40cm, jak to vyjde. Pak protáhnu na finální tloušťku a slepím dohromady, takže musím dobrousit jeden max. dva spoje.
Ale jak jsem psal, ten spoj lícuje tak, že brousím opravdu minimálně a stejně lehce přebrušuju celou plochu.
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Jirka »

Aha, tak takhle by to šlo, jeden, maximálně dva spoje na srovnání (broušení)...to je v pohodě. To bych mohl aplikovat i na tu svoji 31 cm protahovačku, je to přeci jen lepší, než brousit vše.
Plsoun
Příspěvky: 1
Registrován: 13 říj 2020, 08:45

Re: Rovinnost II

Příspěvek od Plsoun »

Chtěl bych se zeptat .Jak přesný máte protah? Snažím se vyladit podkladáním stůl protahu. Při protahování prkna šíře cca 20 cm mám rozdíl mezi levou a pravou stranou prkna cca 0.3 mm. A to už mi na lepení sparovky příjde hodně.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Rovinnost II

Příspěvek od pinos »

A co třeba podložit domečky s ložiskem, teda pokud to není kombiunace s hoblovkou, tam to může zase rozhodit kvalitu hoblování.
Jestli to je něco z plechu, nebo slabostěnné odlitky, případně jestli to má vůle z výroby, tak to pomůže jen na chvilku, jestli vůbec.
Ale osobní zkušenosti s těmito stroji nemám. Protahy vlastním dva, všechno litina. Tam to stačí seřídit jednou a pak to prakticky není třeba řešit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů