Náhrada formátky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Náhrada formátky

Příspěvek od Jirka »

Ahoj lidi, tak jsem se zde opět po delší době objevil, abych diskutoval a ptal se. Je to tu zaměřené sice více na ruční zpracování, nicméně já osobně jsem se vydal takovou cestou spíše tíhnoucí ke strojům.
Dovybavuji si dílnu a přemýšlím, jak nejlépe nahradit formátku, protože kvalitní formátku (i starší, parametry: motor alespoň 3 kW, délka řezu alespoň 2 m, třída přesnosti desetiny milimetru) zřejmě neseženu za ty peníze, co bych do ní mohl investovat (mám doma Makitu MLT100, ale není to ono - slabý motor a i přesnost nic moc, akorát je to někdy k zlosti). Přemýšlel jsem o pořízení kvalitní ponorné pily. Pracuji s tvrdým masivem, takže jsem přemýšlel o něčem silnějším a aby to bylo opravdu přesné a kvalitní řez, vychází z toho nejlépe Festool (ponorná pila s příkonem 1600 W). Ten se mi líbí i proto, že je to taková stavebnice, kde se dá leccos zkombinovat a je to univerzální i na případné další stroje. Ale je fakt, že je zase suverénně nejdražší (nicméně pořízení základní pily s lištou je stále výrazně levnější než starší formátka). Kdyby to nebyla ponorná pila, šel by ještě Protool (také pilka s příkonem 1600 W).
Základní otázka vůbec je, zdali lze formátku nahradit.
A tak se vás chci zeptat, jestli někdo máte podobné zkušenosti a řešil jste podobný problém a případně mohl poradit (ruční ryobu již mám, tímto směrem se nevydávám, tam to bude i o větší praxi :) ).
Díky Jirka
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Náhrada formátky

Příspěvek od Jirka »

Že by nikdo nikdy takový problém neřešil? :)
Zipíno
Příspěvky: 8
Registrován: 20 dub 2012, 11:51

Re: Náhrada formátky

Příspěvek od Zipíno »

Ponornou pilu vyrábí i Makita a DeWALT. U toho Festa se jen musí ta řezaná deska na zemi podložit vrstvou 5 cm polystyrenu a řeže jak ďas! :P
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Náhrada formátky

Příspěvek od Jirka »

Díky za první reakci, už jsem si říkal, že snad nekdo nezareaguje. V podstatě řeším nahrazení formátky, tzn. i formátovací řezy, pokud bych chtěl desku (spárovku) z tvrdého dřeva prostě naformátovat. Takže k tomu je možné použít i jinou pilu? Myslíš, že z pohledu výkonu bude dostačující pilka s 1200 W příkonu (řez cca 3cm silné dubové desky)?
Díky J.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů