Dýmka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Dýmka

Příspěvek od Roman »

Chtěl bych si vyrobit dýmku a scháním,kde se dají sehnat briárové přířezy.Ačkoliv jsem antinekuřák tak se mi to líbí.Hlavně to nepotřebuje moc zařízení a dá se to dělat i v bytovce ve sklepě.

Zatím jsem našel asi 2 odkazy na prodejce tady http://www.etrafika.cz/vypis/417/potreb ... robu_dymky
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Dýmka

Příspěvek od tomas0712 »

Nejsem si tak docela jistý, že se dýmka dá vyrobit úplně "na koleně - před pár lety jsem měl totiž možnost jednu takovou dílnu navštívit.

Přírez se dá koupit už nařezaný, ale je potřeba ho přesně navrtat, ten člověk na to měl sloupovou vrtačku a svěrák s přesným posunem ve dvou osách, a malý soustruh a dále speciální ploché vrtáky, které měly dole zaoblení.

Briár má v surovém stavu svíravou chuť, takže po hrubé výrobě dýmky se polotovar dlouhé hodiny vaří v nějakých olejích, které z dýmky vytáhnou ty horčiny, prostě je to alchymie...
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýmka

Příspěvek od Roman »

Jj už jsem něco pročetl.Na koleně se to dá v pohodě,není to zas taková věda.Vybavení mám,ale né u našich.Ty kořeny se musí koupit,tady to neroste-VAŘÍ SE TO NĚKOLIK HODIN,PAK SUŠÍ.Je to už připravený pro zpracování.Jediný trefit dobře ty díry,ale na to jsou jednoduchý triky.
Vencál
Příspěvky: 19
Registrován: 20 říj 2009, 13:07
Bydliště: Brno

Re: Dýmka

Příspěvek od Vencál »

je to asi týden, co jsem dokončil výrobu dvou dýmek, doma, na koleni. není to zase tak velká věda. Koupil jsem dva polotovary od pana Jirsy, přišly mi už správně vyvrtané i s troubelema. Pak už jenom rašple, pilníky, smirkové papíry, filcák na vyleštění. Jediné s čím jsem trochu bojoval bylo ohnutí troubele, ale nakonec to taky šlo :-) a ještě je trochu problém, že tyhle polotovary nejsou z toho úplně nejlepšího vřesovce (brier) a nemůžeš se pustit do úplných "šíleností", prostě jsi limitován velikostí a kvalitou toho přířezu.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýmka

Příspěvek od Roman »

No já taky objednal zatím polotovar od Jirsy,ještě nedorazil-jasný kvalita nebude nic moc.Mám stránku na nějakého Španěla,prodává tyhle kořeny v různých kvalitách a v sadách od 1ks do 50 ks.Kluci z dýmka net,to tam objednávají.Čím jsi to mořil a voskoval,leštění to vůbec nevím-jakej kotouč použít.Ten náhubek jsem koukal,že ohýbali nad lihovým kahanem pak rychle do vody.Na youtube jsou i workshopy tady z čech i výrobci z ciziny.No já bych to chtěl zkusit na kšeft,nápadů je dost-chtěl jsem k tomu dělat pěkné krabičky z ovocného dřeva.Ještě se vyráběly dýmky z buxusu a ještě asi 2 dřeva jsou na to vhodný.Krška myslím,ten má pěkný dýmky.Ty fabrický nevím,to není ono.Hod sem fotku,já se určitě rád podívám.R.
Vencál
Příspěvky: 19
Registrován: 20 říj 2009, 13:07
Bydliště: Brno

Re: Dýmka

Příspěvek od Vencál »

fotky zatím nemám, nějak nestíhám :(
troubel jsem ohýbal horkovzdušnou pistolí, ale zlomila se mi, pak jsem byl u kolegy, který už pár dýmek vyrobil a ten vzal horkovzdušku, troubel nahřál, ohnul v ruce a držel dokud nevychladla, v jeho podání žádná věda :lol:
Povrchovku jsem u jedné řešil smirkováním až do zrnitosti 2000, pak jsem vzal hadrový kotouč s bílou pastou, vyleštil to a na závěr jsem vzal filcák na který jsem nanesl směs včelího a karnaubského vosku a vyleštil. U druhé jsem po 800 smirku vzal lihové mořidlo, dýmku namořil a pokračoval jsem až do té 2000ky, leštění a vosk stejný postup jako prve.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýmka

Příspěvek od Roman »

Tak jsem objednal přířez jinde a dnes dorazil.Tak jsem se hned pustil do práce,už se rýsuje nějaký tvar trochu.
Přílohy
0.jpg
0.jpg (143.67 KiB) Zobrazeno 18758 x
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Dýmka

Příspěvek od ANTIN »

Je to tak,dýmka,zvlášť pokud se jedná o hobby blok,se dá vystrouhat i doma bez nějakého speciálního vybavení-ale s ním je to o tolik jednodušší ;)
Taky nic extra nemám a usmolil jsem si tohle:
P1130361.JPG
P1130361.JPG (150.44 KiB) Zobrazeno 16559 x
P.S.to ořechové pod dýmkou je stojánek/náramek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů