bezbarve moridlo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
pavel
Příspěvky: 7
Registrován: 27 dub 2010, 20:02

bezbarve moridlo

Příspěvek od pavel »

muze mi nekdo poradit ci doporucit nejaky nater ?
chtel bych zachovat zabarveni starych obrousenych tramu.
dale bych chtel nove tramy napodobit nejakym naterem aby vypadali jako stare.
drevo pouzivam jak na vnitrni vybaveni tak na ven vystavene nepriznim pocasi.
diky za vase rady.
pavel.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od Roman »

Řeším něco podobného.Já obrousil trámy bruskou,asi to nebude nezbytně nutné.Někde doporučovali natřít bezbarvým lakem :oops: já bych ošetřil nákým preparátem proti plísním atd. a pak natřel nějakým olejem,ber to jako odpověd laika.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od Jan »

Když jsem potřeboval nový smrk "zestárnout", napadlo mě použít vývaru z ořechových slupek, který mi zbyl z barvení látky. Dřevo zhnědlo a čím víckrát se natře, tím je tmavší. Myslím si, že to i trochu ochrání proti plísním. Ale byly to jen latě, nemám vyzkoušeno co to udělá v ploše. Natřel jsem to rovnou tím vývarem, nechal uschnout a pak natřel olejem... Pro jistotu bych si to zkusil na malém vzorku jak to bude vypadat. Mě to přijde vtipné a 100% natural.
Olej u starých trámů působí načervenalým odstínem, ale dá zajímavou patinu, vyzdvihne kresbu a posílí pocit stáří dřeva.
pavel
Příspěvky: 7
Registrován: 27 dub 2010, 20:02

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od pavel »

ten vyvar z orechovych slupek zni zajimave .vyzkousim. a jaky olej mas na mysli ?
a nespini ci nelepta pri dotyku ?
pavel
Příspěvky: 7
Registrován: 27 dub 2010, 20:02

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od pavel »

lak jsem zkousel ale neni to ono navic venku popraska a vydroli
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od Jan »

Jsem naturalista (čím jednodušší, tím lepší), takže jakýkoliv z naší nabídky dle vlastního uvážení. Ty oleje neobsahují žádná sykativa, takže déle vysychají. Pokud se přebytečný nátěr setře tak nebude špinit ani lepit.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od Jan »

Uklízel jsem na půdě, jéé a něco jsem našel. Asi tak 3 roky starý vzorkovník. Použitý vývar z ořechových slupek jako mořidlo. Smrk 1-3 nátěry. Prosím zkalibrujte si monitor na hodnotu našeho. :D
orech.jpg
orech.jpg (17.12 KiB) Zobrazeno 18213 x
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: bezbarve moridlo

Příspěvek od zdenek »

Ahoj. Protože mám půdní byt,mám trámy.Všechny jsem je obrousil jen ocelovým kartáčem do vrtačky a potom napatinoval vývarem z černého čaje.To jsem se naučil u památkářů.To byse nevěřily kolik takových fint existuje.Jinak se můžou trámy napustit roztokem jedna ku deseti vodní sklo a voda,ovšem vodní sklo draselné né sodné.Při tomto poměru dřevo dostává hnědý odstín a zároveň se impregnuje proti ohni ,vodě a některým škůdcům.Tohle používali i houslaři pro zvýšení životnosti.Jinak se taky trámy dříve na vesnicích a roubenkách napouštěly volskou krví.Fakt nekecám.Ahoj Zdenek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů