Ruční hoblování spárovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Ruční hoblování spárovky

Příspěvek od DaveZbor »

Ahoj,
chci se zeptat. Slepil jsem si spárovku. Jak jí teď mám srovnat, když chci použít pouze ruční hoblík?
Když hobluji podélně, tak se mi samořejme vytrhávají vlákna z protilehlých kusů.
Je lepší to hoblovat napříč? Jakým hoblíkem ideálně?
Děkuji
David :)
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Ruční hoblování spárovky

Příspěvek od Modřín »

Jak moc to trhá? Trhá ve smyslu vytrhne třísku nebo ve smyslu matné plošky s mírně pocuchaným povrchem?
Ideální je naučit se používat klopnu tak, aby to netrhalo. Tedy srovnaná plocha klopny těsně doléhá ke srovnané ploše želízka. Klopna je co nejblíž ostří, co nejblíž není milimetr, co nejblíž je třeba 0,2 a míň, podle toho jaký dřevo to je a jakej odpor utlačim nebo utáhnu. Pomůže co nejužší ústí hoblíku a plaz hoblíku těsně před ústím by mi měl to dřevo přitisknout. Opotřebení plazu v téhle oblasti nebo jeho nerovnosti jsou problém. Následně když hobluju nějakou hrůzu, tak musím mít naostřeno tak, abych mohl jet hoblíkem pomalu a je nejlepší brát minimální třísku.

Učit se rovnat zrovna větší desku asi není ideální začátek. Lepší by bylo začít na menších kusech a dostat to trochu do ruky. Když něco rovnám, tak hobluju podle toho, ve kterém směru se mi nejvíc hodí ty nerovnosti rovnat. Pokud chci povrch ručně hoblovanej, tak srovnám s ohledem na to, aby to netrhalo moc a pak to ohobluju na čisto, abych měl povrch. K rovnání se používají delší hoblíky, co mi seberou vyčnívající nerovnosti a k finálnímu hoblování kratší hoblíky, který ty nerovnosti kopírujou. Udržet perfektní rovinu a perfektní povrch zároveň je hodně těžký.

Hodně pomůže si tu spárovku slepit tak, aby měla minimální nerovnosti, tedy použít kolíky nebo lamely nebo domino, aby pak stačilo sebrat sem tam nějakej maličkej schůdek. Rozhodně je to ideální v případě, kdy to musím pak rovnat ručně a nemám na to široký mašiny.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Ruční hoblování spárovky

Příspěvek od witt »

Kvalita výsledku je přímo úměrná kvalitě a stavu hoblíků.
Nevím, jestli je to úplně správně, ale srovnání plochy dělám tak, že hoblíkem jedu buď šikmo na vlákna, nebo ho držím rovnoměrně s vlákny a ujíždím s ním mírně do strany.
DaveZbor
Příspěvky: 65
Registrován: 10 čer 2020, 05:52

Re: Ruční hoblování spárovky

Příspěvek od DaveZbor »

Super chlapy! Díky za názory... Určitě budu používat kolíky a lamely. Trhá to vždy menší kus. Je to tvrdé dřevo padouk a wenge.
A preferujete více kolíky nebo lamely? Přemýšlel jsem o lamelovačce od Makity. To by mohl být dobrý výběr ne?
Díky
David :)
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Ruční hoblování spárovky

Příspěvek od Modřín »

Hoblovat ručně takhle tvrdý dřeva je trochu vyšší dívčí z pohledu geometrie nábrusu želízka a už i specifikace oceli. Jinak je to spíš utrpení. Navíc wenge je známej třískovatej prevít co se vylamuje.

Jinak bych si asi vybral tu lamelovačku, vrtání do téhle tvrdosti, ale i třeba dubu a jasanu většinou bez ostrého vrtáku a profi mašiny dost často vandruje. Lamelovačka má kotouček, tak bych čekal že pude líp do materiálu a i líp udrží tu rovinu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 94 hostů