Kroucení pracovní desky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jkprg
Příspěvky: 2
Registrován: 26 lis 2023, 13:51

Kroucení pracovní desky

Příspěvek od jkprg »

Potěšilo mne, že zdejší diskuse nejsou plné ponižování a tak se jako nováček chci zeptat zkušených.

Před 2 lety jsem dělal velký dětský stůl z bukové pracovní desky (cink) 27mm od Exclusivholz, kterou jsem koupil a nechal nařezat v hobbymarketu. Asi po 3 dnech se doma deska začala viditelně prohýbat v příčném směru. Cca 10mm průhyb na 800mm široké desce. Tehdy jsem to vyřešil stažením k šuplikovým kontejnerům.

Chystám se teď na dětskou postel a bojím se stejného problému. Proto jsem se rozhodl čela udělat ze 3 částí, kdy střední část bude mít cink vodorovně a části po stranách svisle.
celo.png
celo.png (12.75 KiB) Zobrazeno 944 x
Z prostorových důvodů chci udělat takové seříznutí horní strany čela a nevím, jestli ta chybějící podpora svislého cinku na pravé straně neudělá nějakou paseku. Taky se bojím, že ty postraní části (cca 150mm) se začnou také kroutit. Mimochodem dali byste je stejnýma stranama jedním směrem nebo opačným? Bojím se, že když je dám opačným, tak aby nezkroutily tu prostřední část nějak do vrtule (třeba jsem něco nedomyslel)

A poslední dotaz, co za přírodní povrchovou úpravu byste mi doporučili? Ten stůl jsem natřel tvrdovoskem od OSMO a musím říct, že děcka to hned poškrábala. Polyuretan se mi na to moc dávat nechce.

Předem díky za případné rady.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Kroucení pracovní desky

Příspěvek od witt »

V příčném směru , tedy kolmo na vlákna? To je normální, tomu se musí zabránit konstrukčně, například svlakem, případně na kolmo přišroubovanou výztuhou, nikoliv lepenou. Uchycení by mělo být schopné pojmout případné roztažení desky, jinak deska může prasknout (svlak není v celé délce zalepen, vruty mají ve výztuze možnost pohybu).

Takže například to čelo může být celé svisle a cca v polovině (jak to vyjde) lze umístět výztuhu, která zároveň může posloužit jako držák roštu. Pokud to slepíš z těch tří částí, tak ta velká deska může při seschnutí prasknou. Případně se to nějak ošklivě rozleze. Dřevo by se na sebe nemělo v takovéto délce fixovat v kolmém směru - musí mít možnost pohybu. Dalo by se to také vyřešit rámem a do něj vsazenou kazetou, ale to je poněkud náročnější na vybavení dílny.

K povrchové úpravě - poškrábání zabrání snad akorát nalitý epoxidový lak - což je hnus. Dřevo má prostě svoji tvrdost a povrchová úprava ji změní jen minimálně, oleje či vosky prakticky vůbec.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kroucení pracovní desky

Příspěvek od Hans »

jkprg píše: 26 lis 2023, 21:03 Ten stůl jsem natřel tvrdovoskem od OSMO a musím říct, že děcka to hned poškrábala.
Jak říká witt, povrchovka to dřevo nějak zázračně nezpevní. Ale počítám, že když je to buk, nebudou ty škrábance nějak extra hluboké. Zkusil bych to zatím neřešit, ono až těch škrábanců přibude, může to někdy získat celkem pěknou patinu. Nejhorší je škrábanec uprostřed dokonalé plochy, ale když se to časem tak nějak rozleze, přestane to rušit.


Hans
jkprg
Příspěvky: 2
Registrován: 26 lis 2023, 13:51

Re: Kroucení pracovní desky

Příspěvek od jkprg »

Tak ještě jednou díky pánové. Dává mi to smysl a pravděpodobně jste mi zachránili materiál :-)

Existuje nějaké pravidlo na parametry toho svlaku v závislosti na síle a druhu materiálu? Hloubka, šířka, příčné zkosení a podélné zkosení…
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 88 hostů