Pásová pila - výběr

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Mini
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2023, 18:52

Pásová pila - výběr

Příspěvek od Mini »

Ahoj,
do hobby dílny vybírám pásovou pilu. Hlavní účel je řezání desek (hranolků) z fošen a trámů. Momentálně to řeším starou cirkulárkou nebo maflem, oboje v nevalné kvalitě vyžadující výrazné hoblování. Na formátovací pilu nemám místo (dílna má asi 23m2 a je v ní hoblovka, spodní frézka, horizontální dlabačka a další věci). A protože občas fušuji i do tesařiny, pásová pila mi přijde lepší (možná bych v budoucnu dokoupil stolní pilu).
Požadavky:
- prořez alespoň 200mm
- preferuji 400V
- žádné monstrum, strop má asi jen 210cm
- "kvalita řezu", rád bych něco slušného, co nebude pro zlost (ne jako třeba pokosová pila Scheppach, kde jsem radši sundal bezpečnostní kryt, než s ním pořád zápasit)
- původně jsem myslel na cenu do 30 000,-, ale nakonec jsem vytipoval trochu dražší:
Hammer N2-38
Holzmann HBS 470 PROFI
Record Power SABRE-350 nebo BS400 (jen na 230V)

Parametricky vychází nejlépe Holzmann, ale jinak tady je na tuto značku hlavně kritika. Má i nejvyšší hmotnost (což může znamenat tuhost, ale ne přesnost) a válečkové vedení pilového pásu. Naopak chválený Hammer (nevím, jestli chvála platí i na tyto low-end modely) má jen kluzné vedení, na které jsem se tu taky dočetl kritiku.
Ten RecordPower je zatím spíše do počtu, protože nic moc dalšího jsem v této cenové relaci nenašel.

Díky za jakékoliv podněty a tipy.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od jbubik »

N2-38 (a N2-35) jsou low end pily, které bych asi pro Váš účel nekupoval. Znám člověka, který dělá modelařinu, má N2-35 a je s ní velmi spokojen, ale ten se pohybuje na úrovni "prkýnek" a používá ji převážně na vyřezávání s pásem 6 mm. Pro opravdu tvrdou práci s masivem bych si připlatil za N3800 nebo N4400.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od Hans »

Hodně záleží, jak velké fošny a trámy na tom chcete řezat. Abych byl upřímný, měl jsem u kamaráda tu čest právě s N3800 (nebo možná N4400, už nevím) a nepřišlo mi to jako nějak zvlášť tuhá pila, bylo to takové... vachrlaté. Takže nějaké těžké klády bych na tom úplně neviděl a když, tak jen s podporami kolem - ale to zas není na malou dílnu. Ale když už se zabýváte i tesařinou, nebyla by pro Vás nakonec vhodnější ruční pásová pila? Na menší věci se to dá postavit a naopak s tim můžete jezdit po povrchu trámu, když je velký/těžký. A zabírá to minimum místa.

Hans
Mini
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2023, 18:52

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od Mini »

Hlavní použití bude na desky a hranolky do 10cm výšky. Řezat trámy na tom neplánuji, párkrát na roka nějaký trám srovnat (nebo bych na tom chtěl dělat čepy na čele). Ale v této cenové relací už mají všechny pily prořez min. 250mm, takže ten můj požadavek na min. 200mm asi nedával ani smysl.
Ruční pásovka je pěkná hračka, ale musel bych k tomu řešit stůl a vzhledem k hlavnímu použití mi to přijde jako otrava.
Uvidíme kolik stojí ten Hammer. To video na jejich webu, kde řeže asi 2mm plát, je parádní :). Co mě ale zaujalo je, že i na těchto pásovkách (N3800 a N4400) mají asi v základu kluzné vedení pilového pásu (ne keramiku). A co jsem procházel pily od různých výrobců, tak toto vedení mají skoro všichni i u dražších pil (valivé vedení jsem viděl snad jen u Holzmanna a Woodfastu). Teoreticky mi přijde, že valivé vedení musí být lepší, přitom cenově ty rolny musí stát skoro stejně, jako kluzná kolečka. Tak proč to všichni dělají - je můj předpoklad mylný a to kluzné vedení je lepší než valivé?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od Hans »

Zkuste se podívat ještě na Laguny, mají dobré recenze.

Stran toho vedení - úplně původně byly dubové špalíky, pak nějaké textitové a na svém Grizzlym jsem měl původně hliníkové. Pak přišly ty rolny a posledních asi 10 let se výrobci předhánějí v tom, kdo tam dá tu keramiku. Všichni shodně tvrdí, že je to lepší. Na fórech se často uvádí zhruba tyto výhody:
- šteluje se přímo na dotyk s pásem, tj. není tam boční vakl, jako musí být u rolen (dávají se na dištanc pětidolarovky - musíte do směnárny :-)),
- nehřeje se to, páč ta keramika je hodně hladká a koeficient tření je nižší, navíc keramika má výbornou tepelnou vodivost,
- nehromadí se na vedení svinčík při řezání mokrého. Narozdíl od rolen, které svinčík napěchují na pás, tohle asi mj. působí jako stírátko.

Je fakt, že třeba strojní pásovky maj ložiska taky na dotyk, ale neběhají tak rychle a průběžně se chladí+mažou emulzí. To u dřeva úplně nejde.

Tak ať dobře pořídíte.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od jardako »

Já bych u Feldera šel vždy do té vyšší řady, ne do Hammera. Např. pásovku bych koupil FB610.
https://www.felder-group.com/cs-cz/prod ... ne-p142939

Jinak od Power Record mám maličkou pilu Sabre 250 a je to mazlík:
https://www.recordpower.cz/pasova-pila- ... -10_z2122/

Takže tu značku mám celkem rád, ale samozřejmě nevím, jak to je s těma většíma pilama.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 27 lis 2023, 14:17 Já bych u Feldera šel vždy do té vyšší řady, ne do Hammera. Např. pásovku bych koupil FB610.
.....jen se bude za autorem na pásovku vyčleněné peníze blbě shánět 😂.....
Mini
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2023, 18:52

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od Mini »

jbubik píše: 27 lis 2023, 19:26
jardako píše: 27 lis 2023, 14:17 Já bych u Feldera šel vždy do té vyšší řady, ne do Hammera. Např. pásovku bych koupil FB610.
.....jen se bude za autorem na pásovku vyčleněné peníze blbě shánět 😂.....
To asi ano, ještě vlastně nevím ani cenu za tu N3800. Navíc už mi to ani nevleze pod strop, takže mě to nemusí trápit :D
Co jsem zběžně koukal, asi se dají sehnat použité za slušnou cenu, ale ty rozměry jsou mimo mé možnosti.
Mini
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2023, 18:52

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od Mini »

Hans píše: 27 lis 2023, 10:27 Zkuste se podívat ještě na Laguny, mají dobré recenze.

Stran toho vedení - úplně původně byly dubové špalíky, pak nějaké textitové a na svém Grizzlym jsem měl původně hliníkové. Pak přišly ty rolny a posledních asi 10 let se výrobci předhánějí v tom, kdo tam dá tu keramiku. Všichni shodně tvrdí, že je to lepší. Na fórech se často uvádí zhruba tyto výhody:
- šteluje se přímo na dotyk s pásem, tj. není tam boční vakl, jako musí být u rolen (dávají se na dištanc pětidolarovky - musíte do směnárny :-)),
- nehřeje se to, páč ta keramika je hodně hladká a koeficient tření je nižší, navíc keramika má výbornou tepelnou vodivost,
- nehromadí se na vedení svinčík při řezání mokrého. Narozdíl od rolen, které svinčík napěchují na pás, tohle asi mj. působí jako stírátko.

Je fakt, že třeba strojní pásovky maj ložiska taky na dotyk, ale neběhají tak rychle a průběžně se chladí+mažou emulzí. To u dřeva úplně nejde.

Tak ať dobře pořídíte.


Hans
Já možná nepoužívám přesné názvosloví co se týká vedení pásu. Rozlišuji 3 typy:
1) keramické vedení u dražších profi pil
keramika.jpg
keramika.jpg (24.64 KiB) Zobrazeno 911 x
2) kluzné vedení
kluzne.jpg
kluzne.jpg (22.14 KiB) Zobrazeno 911 x
3) valivé vedení
valive.jpg
valive.jpg (34.54 KiB) Zobrazeno 911 x
A z variant 2) a 3) mi přijde lepší valivé 3), ale výrobci dominantně používají kluzné 2). Tak by mě zajímalo, zda je to z cenových důvodů nebo je lepší (a nebo je to ta keramika, u které popisujete výhody?)
Například i Holzstar HBS473 (o kterém mimochodem dodavatel tvrdí, že se kompletně dělá v Německu) má na některých fotkách valivé vedení 3), ale aktuální verze na webu výrobce už je s kluzným vedením 2)
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Pásová pila - výběr

Příspěvek od jardako »

jbubik píše: 27 lis 2023, 19:26
jardako píše: 27 lis 2023, 14:17 Já bych u Feldera šel vždy do té vyšší řady, ne do Hammera. Např. pásovku bych koupil FB610.
.....jen se bude za autorem na pásovku vyčleněné peníze blbě shánět 😂.....
No dle mne je lepší koupit co nejlepší stroj, i když třeba dražší, a chvíli pak hladovět, protože pak už je těžké ho vyměnit za jiný, pokud se ukáže, že není dost dobrý.
Ale ten strop je samozřejmě jasný limit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 101 hostů