Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Příspěvek od witt »

Jaké máte zkušenosti s vlhkoměry? Pokud vím, tak běžně dostupné jsou dvě základní konstrukce:
1) vysokofekvenční - ta s kovovou bambulkou
2) ohmická - ta se dvěma bodci
Jaká je přesnější případně uživatělštější?
Mám levný měřák s bodci (z Lidlu?) - nějak jsem se ho naučil používat, ale tak trochu ukazuje blbosti. Neumí změřit zcela vyschlé dřevo - truhlářské řezivo má 0 %. A abych řekl pravdu, tak vlastně ani nevím, zda ukazuje dřevařskou vlhkost, nebo energetickou.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Příspěvek od ivoch »

Měl jsem také nějakou levnou potvoru a hodnoty moc neseděly. Takže jsem koupil tohle a maximální spokojenost:

https://www.epristroje.cz/materialovy-v ... pact-plus/
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Příspěvek od witt »

A to je ten frekvenční, ne?

Vzhledem k tomu, že reakce jsou vlažné, položím doplňují dotaz - měříte vůbec vlhkost dřeva?
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Příspěvek od Modřín »

No musim se přiznat, že neměřim, protože většinou člověk ví, jestli to prošlo sušičkou nebo ne. Pak to stejně neleží někde v teple a suchu, leží to někde v hale nebo pod přístřeškem, kde je více méně vlhkost jako venku, protože celej den sou tam otevřený vrata. Čili na kolik to kdo usušil mi neni moc platný, vím, že pokud to tam chvíli leželo, tak už to neni pravda. Záleží hodně co je zrovna za počasí.

Hodně spíš řeším, kam přijde ten finální výrobek a jak moc čekám, že to tam bude nebo cvičit, pak prostě když je to dovnitř do moderní stavby, kde bude sucho a teplo, tak se to nahrubo nařeže a nechá vycukat v dílně v teple a suchu proložený několik týdnů na vozejku. To je případ, kdy preferuju ze sušuárny, protože i když ten povrch bude navlhlej, tak se to zase přirozeně dosuší během doby kdy to leží. Pokud je to někam do studena, jako kostel nebo stará chalupa, kde se v zimě netopí, protože tam nikdo nejezdí, tak hodně řešim konstrukčně, aby to mělo prostor cvičit a spíš preferuju vzduchosuchý dřevo, jsem přesvědčenej, že ten pohyb líp snáší. Ze sušičky člověk nikdy neví, jak rychle a při jaký teplotě se to sušilo a při opracování je myslim hodně znát, že často dřevo ze sušky je křehčí a drobivější a prostě má vlastnosti, který se mi moc nelíbí, protože to málokdo suší pomalu a při rozumný teplotě. Když je to upečený, tak nemám pocit, že by to nějak pomohlo, spíš naopak.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Čím a jak měříte vlhkost dřeva?

Příspěvek od witt »

Doposud jsem řešil vlhkost především u palivového dřeva (sušit, nebo už pálit?). Jenže pak mě napadlo, zjistit, jak je na tom naše stará chalupa, případně jaké jsou rozdíly mezi jejími částmi, potažmo, kde je nejlepší místo pro skladování řeziva s ohledem pro budoucí využití. Atd. atd. No a když jsem se položil do problematiky, tak jsem zjistitl, že to je poněkud složitější, viz např. zde:

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... -nezmerite
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 69 hostů