Pořádná pila (opět)

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
dimmu
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2022, 12:54

Pořádná pila (opět)

Příspěvek od dimmu »

Ahoj chlapi, měl bych takovej dotaz ke stolním pilám. Předem říkám, že jsem hobbík (programátor), takže jelikož se trošku ztrácím, tak se ptám.

Práce se dřevem mě baví a příští rok až budu mít hotovu dílničku (cca 6,5 x 3 m), tak bych se chtěl pustit do výroby nábytku z masivu - jen pro sebe a případně pro rodinu.

Zatím mám na hraní pilu Dewalt DWE 7492. Je to klasická jobsite stolní pila, takže mě štve, že nemá rovnej stůl, T drážky taky nejsou stejný, seštělovat kotouč je hrozná pakárna,...

Takže bych chtěl nějakou solidnější pilu. Je mi jasný, že za 15 tisíc se nic rozumného pořídit nedá. Určitě bych chtěl novou pilu (nemám skill na to, abych opravoval nějakou bazarovku). A teď ten dotaz, co si pořídit za pilu?

- Řekněme, že cenový strop je cca 150 tisíc.
- Myslím, že kotouč stačí 254 mm (na co se vlastně používá větší? S prořezem cca 80 mm říznu i truhlářské fošny),
- Formátovací stůl 160 až 200 cm - větší by se mi do dílničky asi nevešel
- 2 T drážky (všiml jsem si, že hromada formátek má pouze jednu T drážku umístěnou ve formátovacím stole - proč se nedělá i druhá napravo od kotouče?)
- Motor nejlépe na 400 V

Skoro všechno co se prodává je Čína (Holzman, Holzstar, Bernardo, Proma, Record Power,...) - akorát jiný logo a barvičky. Já si nejsem jistej kvalitou zpracování.

Co byste mi poradili? Ještě uvažuju nad Laguna Fusion 3 (škoda, že není na 400 V a že nemá formátovací stůl - dá se sice pořídit Harvey COMPASS ST-1500 Sliding Table, ale řekl bych, že je to nouzovka).

Předem děkuji za odpovědi a za tipy. Je mi jasné, že moje otázka je poměrně široká až kontroverzní... Díky!
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pořádná pila (opět)

Příspěvek od witt »

S konkrétní pilou neporadím, napadl mě však jeden postěh - opravdu potřebuješ pro práci s masivem tahle velký formátovací stůl? Mimojiné dost překáží. Předpokládám, že pila bude hlavně sloužit k omítání/rozmítání fošen do spárovky. Mně ta dílna nepřijde nějak extra veliká a na masiv bych upřednostnil pořádnou hoblovku/protah a pak stolní pásovou brusku. Pokud nejde o seriovku, tak se mi na ořezávání velkých spárovek jako efektivnější osvědčila ponorka (není nutné manipulovat s velkou deskou, měnit kotouč atd....).
dimmu
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2022, 12:54

Re: Pořádná pila (opět)

Příspěvek od dimmu »

Jj, vím, že dílna je docela malá, takže si pohrávám s myšlenkou zbourat zeď a ještě ji o cca 2 metry zvětšit, takže by výsledná podlahová plocha byla cca 6,5 x 5 m. Já vlastně nevím, jestli od pily nechci "hodně". Chtěl bych ji používat na:

a) omítání fošen - jak píšeš ty
b) formátování spárovek
c) drážkování
d) i na maličkosti - šuplíky, rámečky na fotky, poličky, dvířka

Hoblovka/protah - zatím mám v merku Hammer A3 31. Nad stolní pásovou bruskou jsem zatím nepřemýšlel. Díky za postřeh.

Jinak k tomu masivu - už teď je mi jasný, že tam po mně bude někdo (sestřičky,...) chtít i nějaký blbosti z lamina (poličky, regály)
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Pořádná pila (opět)

Příspěvek od ivoch »

Rozhodně doporučuji Hammer k3 Winner Comfort.

https://www.felder-group.com/cs-cz/prod ... k3-p144077
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pořádná pila (opět)

Příspěvek od witt »

dimmu píše: 02 lis 2023, 16:16 už teď je mi jasný, že tam po mně bude někdo (sestřičky,...) chtít i nějaký blbosti z lamina (poličky, regály)
takže ještě předřez
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Pořádná pila (opět)

Příspěvek od witt »

Jo a ještě mě napadlo
dimmu píše: 02 lis 2023, 16:16 Hoblovka/protah - zatím mám v merku Hammer A3 31.
Samotná hoblovka OK, ale dle pořadavků na pilu usuzuju, že cílíš na pohodovou a komfortní práci se spárovkami - pak by to taky chtělo protah alespoň 60 cm, aby se širší spárovka vešla v celku a nemusela se dělit, případně brutálně brousit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 86 hostů