Zkáza, smrt a zapomnění

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od jardako »

Ahoj, vypadá to tu už úplně mrtvě. Tak díky vám všem, bylo to tu s váma těch pár let fajn
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od witt »

Asi nikdo nic nedělá a pak není, co sdílet či se na něco ptát. Přiznám se, že i můj výkon v oblasti truhlařiny je letos zcela mizivý.
Co jsem letos udělal/dělám:
1) Asi největším počinem byla renovace okna (rozuměj jednoho křídla ve špaletovém okně). Kompletní rozborka a "narovnání" prohnutých dílů hoblíkem.
2) Kamarád mi dal jako palivové dřevo smrkové a borové hranoly 10 x 5 cm, byly z nějakých přepravních klecí. To dřevo ale bylo tak pěkné a kupodivu suché, že jsem ho uskladnil pro pozdější využití. Mám ho cca jeden kubík.
3) Na smeťáku jsem našel samodomo čelní brusku. Motor 400V, robustní kovová konstrukce, pohyblivý stůl 80 x 30 cm, solidní stroj. Sice jsem jí nepotřeboval a nemám pro ní ideální místo, ale znáte to...
4) A další počin je také "houmlesní": u popelnic ležela krabice s rozebraným maflem od Narexu. To jsem tam nemohl nechat. Chybělo pár dílů, jako rozpěrný klín či šrouby, ale světe div se, po smontování fungoval. Nechápu proč se v tom někdo vrtal. Maflů má sice několik a po objevu ponorné pily je už nepoužívám, ale po tom všem jsem si k němu našel vztah.
5) Zvažuju, že vyměnim ohraňovací frézku od Makity (ta s plastovým tělem a 6 mm kleštinou) za ten makiťácký set (hliníkové tělo, více základen, + 8 mm kleština). Máte k tomuto bodu někdo nějaký postřeh?
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od Modřín »

Pracoval sem s tou makiťáckou frézkou v aku verzi letos asi 10 dní. Doma mám Dewalt a ve srovnání s ním mi vadilo, že hloubka se nastavuje jinak a přišlo mi to trochu nepřesný a zdlouhavý. Ale to zase až tolik nevadí, jakmile se to nastaví tak to funguje ok. Taky mě štvalo to zapínání na dvě tlačítka. Ale jinak dobrá mašinka, vydrží i hodně dlouho na tu baterku.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od witt »

jj, Dewalt má to štelování s prstencem o dost lepší. Ale nakonec mě od něj odradila vyšší hmotnost (a hned v zápětí dvojnásobná cena). Ona už ta kovová Makita je těžší než plastová.
BTW ta plastová Makita se nastavuje celkem dobře, šroubem se to dá dotáhnout tak, aby se frézka ještě hýbala, ale nebyla tam vůle. Problém ale je její dotahování. Je to plast, takže se to nedá rvát na krev a občas se mi při práci hnula, protože jsem to utáhl málo.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od Modřín »

Jo no ten Dewalt je cenově jinde, ale bohužel mám baterky jen modrej bosch a dewalt, takže sem měl snadnej výběr, jelikož bosch to dělá jen v tý slabší řadě a moc se mi to nelíbilo. U Dewaltu pořád nějak věřim, že to hodně vydrží, alespoň to je má zkušenost a váhu nějak nevnímam, stejně to člověk po něčem sune a na rozdíl od velký fézky je to nepodstatný. A s kabelem sem nechtěl, stačí mi ty kabely od většího nářadí, který se všude pletou, každej kabel co nemusí bejt je pro mě výhra. Ale rozhodně je super ta 8 mm kleština, v zásadě je to plnohodnotná frézka, co zvládne většinu toho, co ty střední velikosti. Už vlastně používám jen tuhle malou a občas když to tedy jinak nejde tak velkýho Tritona.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Zkáza, smrt a zapomnění

Příspěvek od Hans »

witt píše: 29 říj 2023, 11:41 3) Na smeťáku jsem našel samodomo čelní brusku. Motor 400V, robustní kovová konstrukce, pohyblivý stůl 80 x 30 cm, solidní stroj. Sice jsem jí nepotřeboval a nemám pro ní ideální místo, ale znáte to...
To mi připomíná jeden díl Simpsonů, kde se ptali Barneyho na Homera: "Homer mi daroval ledvinu. Nebyla jeho a nepotřeboval jsem ji, ale bylo to od něj hezké." :-D
witt píše: 29 říj 2023, 11:415) Zvažuju, že vyměnim ohraňovací frézku od Makity (ta s plastovým tělem a 6 mm kleštinou) za ten makiťácký set (hliníkové tělo, více základen, + 8 mm kleština). Máte k tomuto bodu někdo nějaký postřeh?
Nějakou Makitu s kovovým tělem používám s fixně upnutou zaoblovačkou a za několik let tohohle upnutí se to ani nehnulo. Pokud by šlo o porovnání s celoplastovou Makitou, odhaduju, že to bude podobné jako totéž od CMT. Tam jsem si na jinou hranku koupil celoplastovku a je to teda podstatně horší, vibruje to a celkově je to míň kultivovaný. Takže Makita s kovovym tělem tady určitě bude znamenat pokrok :-) BTW ta Makita má softstart, kdežto CMT se málem vyškubne z ruky, jak tvrdě startuje.

No jinak já dělal schody, stupně kotvený na rybinu do schodnic a lepený do silikonovýho lůžka, aby to nevrzalo. Funguje to skvěle, vrže od prvního dne :-D

Kromě jinýho jsem já vyhoumlesil hromadu desek s LEMMama, což je senza - ale počítám, že s tímhle tady asi nepochodím ;-)

Jo, mam několik kmenů ořechu, jabloní a hrušní. Do dílny se dostanu tak málo, že mi to dřív sežerou roztoči, už to leží na půde leta. Tak kdybyste někdo v blízkosti Slovácka potřeboval, určo se dohodnem.


Tož tak

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 63 hostů