Přesná pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Přesná pila

Příspěvek od Danidos »

Dobrý den všem,

Prosím o zkušenosti-radu ohledně nějaké přesné pily.
Mám hobby dílnu ve sklepě. Do ní vedou poměrně příkre schody. Do ní si chci pořídit stolní pilu která pro mě bude víceméně konečným řešením. Měl jsem Bosch GTS 10 XC. Vyměnil jsem ji za DeWalt, u kterého mi více vyhovuje nastavení dorazu. Místo ní hledám něco přesnějšiho. Nejsem často schopen dosáhnout, aby řez byl pravoúhlý.

Vzhledem k umístění dílny nepřipadá v úvahu např. Laguna a pod. Uměl by mi někdo poradit pilu rozumné velikosti, přesnou-připadně jednoduše kalibrovatelnou, s nastavováním jako má DeWalt nebo podbným-u které se mohu spolehnout na měřítko?

Nechci přímo říkat že cena nehraje roli (statisíce za ni dávat nechci), ale jde mi spíše o kvalitu, přesnost a dobrou ovladatelnost.
Přemýšlím o Festool Precisio 70, 80. Ale nemám jak zjistit, že to za to stojí. Od Festoolu mám hodně věcí a jsem spokojený, tak nevím.

Prosím, poradí někdo?
Děkuji za každý příspěvek
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Přesná pila

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

je možné, že Festool Precisio řeže ucházejícně, ale pořád je lepší ji chápat spíš jako mobilní pilku pro parketáře apod. Příliš nevěřím, že když na to naložíte byť i menší fošnu, tak že to někde neuhne.

Fakt nechcete zkusit tu Lagunu? Ona ta pilka je celkem lehká, ale už se na ní dá dělat přesně. Když sundáte boční litěné plochy, tak ji na rudlu spolu ještě s někým v klidu dolů dostanete. Příp. můžete odmontovat i tu spodní bednu, taky to nebude větší problém. Pak to dolů donesete nejspíš i sám.

Oproti těm mobilním pilkám to bude jak nebe a dudy. Uvidíte, že to za trochu námahy stálo. A koukám, že je teď i celkem levná.


Hans
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Přesná pila

Příspěvek od Danidos »

Děkuji za info.

Fusion 1 bych tam možná i dostal.
Zkusím to proměřit a vymyslet. Předpokládám že kvalitativní rozdíl mezi 1,2 a 3 moc nebude.
Pokud to chápu dobře, rozdíl je ve velikosti stolu.

Máte s Lagunou zkušenost?

Děkuji moc.
Daniel Dostál
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Přesná pila

Příspěvek od Hans »

Aha, teď koukám, že za výhodný peníze je jen Fusion 1. Pardon.

Mám Fusion 3 jako druhou pilku, ale kdybych si dlouho předtím nepořídil šikovnou formátku, vystačil bych si s Fusion asi úplně, na nábytkařinu je to určitě ok. Kvalitativní rozdíl oproti starším neznám, ale je k tomu hromada recenzí třeba na YT. Mám tušení, že zas tak nešlo o velikost stolu, že tam byly nějaké snad změny i v mechanice či co - ale to dobře nevím. Takhle od pohledu se mi zdá, že Fusion 1 nemá litěné ty boční stoly, což ale zas tak nutně nevadí. Litina je sice slovo bóži, ale u těch postranních ploch mi to nepřijde jako problém.

Jak tak koukám, tak ještě Fusion 1 a 2 mají slabší motory. Záleží na tom, co děláte. Ta trojka má už přes 2 kW a tam je velká nevýhoda, že má velkej záběrnej proud, což rádo vyhazuje jističe. V tomhle výkonu je to zkrátka na 1f trochu nesmysl. Takže jestli nechcete řezat 8 cm dub na jeden zátah a budete jen drobně nábytkařit, neměl bych zase u těch 1300 W takovou obavu.

U toho proměřování znovu zdůrazňuju - bez úhony se dají odmontovat pravítka i ty boční stoly. Zbude jen maličký půdorys stroje o velikosti asi tak průměrné pračky.

Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Přesná pila

Příspěvek od witt »

Danidos píše: 01 kvě 2023, 13:04 ...Nejsem často schopen dosáhnout, aby řez byl pravoúhlý.
A není spíše poblém v hoblovce? Pokud je spodní strana prkna absolutně rovná a správně nastavená kolmost řezu (což lze s většími či menšími obtížemi udělat na jakékoliv pile), tak to prostě kolmé být musí.
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Přesná pila

Příspěvek od Danidos »

Díky moc.

1 mi bude stačit. O víkendu to přeměřím a rozhodnu co dál.
Bez daně je za nějakých 35 000, takže cenově není co řešit. Není to nic hrozného. Ještě musím pořešit jak ji umístím.

Doufám že rok starý DeWalt půjde rozumně prodat. Pokud ne, nechám ho jako rezervu.

Co se týká hobloky/protahovačky mám Holzstar 305 a zatím jsem na mou práci spokojený. U té je rovnost a pravoúhlost v pohodě.


Díky moc za postřehy a rady. Za každé další budu rád.
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Přesná pila

Příspěvek od Danidos »

Tak jsem se byl v pátwk podívat v IGM. Pila fajn a asi se vejde bez problémů.

Ale nasadili mi brouka do hlavy. Fusion 2 není o moc větší, navíc jde zmenšit zhruba o 40-50 cm tím že se zkrátí vodicí lišty dorazu (jednotuše se vynechá jeden díl a přelepí se metr. Má už stoly komplet litinové a hlavně nastavení úhlu má digitální ukazatel.

Prosím má s tím někdo zkušenost? Funguje to bezchybně? Jde mi o to zda to stojí za to……

Díky za info.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů