Lepenie škárovky na hrúbku

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od Avarax »

Ahojte potreboval by som poradiť ako zlepiť dve škárovky na hrúbku ku sebe. Mám dve platne ktoré sú hrubé 16mm a chcem z nich vytvoriť hrúbku 32. Ide mi o to že keď tam nakydám lepidlo tak mi to z boku bude vytekať a stekať po tej spodnej škárovke. Ideálne by som to chcel tak aby sa nezababrala aby som ju nemusel brúsiť alebo píliť lebo ide o dve platne dlhé 2m. Napadá ma olepiť hranu maskovacou páskou aby lepidlo stieklo po páske a nedostalo sa na drevo.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od jbubik »

Pokud lepíte disperzním lepidlem stačí po slisování utřít vytečené lepidlo mokrým hadrem. Alespoň já to tak dělám a nevšml jsem si, že by nastal nejaký malér.
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od Avarax »

Budem to lepiť tibone 3 z dôvodu času lebo práca pri ňom je 8 - 10 min. Áno to ma napadlo ale čítal som o tej metóde že vznikajú dva problémy
1. lepidlo sa rozriedi a vsiakne do okolia spoju.
2. narušíš lepidlo na hrane lebo dodávaš do neho vodu

Toto som našiel na nete nie je to z mojich skúseností. Väčšina čo som kukal na nete ľudí tak to zoberú dlátom cca 20 min po aplikácií keď je lepidlo ešte tekuté ale pevné.
Modřín
Příspěvky: 102
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od Modřín »

Hm, jako rozředění lepidla na hraně myslím po pár minutách zaschnutí ve spoji už moc nehrozí. Nevím tedy jak bude použita následně slepená deska, ale pokud bude styčná plocha před slepením upravena jak má, tak to musí držet. U většiny lepidel asi zrovna nepočítá s tím, že se něco slepí a následně už se to nebude opracovávat.
Ale kolego, lepil jste někdy alespoň nějakou obyčejnou průběžnou spárovku? Já bych měl totiž obavu, jestli to za těch 8-10 minut stihnu sesvorkovat tak, aby se to nerozjíždělo, neprohnulo a nezačalo dělat jiné legrační věci, které často plochy namazané lepidlem a vystavené silám svorek dělat začnou. Nevím jak jsou ty desky velké, ale připravil bych si nějaké srovnané hranolky a spoustu svěrek, promyslel zajištění proti posunu a moc bych doporučil si to zkusit celé na sucho zasvěrkovat a ten proces se naučit. Upatlání od lepidla by mohl být ten nejmenší problém.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od witt »

Vyzkoušet si na to na nečisto je určitě dobré, jen je třeba počítat s tím, že klouzat po sobě to začne až s lepidlem.
Desky dlouhé 2m a široké? Bych měl spíše obavu čím to efektivně stáhnout k sobě.
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Lepenie škárovky na hrúbku

Příspěvek od juros1 »

Pridávam sa, trochu vytlačeného lepidla po stranách nie je žiadny problém, skôr naopak, v rozumnej miere je to potvrdenie toho že boli dosky k sebe pritiahnuté. Ja ho utieram vlhkou handrou a naozaj si nemyslím že to môže akokoľvek oslabiť spoj, pri lepení na plocho je tam tej styčnej plochy bohate. Fakt ale je že aj keď lepidlo utriem tak tam po zaschnutí vždy zostane viditeľný film ktorý sa ale ľahko dá zbrúsiť.

Rovnako ako ostatní tiež vidím oveľa väčší problém v tom ako tie dosky poriadne stiahnuť. Nedávno som to riešil pri výrobe dosky na stôl do dielne kde som lepil k sebe dve 18mm mdf 1x2m. No a najbezpečnejšie mi prišlo využiť to že jedna strana je nepohľadová a namiesto svorkovania som som si do spodnej dosky predvŕtal raster dier, ktorými som po nanesení lepidla dosky zošróboval. Je to robota navyše a vyžaduje to nepohľadovú stranu ale výsledok bol dokonalý spoj.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti