Fréza na rámečky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Fréza na rámečky

Příspěvek od jardako »

Ahoj, už jsem se před časem ptal, zkusím ještě:

Občas dělám rámečky na obrazy. Mám takovou pěknou čínskou frézičku, rámečky dělá pěkné.
cinska freza.jpg
cinska freza.jpg (172.99 KiB) Zobrazeno 5258 x
Ale je to čínská kvalita, trochu to dřevo orve ... rád bych měl něco solidnějšího.

Např. nože do frézovací hlavy jako je tato:
https://www.igm.cz/igm-univerzalni-frez ... -d30-ocel/

Nevíte o něčem?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Fréza na rámečky

Příspěvek od witt »

Ta hlava je ale do úplně jiného zařízení. Nože se dají nechat libovolně vybrousit na zakázku. Nejsem si ale jistý, že to problém vyřeší.
Podle mých zkušeností jsou tyhle frézy z ali vysoce funkční. Spíš bych si trochu pohrál s otáčkama a počtem průtahů. Pak také záleží na dřevě. Kvůli stabilitě se to lépe dělá frézováním kraje fošny a až poté profil odříznout.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Fréza na rámečky

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 03 dub 2023, 14:50 Ale je to čínská kvalita, trochu to dřevo orve ... rád bych měl něco solidnějšího.
Např. nože do frézovací hlavy jako je tato:
https://www.igm.cz/igm-univerzalni-frez ... -d30-ocel/
Nevíte o něčem?
Tak jestli máte spodní frézku, tak se Flury hlava použít pochopitelně dá. Ta ve Vašem odkazu je na mechanicky posuv podavačem, ale existují i na manuální. A Rh plus Vám do ní udělá nože i omezovače na zakázku, jen je potřeba vzít v úvahu, že max rozměr profilu je 20 x 50 mm.
Jinak já si myslím, ze vytrháváni může byt špatným posuvem nebo otáčkami frézy nebo mokrým materiálem, ale osobní zkušenost s číňany nemam
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Fréza na rámečky

Příspěvek od jardako »

witt píše: 03 dub 2023, 17:19 Ta hlava je ale do úplně jiného zařízení.
:D
witt píše: 03 dub 2023, 17:19 Nože se dají nechat libovolně vybrousit na zakázku.
jbubik píše: 03 dub 2023, 20:03 A Rh plus Vám do ní udělá nože i omezovače na zakázku
Díky za tyhle rady, to jsem nevěděl. Asi se tam někdy vypravím a zkonzultuju to s nima.


Jinak, zkoušel jsem stejné dřevo frézovat profilovacíma nožema, které ale na rámečky nejsou moc vhodné. A kvalita oproti té stopkové čínské fréze je zcela nesrovnatelná.


Ještě si dovolím jednu otázku ... jak je to přesně s těma hlavama pro ruční a strojní posuv. Ty pro ruční posuv mají navíc omezovače, ale jinak s nima uděláte totéž a dají se použít i s podavačem? Nebo je to jinak ...
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Fréza na rámečky

Příspěvek od jbubik »

jardako píše: 04 dub 2023, 01:00 Ještě si dovolím jednu otázku ... jak je to přesně s těma hlavama pro ruční a strojní posuv. Ty pro ruční posuv mají navíc omezovače, ale jinak s nima uděláte totéž a dají se použít i s podavačem? Nebo je to jinak ...
Nemusí to být pouze o omezovačích, ale i o geometrii zubů, tvaru těla frézy, velikosti maximálního úběru materiálu....tohle vždy stanovuje výrobce frézy, jde také o to, jak moc je daná fréza náchylná ke zpětnému vrhu. Z čehož vyplývá, že MAN na strojní posuv použít lze, MEC na ruční ne (nejste-li sebevrah). To neznamená, že MAN fréza Vám obrobek nevymrští, jen k tomu má menší tendenci.
Ono se to někdy na první pohled zdá divné, hluboká čepovací fréza na okenní křídla RH+ je výrobcem určena jako MAN, naopak mělká fréza na drážky v obložkových zárubních od Karnedu je MEC; nicméně při srovnání těch dvou sad je vidět právě ten rozdíl v profilaci těla i zubů.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Fréza na rámečky

Příspěvek od jardako »

Rozumím, díky. Šlo mi taky o to, jestli ruční frézu můžu použít s podavačem. Předpokládám, že ano. A naopak by to mohla být ta sebevražda (ke které se nechystám).
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů