Seřízení pilového pásu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Seřízení pilového pásu

Příspěvek od ivoch »

Dobrý večer,

jak seřizujete pilový pás na pile na horním oběžném kole, když se na něj díváte z boku? Co vím, tak by měly být zuby uprostřed tohoto oběžného kola. Bylo mi však řečeno, že u pásů širších než 10mm, by měly být zuby již mimo oběžné kolo, protože jejich šraňk by mohl poškodit gumové pásy na těchto kolech. Jak to tedy je?
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od juros1 »

Mam Lagunu 14BX a pouzivam na nej 19mm pas s karbidovym zubom a mam ho zalozeny tak, ze zub je mimo gumoveho pasu. Pila ale jemne vibruje (o nieco viac nez by sa mi pacilo). Tym netvrdim ze je to tak spravne, iba ze to tak robim ja a teda tiez ma celkom zaujima nazor skusenejsich.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od ivoch »

No ale to je proti informacím, které se uvádí na US webech. Například: https://www.youtube.com/watch?v=wGbZqWac0jU

Uvidíme, co napíší ostatní.
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od mensikd »

Ahoj,
já jsem s tím taky zápasil. Nastudoval jsem si videa a články, abych pak zjistil, že je to vlastně jedno. Jedni doporučují mít v půlce kola (v tom největším průměru kola) nejnižší spodek zubu, jiní doporučují střed pásu. Můj názor je, že je to celé o pozici stolu, resp. paralelního pravítka vůči pilovému pásu, resp. řezu, který dělá.

Mám pásovku z uni-maxu BASA350 (345 UNI). Když jsem ji složil, dal na ní připravený pás, tak jsem nebyl schopen pás seřídit na horním kole tak, aby "řezal rovně", ani když jsem to napnul fakt "na krev". Takže pila šla na pár let do kouta.
Po čase jsem řešil co s ní, jestli ji teda prodám, nebo ještě zkusím. Tentokráte jsem si koupil výrazně lepší pilový pás a hlavně seřídil pozici stolu (drážek) vůči tomu, jak pásovka řeže (po zhlédnutí těch videí a čtení článků). No a od té doby ji používám :). Výkonově je to nic moc, seřídit vodicí ložiska je za trest, ale jinak se to dá. Vibrace neřeším, ty tam skutečně jsou a je to dáno jak stavbou té pily, tak i plochým řemenem na náhonu, apod.

Mám i pás z tvrdokovu a zkoušel jsem nějaký rozřezávání fošen po tloušťce (na "book-matching") a super.
ringo
Příspěvky: 10
Registrován: 08 led 2015, 19:49

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od ringo »

Dobrý den,
na učňáku nás učili, že zuby pilového pásu mají být mimo pásovnici, aby nepoškozovali bandáž a aby se nezmenšoval rozvod pilového pásu.
Seřizuji tak i pás široký 6 mm a funguje to bez problémů.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od Bazik »

Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od Bazik »

ivoch píše: 03 bře 2023, 18:25 Dobrý večer,

jak seřizujete pilový pás na pile na horním oběžném kole, když se na něj díváte z boku? Co vím, tak by měly být zuby uprostřed tohoto oběžného kola. Bylo mi však řečeno, že u pásů širších než 10mm, by měly být zuby již mimo oběžné kolo, protože jejich šraňk by mohl poškodit gumové pásy na těchto kolech. Jak to tedy je?
Zuby by měli být přes osou kola( gumové výplně), šraňk zubů by měl vyhnutím kopírovat rádius toho kola. Nedávejte zub na střed kola, jinak vám to bude ohýbat vnitřní šraňk do osy pásu a pás bude podřezávat.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od ivoch »

Bazik: No jo - jenže v tom videu, co jste poslal je to tak, že zuby jsou umístěné na středu gumového pásu. Píší, že pata zubu by měla být na středu kola. Tak jak jsem to chtěl dát.
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Seřízení pilového pásu

Příspěvek od jbubik »

Tohle uvádí Felder v návodu na Hammer N4400
Pas_Hammer.png
Pas_Hammer.png (59.99 KiB) Zobrazeno 5547 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů