Opracovanie hrany stola (zaoblenie,zošikmenie)

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Opracovanie hrany stola (zaoblenie,zošikmenie)

Příspěvek od Avarax »

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako upraviť hranu stola do pracovne. Nechcem vrchnú hranu nechávať kolmú aby sa po čase neodštiepila a preto by som chcel poradiť ako ju opracovať.
Napred pôjde o stôl z dubu hrúbka 38mm dĺžka 2m.
Stôl bude umiestnený u steny teda bude od kraja miestnosti po kraj miestnosti teda primárne viditeľná hrana bude len predná. Pravdaže že na krajoch bude medzera cca 2cm z každej strany kvôli tomu že steny nie sú rovné a ani v rohoch nie je 90 stupňov.

Do poručili by ste mi radšej hranu zaobliť alebo skosiť a ak jendo alebo druhé tak celý vrch stola alebo len prednú hranu? Prepáčte neviem si to predstaviť je to prvý sôl ktorý takto robím a tú frézku musím kúpiť a nechcem zbytočne kúpiť niečo čo potom už nepoužijem.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Opracovanie hrany stola (zaoblenie,zošikmenie)

Příspěvek od Hans »

To je spíš věc vkusu a osobní preference. Já mám třeba radius 5 mm a připadá mi to jako minimum, aby to netlačilo do předloktí. Zkosení 45st. by mohlo trochu tlačit. Ale nejlíp to vyzkoušejte na jiném stole třeba v obchoďáku.

Hans
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Opracovanie hrany stola (zaoblenie,zošikmenie)

Příspěvek od Bazik »

Dělal jsem už několik pracovních stolů z masivu a vždy byla hrana jen minimálně sražená z obou stran. Nejčastěji R3 nebo 3-4mm sražení pod uhlem 45°. To už bylo vždycky otázka vkusu a jaký byla třeba podnož.

Na svém pracovním stole mám R3 a nic mě netlačí. Pokud by to byl stůl do dětského pokoje, dal bych určitě rádius alespoň R5.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů