Doska na stôl ku pc

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Doska na stôl ku pc

Příspěvek od Amanox »

Potreboval by som poradiť z akého materiálu spraviť pracovnú dosku stola ku PC.

Rozmerovo 900mm na 2000mm hrúbka aspoň 20mm ideálne 32mm

Materiál - nemám k dispozícií tvrdé drevo v mojom okolí ho neviem dostať a už vôbec aby bolo sušené jedine mokré alebo sušené maximálne niekde v búde.

Čo ma napadlo
1. spárovka - tu mi vadí cena a tie obdĺžniky popravde neviem si to predstaviť ako by to vyzeralo na stole ak by ste niekto mal foto budem rád
2.laminovaná doska . Tu je problém že takej hrúbke tá doska je dosť drahá. Viem že sa dá aj lepiť ale neviem ako a čím ju lepiť.

Ak by ste mali nejaké nápady tak budem vám vďačný.
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od MarekM »

Jestliže Vám vadí cena hotové spárovky i cena MDF desky, můžete si spárovku vyrobit sám, pokud budete mít přístup k potřebnému strojnímu vybavení a k truhlářskému řezivu.

Pokud si spárovku budete dělat sám, můžete si lamely poskládat tak, ať to vypadá co nejlépe. Na Google si můžete najít spousty fotek spárovek.

Já osobně bych jen nechtěl mít pracovní desku z měkkého dřeva, které je velmi náchylné na poškození.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od jardako »

Dubová nebo i buková spárovka vypadá podle mne moc pěkně. Ale je fakt, že úplně levná není.
Amanox
Příspěvky: 36
Registrován: 28 bře 2020, 17:29

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od Amanox »

Ako skôr mi na nich vadí ich vzhľad ako cena. Vadí ten počet malých úzkych doštičiek. Keby sa robili pr 3 veľké dosky zlepené dokopy tak by som to hneď bral.

Ale asi sa dostanem ku tomu že to bude d dubovej škárovky.
Ak by som sa pre to rozhodol vedeli by ste mi prosím poradiť ako sa postarať o povrch ?

Predpokladám že to bude treba obrúsiť aspon 180 kotúčom a postaviť tomu chlpy a potom aspoň 220.
Následne namoriť ale čím a hlavne ako ?
Následne čo použiť na zakonzervovanie vosk a aký a ako s ním pracovať ?
MarekM
Příspěvky: 30
Registrován: 02 srp 2022, 20:41

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od MarekM »

Dřevěná spárovka jde vyrobit i z širokých lamel. V podstatě stačí osámovanou desku rozmítnout jen ve středu, pak může mít každá lamela nad 20 cm, pokud si člověk vybral už na pile širší desky. Přechod mezi lamelami nemusí být moc viditelný, pokud si pohrajete s kompletací před lepením. Ne vždy to je ale možné ideálně vizuálně nakombinovat, zvláště když máte materiál jen pro jeden stůl.

Je ale pravda, že hotové spárovky jsou často z úzkých lamel. Záleží co se Vám podaří sehnat. Dubová spárovka je obvykle dražší než buková.

Můžete dřevo navlhčit a po zaschnutí strhnout chlup strhnout ručně jemným brusným papírem nebo to můžete opatrně provést až po provedení povrchové úpravy.

Hodně truhlářů na internetu doporučuje tvrdovosky od Osma. Jdou koupit už i s pigmentem, potom není potřeba používat mořidlo. Pokud se Vám bude líbit barva čistého dřeva, můžete použít natural bez pigmentu. Co se týče hrubosti broušení, je dobré řídit se doporučením výrobce, které je uvedeno vždy v technickém listě. Může to být u každého produktu trochu jiné. V technickém listu je i popsáno, jak s produktem pracovat.
https://www.osmo.cz/files/barvy-na-drev ... iginal.pdf
Já osobně ale s Osmem nemám zkušenosti, použil jsem jen jednou Balakryl voskový olej, protože má i atest na styk s potravinami.
marek.71cz
Příspěvky: 4
Registrován: 10 pro 2020, 12:36

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od marek.71cz »

Já jsem amatér a práce se dřevem je můj koníček (jinak mě živí IT). Vyrobil jsem si celý pracovní stůl z bukové spárovky. Deska a nohy z tloušťky 30 mm a poličky z 18 mm. Brousil jsem na 240 a pak natiral lakem Sokrates Tango matný. Po první vrstvě jsem jenom lehce zbrousil chlupy a pak další 3 vrstvy.

Ten Sokrates Tango používám na vše, co dělám do interiéru, poličky, skříňky a pod. Ale taky jsem si řekl, že zkusím ten Osmo. Bude to lepší?
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Doska na stôl ku pc

Příspěvek od witt »

Bude to jiné. Olej se chová jinak než vrstva laku. O rozdílech by se dalo sáhodlouze psát, nejlepší však bude si to vyzkoušet a hned uvidíš (pochopíš), v čem je to odlišné.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 8 hostů